8 rád pre partnerský vzťah od pápeža Františka

Pápež František je v dnešnej dobe známy pre svoje nekonvenčné správanie a správny postoj k mnohým spoločenským problémom. Čo radí partnerským dvojiciam?

Zaľúbený pár Zdroj foto: Shutterstock.com

V piatok 8. apríla 2016 pápež František vydal rozsiahly dokument s názvom „Amoris Laetitia“, čo v preklade znamená „Radosť z lásky“. Tento dokument vyjadroval pochopenie pre rozvedené páry, gayov a pre dvojice, ktoré spolu žijú ešte pred svadbou.


Prečítajte si aj:

Týchto chýb sa vyvarujte. Zabijú každý vzťah!


Tu je niekoľko užitočných rád pre partnerské dvojice:

1. Vždy majte vo vzťahu oči otvorené

Mnoho podvedených žien alebo mužov si s odstupom času uvedomí, že ich partner alebo partnerka im celý čas ukazovali, že niečo nie je v poriadku. Uvedomili si, že ich polovičky im vysielali signály, ktoré oni nevideli. Preto aj pápež odkazuje párom, aby si navzájom všímali toho druhého a vďaka tomu sa môžu vyvarovať mnohým problémom.

2. Nezabúdajte byť vo vzťahu zdvorilí

Pápež v dokumente napísal, že existujú 3 dôležité slová (poprípade slovné spojenia), ktoré by mali ľudia používať. Sú to: „ďakujem“, „prosím“ a „prepáč“. Vyslovenie týchto slov v správnom čase a tej správnej osobe pomáha chrániť lásku a ukazovať, ako si danú osobu vážite a ceníte.

3. Počúvať toho druhého je priam umenie

Niekedy si to vyžaduje, aby ste na nejakú chvíľku odložili všetky svoje potreby a starosti bokom a venovali sa počúvaniu svojho partnera/partnerky. Vzťah má byť oporou pre oboch a to si vyžaduje naučiť sa počúvať navzájom svoje obavy, starosti, problémy a všetko to, čo ten druhý chce povedať.

4. Láska je ako dobré víno

Pápež sa vyjadril, že každá láska potrebuje čas na rast a rozvíjanie sa. Rovnako ako dobré víno dozrieva časom, tak aj láska a vernosť potrebujú čas a prežité skúsenosti.

5. Kompromisy musia byť

Vzájomná láska by mala byť súhra toho, čo dávame a toho, čo berieme. Nemali by sme vo vzťahu jednať sebecky a prihliadať len na svoje záujmy. Pre niektorých ľudí môže byť ťažké naučiť sa brať ohľad na potreby druhého, ale je to základ pre dobre fungujúci vzťah. Naučte sa ustúpiť z niektorých svojich nárokov, ak vidíte, že aj váš partner/partnerka robí ústupok na svojej strane.

6. Vzhľad sa mení, ale láska by sa tomu nemala podriaďovať

V priebehu každého manželstva dochádza k fyzickej zmene či už na strane muža, ženy alebo oboch. Je to prirodzený proces. Ak telo človeka starne, neznamená to, že sa mení aj jeho povaha alebo jeho osobná identita. Ak ste sa do svojho partnera alebo partnerky skutočne zaľúbili a milujete ho/ju vďaka tomu, aká/aký je, vašu lásku by nemalo ovplyvniť ani niekoľko navyše kilogramov na bruchu vašej polovičky.

7. Vypočuť si opačný názor

Mať otvorenú myseľ a byť pripravený meniť alebo rozšíriť svoje nápady či názory môže viesť ku syntéze, ktorá obohatí oboch partnerov. Je pozitívne, ak si viete vypočuť názor svojej polovičky, vziať ho do úvahy a na základe toho možno prehodnotiť svoje stanovisko.

8. Nikdy neignorujte problémy

Mnoho ľudí nemá to šťastie, že sú počas detstva zahŕňaní bezpodmienečnou láskou od svojich rodičov alebo súrodencov. Takýto ľudia sa potom stávajú viac nedôverčiví a ostávajú uzatvorení pred ostatnými, vplyvom čoho nechcú riešiť problémy a radšej sa im obrátia chrbtom. „Nevyriešené problémy však treba riešiť, aby prebehol proces oslobodenia,“ vyjadril sa pápež František. Keď sa vo vzťahu objavia problémy, je dôležité, aby si obaja navzájom povedali svoj uhol pohľadu a došli k nejakému spoločnému rozhodnutiu.


Prečítajte si aj:

Týchto chýb sa vyvarujte. Zabijú každý vzťah!