Obdobie chrípky je tu. Takto účinne posilníte svoj imunitný systém!

Pokročilá jeseň so sebou prináša i chladnejšie počasie, na ktoré sa imunitný systém mnohých ľudí nevie rýchlo pripraviť a tak ľahko ochorejú. Nenechajte chorobu opäť vyhrať a posilňujte si imunitu s rakytníkom...

Rakytník čaj Zdroj foto: Shutterstock.com

Unikátne ovocie s názvom Rakytník

Rakytník je v súčasnosti veľmi populárnym a obľúbeným ovocím, ktoré obsahuje mnoho vitamínov (najmä vitamíny zo skupiny B), minerálnych látok, zdravých nenasýtených mastných kyselín (kyseliny omega 3, 6, 7, 9) a viac ako 60 antioxidantov. Plodina je taktiež plná nezameniteľných látok ako sú karotenoidy, fenoly a flavonoidy. Vzhľadom k takémuto veľkému množstvu výživných látok tak nemožno pochybovať o jeho jedinečných účinkoch na vaše zdravie.

Rakytník je vyhľadávanou rastlinou nielen vďaka svojim plodom, ale aj vďaka semenám, kvetom, listom a koreňom, ktoré sú pre ľudský organizmus rovnako prospešné. Plody rakytníka majú bobuľovitý tvar a vďaka obsahu karotenoidov nadobúdajú zlatooranžovú až zlatočervenú farbu.


Prečítajte si aj:

Prečo má naša strava obsahovať beta-karotén?

Kde ho možno nájsť?

V súčasnosti sa tento ker či menší strom pestuje po celej Európe – od Škandinávie až po slnečné Španielsko. Možno ho nájsť i v ázijských krajinách, najmä v Číne, Mongolsku, Nepále či v Indií. Len pred pár rokmi sa začala táto plodina pestovať aj na Slovensku, v Tatrách a Tvrdošovciach, kde sa nachádza najväčší sad. Preto sa už aj u nás dajú zohnať výrobky so 100%-ným obsahom rakytníka.

Rakytník Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako vám vie rakytník pomôcť pri prekonaní chrípky či prechladnutia?

Hlavným dôvodom, prečo počas jesenného sychravého počasia zvýšiť konzumáciu plodov rakytníka, je ten, že obsahujú až desaťkrát toľko vitamínu C ako je v citróne. Ukázalo sa, že 1 bobuľa tejto rastliny pokryje odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu, ktorý je nevyhnutný pre posilnenie vášho imunitného systému. To už je niečo, čo poviete?

V akej forme možno využiť rakytník?

  • Čaj
  • Šťava
  • Džemy
  • Sirupy pre liečbu infekcií, prechladnutia a chrípky
  • Prírodný rakytníkový olej – prispieva k vyššej odolnosti organizmu

Vďaka biostimulačným účinkom sa plody i dužina využívajú pri všetkých druhoch nachladnutia, pričom môžu pomôcť aj pri bolestiach hlavy, strese či pracovnej záťaži.

Ak by ste sa náhodou obávali, či vám tento vitamínový zázrak nemôže nejako uškodiť, môžete zostať pokojní. Doposiaľ sa nezistili žiadne nežiaduce účinky rakytníkových produktov na ľudský organizmus.


Nezabudnite si prečítať aj:

Beta-karotén pripraví vašu pokožku na slnečné lúče