V ovzduší prevažuje peľ bylín, hlavne lipnicovitých tráv

Ilustračné foto Foto: TASR – Jozef Ďurník Banská Bystrica 21. júna (TASR) – Na celom území Slovenska v uplynulých dňoch v ovzduší dominoval peľ bylín s prevahou tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj málo alergizujúcej pŕhľavy. Podľa slov Janky Lafférsovej z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného ...

Ilustračné foto Foto: TASR – Jozef Ďurník Banská Bystrica 21. júna (TASR) – Na celom území Slovenska v uplynulých dňoch v ovzduší dominoval peľ bylín s prevahou tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj málo alergizujúcej pŕhľavy. Podľa slov Janky Lafférsovej z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR, trávy zostávajú najvýznamnejším peľovým alergénom, ktorý už pár týždňov trápi alergikov.

„V uplynulých dňoch zaznamenali najvyššie koncentrácie peľu tráv monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. V ovzduší sa vyskytovali ešte vyššie koncentrácie peľu pŕhľavy, z ďalších bylín to bol peľ skorocelu, mrlíkov a astrovitých bylín,“ uviedla Lafférsová. Ako dodala, po lokálnych zrážkach a následnom oteplení v ovzduší výraznejšie stúpli aj denné koncentrácie spór plesní.

Alergikov nepotešia ani predpovede na nasledujúce dni. „Aj keď sa peľová sezóna ihličnanov skončila a končí sa aj kvitnutie väčšiny drevín, dominanciu si udrží peľ bylín s najvýraznejšie zastúpeným peľom tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Tieto budú dosahovať veľmi vysoké hladiny najmä na strednom a východnom Slovensku,“ povedala Lafférsová.

Denné koncentrácie peľu tráv sú podľa jej slov okrem počasia negatívne ovplyvňované najmä nedostatočným a nepravidelným kosením trávnikov v mestách. „Vlhké a teplé počasie prispieva tiež k nárastu denných koncentrácií spór plesní. Hladiny peľu a spór v ovzduší budú lokálne ovplyvňované zrážkovou činnosťou,“ uzavrela Lafférsová. Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR