Čo je Zika vírus? Majú sa tehotné ženy obávať?

Úrad verejného zdravotníctva poskytol informácie pre osoby cestujúce do oblastí s lokálnym výskytom vírusu Zika – Amerika, Afrika a Južný Pacifik.

Tehotná žena Zdroj: Shutterstock.com

Čo je Zika vírus?

Zika vírus bol prvýkrát identifikovaný v roku 1947 v lese Zika v Ugande. Zika vírus patrí do skupiny flavivírusov a na človeka je prenášaný komármi. Inkubačná doba je 3 – 12 dní. Príznaky infekcie sú obvykle mierne a trvajú 2 – 7 dní.

Hlavné príznaky infekcie Zika vírusom sú:

 • zvýšená teplota (<38,5 °C),
 • bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách,
 • makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo,
 • zápal spojoviek,
 • všeobecné chrípke podobné príznaky (bolesť hlavy, svalov, únava a podobne).

Komplikácie spájané s infekciou Zika vírusom sú mikrocefália (zaostávanie rastu mozgu), Guillain-Barré syndróm a iné autoimunitné neurologické komplikácie.

V novembri 2015 brazílske ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo stav ohrozenia verejného zdravia vo vzťahu k neobvyklému nárastu počtu narodených detí s mikrocefáliou v roku 2015 s podozrením na možnú súvislosť s vírusovou infekciou Zika.

Od 22. októbra 2015 do 9. januára 2016 bolo v Brazílii hlásených 3 530 suspektných prípadov mikrocefálie.

Preventívne opatrenia pri ceste do krajín s výskytom horúčky dengue, chikungunya alebo Zika vírusu:

 • celodenné používanie repelentov,
 • nosenie vhodného odevu minimalizujúceho bodnutie komárom,
 • používanie moskytiér,
 • vyhýbanie sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi,
 • rozpoznanie príznakov infekce Zika vírusom, vyhľadanie odbornej zdravotnej starostlivosti a informovanie lekára o pobyte v cudzine.

Krajiny hlásacie lokálny prenos Zika vírusu sú (stav k 20.1. 2016):

Barbados, Bolívia, Brazília, Kapverdské ostrovy, Kolumbia , Ekvádor , Salvádor , Fidži , Francúzska Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Maledivy, Martinik, Mexiko, Nová Kaledónia , Panama, Paraguaj, Portoriko, Saint Martin, Samoa, Šalamúnove ostrovy, Surinam, Thajsko, Venezuela.

Aktuálny zoznam krajín je dostupný na: ecdc.europa.eu

Odporúčania pre cestovateľov

Osoby cestujúce do krajín s lokálnym výskytom vírusu Zika, by mali byť informované o aktuálnom výskyte. Zoznam oblastí postihnutých počas posledných deviatich mesiacov je k dispozícii na webovej lokalite

Osoby cestujúce do týchto krajín by mali dodržiavať osobné preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom vo vnútorných i vonkajších priestoroch, najmä od východu do západu slnka, kedy sú komáre najaktívnejšie. Keďže proti vírusu neexistuje efektívna liečba ani vakcíny, je dôležité dbať na prevenciu:

 • Používajte repelenty proti komárom v súlade s pokynmi uvedenými na etikete výrobku. Repelent na báze DEET sa neodporúča pre deti do veku troch mesiacov, ale tehotné ženy ho môžu používať.

 • Noste košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, a to najmä počas hodín, keď je druh komárov prenášajúcich vírus Zika (Aedes) najaktívnejší.

 • Spite alebo odpočívajte v chránených alebo klimatizovaných miestnostiach, v opačnom prípade používajte moskytiéry, a to aj počas dňa.

 • Chronické choroby alebo poruchy imunity, ktoré na sebe pozorujete, konzultujte s lekárom ešte pred cestovaním.

Tehotné ženy, osoby, ktoré trpia poruchami imunity alebo závažnými chronickými ochoreniami alebo ktoré cestujú s malými deťmi, by sa mali pred vycestovaním poradiť s lekárom alebo požiadať o poradenstvo na klinike cestovnej medicíny s cieľom získať odporúčania o používaní repelentov a iných preventívnych opatrení.

Tehotné ženy, ktoré cestovali do oblastí, kde dochádza k šíreniu vírusu Zika, by mali o tejto ceste informovať počas svojich predpôrodných kontrol, aby mohli byť náležite vyšetrené a sledované. Tehotným a ženám, ktoré sa snažia otehotnieť sa odporúča zvážiť cestovanie do krajín, kde sa vírus aktuálne vyskytuje.

Cestujúcim, u ktorých sa do troch týždňov od návratu z postihnutej oblasti prejavia symptómy kompatibilné s nákazou vírusom Zika, odporúčame kontaktovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a informovať ho o svojej nedávnej ceste.

Cestovateľské rady pre tehotné ženy

Dňa 15. januára 2016 vydalo americké Centrum pre kontrolu ochorení a prevencie (CDC) cestovateľské rady pre tehotné ženy, ktoré cestujú alebo plánujú cestovať do krajín a území, kde hlásia lokálny prenos Zika vírusu. CDC radí tehotným ženám (v ktoromkoľvek trimestri), aby zvážili odloženie cesty a ak musia cestovať, nevyhnutnosťou je dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa vyhli poštípaniu komármi.

Aktuálne cestovateľské rady pre tehotné ženy sú dostupné na: www.cdc.gov

Rovnako Úrad verejného zdravotníctva v Kanade zverejnil 16. januára 2016 odporúčania tehotným ženám, ako sa vyhnúť zdravotným komplikáciám spojených s vírusom ZIKA: travel.gc.ca

Riziko prenosu Zika vírusu v EÚ:

V súčasnosti nie je evidovaný prenos Zika vírusu v Európe a importované (zavlečené) prípady sú zriedkavé. Nemecko hlásilo jeden importovaný prípad u cestovateľa, ktorý cestoval 6. decembra 2015 na Haiti. Riziko prenosu Zika vírusu je v súčasnej dobe v krajinách EÚ veľmi nízke, pretože klimatické podmienky nie sú vhodné pre rozšírenie prenášačov. V dôsledku toho je riziko infekcie Zika vírusom v zimnom období extrémne nízke. Vektor prenosu komár rodu Aedes albopictus sa však vyskytuje v mnohých častiach EÚ, najmä v okolí Stredomoria. Riziko zavlečenia a šírenia infekcie Zika vírusom zahŕňa Madeiru, pretože tu prebieha intenzívny obchod s Brazíliou.


Ďalšie informácie sú dostupné na:

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.