Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata L.)

Bylinka skorocel rastie na lúkach a poliach a svojimi výživnými látkami pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Využíva sa vo forme sirupov, kvapiek a čajov, ale jej rozdrvené listy slúžia aj na vyliečenie rán.
Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý | Zdroj: Shutterstock.com

Čo je to skorocel kopijovitý?

Skorocel kopijovitý je jednou z najznámejších liečivých bylín. Poznáme ho aj pod ľudovým názvom ranocel, kolocier, jatrocel, či psí jazyk. Ide o trvalku, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu s listami pripomínajúcimi kopiju. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko stoniek vysokých asi 10 – 50 cm. Na konci stoniek sa vytvárajú drobné bielo-žlté kvety usporiadané do hlávkového klasu. Plody sú tobolky.


Prečítajte si aj:

Aké benefity ponúka bylinka s názvom pľúcnik lekársky?


Kde ho možno nájsť?

Skorocel kopijovitý rastie na lúkach, na poliach, v trávnatých porastoch pri ceste a v priekopách. Zbierajú sa listy bez stonky od júna do augusta. Bylinku sušíme rýchlo, krátko na slnku a dosušujeme v tieni. Príliš pomalé sušenie alebo zber za vlhkého počasia má za následok, že bylinka sa rýchlo zaparí a očernie. Správne usušené listy sú lámavé, sfarbené do hnedo-zelena.

Účinné látky

Skorocel kopijovitý obsahuje vlákninu (reguluje trávenie tukov a sacharidov), beta-karotén (provitamín A, antioxidant), alantoín (podporuje regeneráciu kožných poranení), vitamíny A, C, K a kyselinu linolovú (nenasýtená mastná kyselina).

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý | Zdroj: Shutterstock.com

Vplyv na zdravie

Skorocel kopijovitý má výrazné protizápalové a antibakteriálne účinky. Podporuje imunitu. Účinne lieči kožné ochorenia a rany. Vhodný je pri prechladnutí, dobre zabezpečuje vykašliavanie hlienu, podporuje funkciu dýchacích ciest. Má výrazné vylučovacie schopnosti, prečisťuje obličky a močové cesty, odvádza prebytočnú vodu z tela. Účinne napomáha i tráveniu, odstraňuje kŕče, bolesti a podporuje funkciu pečene.

Vnútorne sa používa vo forme sirupov, kvapiek a čajov. Na vonkajšie použitie sa odporúča výluh alebo dobre umyté rozdrvené listy prikladať na rany.

Využitie v kozmetike

Na čistenie uhrovitej pleti sa používa nálev - 50 g drogy a 0,5 l prevarenej vody necháme vylúhovať 30 minút a zmiešame s rovnakým dielom zriedeného 60 % liehu.

Príprava skorocelového čaju

1 ČL sušenej bylinky zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme vylúhovať 15-20 minút, zlejeme a pijeme vlažný 2-krát až 3-krát denne. Skorocelový čaj sa predáva aj s prímesou iných bylín napríklad s echinaceou ktorá zvyšuje účinnosť dýchacích ciest alebo s materinou dúškou, ktorá ma upokojujúce účinky a dokáže organizmus uvoľniť pred spánkom.


Prečítajte si aj:

Aké benefity ponúka bylinka s názvom pľúcnik lekársky?

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.