Pre aké operácie očí by sa rozhodli oční lekári?

BRATISLAVA 4. augusta (WBN/PR) - Aký je skutočne život po odstránení dioptrií? Ako sa žije pacientom, ktorí podstúpili operáciu pred rokmi? Keby si museli ľahnúť na operačnú sálu samotní lekári, pre aký zákrok by sa rozhodli? Oční lekári odpovedali v anonymných prieskumoch aj na tieto otázky o očiach. Toto sú výsledky.

Pri rozhodovaní sa o tom, aký typ očnej operácie "riskneme", nás vedú najrôznejšie pohnútky. Niekto prisahá na kvalitu, iný na skúsenosti chirurgov alebo pragmaticky- na cenu. Mnohých zaujímajú skúsenosti bývalých pacientov a tiež to, čo si skutočne o jednotlivých metódach myslia oční lekári.

Zaujímavé odhadenia prinášajú aktuálne výskumy. V prvom sa odborníci Očnej kliniky NeoVízia pýtali anonymne na názor svojich kolegov – očných lekárov. V druhom zisťoval spokojnosť života bez okuliarmi u pacientov po laserovej operácii očí očný lekár MUDr. Ondrej Hulala.

CHCEME BYŤ "BEZ". Život je v niečom krajší, rýchlejší a náročnejší ako kedysi. Otvára nám nepoznané možnosti, no vyžaduje adekvátne nároky. Podľa slovenských očných lekárov si zmeny v rýchlosti života mladí ľudia uvedomujú čoraz viac. Oveľa viac totiž túžia po šetrnom odstránení dioptrií a novej slobody bez okuliarov ako kedysi. V prieskume Očnej kliniky NeoVízia, na ktorý anonymne odpovedalo 31 ambulantných lekárov z rôznych krajov Slovenska, si takmer 94% opýtaných očných lekárov myslí, že dnešní mladí ľudia túžia po laserovom odstránení dioptrií viac ako kedysi. Navyše, takmer tri štvrtiny všetkých očných lekárov (74%) sú presvedčené, že pacientom operácia a život bez okuliarov prináša v živote rôzne zlepšenia.

TRENDOM SÚ NADŠTANDARDNÉ ŠOŠOVKY. Pacientom so sivým zákalom viac ako 90% lekárov odporúča počas operácie implantáciu nadštandardných šošoviek. Práve od typu šošovky závisí kvalita pacientovho nového videnia. "Základnú operáciu sivého zákalu s implantáciou žltých monofokálnych šošoviek, ktoré zbavia pacienta zákalu aj dioptrií do diaľky, kompletne prepláca každá zdravotná poisťovňa. Napriek tomu sme radi, že môžeme pacientom ponúknuť najrôznejšie typy nadštandardných šošoviek, ktoré ich pomocou výnimočných vlastností úplne zbavia závislosti od okuliarov," prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

Multifokálne a trifokálne vnútroočné šošovky zbavia pacienta nielen zákalu, ale aj všetkých typov okuliarov – na čítanie aj do diaľky, navyše zabezpečia dokonalé videnie na strednú vzdialenosť. Tento typ šošoviek odporúča pacientov 68% oslovených očných lekárov. Asferické zlepšujú navyše videnie v noci a za šera, torické zbavia zase pacienta astigmatizmu.

OČIARI BY STAVILI NA LASEROVÚ OPERÁCIU SIVÉHO ZÁKALU. Prečo oční lekári nosia dioptrické okuliare, aj keď je v súčasnom svete očnej chirurgie toľko šetrených a bezbolestných možností? Podobná otázka vŕta v hlave množstva pacientov, ktorí sami premýšľajú o tom, že by sa chceli zbaviť dioptrií do diaľky, na čítanie, alebo oboch súčasne. Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči podstúpil šetrnú laserovú operáciu NeoLASIK HD už v roku 2010.

V prieskume sa odborníci očnej kliniky slovenských oftalmológov pýtali, aký typ operácie by podstúpili, ak by oni sami trpeli diagnózou sivého zákalu.

Zdá sa, že väčšina očných lekárov by pre seba volila to najlepšie. Operáciu femtosekundovým laserom, pri ktorom už skalpel nie je potrebný. Zo šošoviek, ktoré chirurg implantuje pacientovi počas zákroku, by sa rozhodli pre multifokálnu šošovkou. Pre kombináciu laser plus multifokálna šošovka alebo aspoň multifokálna šošovka by sa jednoznačne rozhodlo 81% všetkých lekárov.

Zákrok, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného postenia (zahŕňa monofokálnu šošovku, ktorá odstráni okrem zákalu jeden typ dioptrie), by si zvolili tri percentá lekárov. Takmer 84% očných lekárov vníma najmä operáciu sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru ako prínosnejšie a šetrnejšie riešenie pre pacienta ako manuálne zákroky.

Na to, aké dôvody vedú pacientov k rozhodnutiu pre laserové operácie dioptrií a ako sú so životom s novým zrakom spokojní, sa pozrel vo svojom výskume, ktorý bol súčasťou dizertačnej práce O vplyve laserových refrakčných operácií na pracovný aj súkromný život pacientov, očný lekár MUDr. Ondrej Hulala. Na dotazník mu odpovedalo 382 pacientov po laserovom zákroku.

Väčšinu ľudí (62%) vedú k rozhodnutiu zbaviť sa okuliarov jednoduché pohnútky: nechcú už nosiť dioptrické okuliare. Každého štvrtého (24%) človeka motivuje sloboda pri športe. "Zaujímavá bola otázka o momentálnej spokojnosti respondentov. Úplnú spokojnosť dnes pociťuje sedem z desiatich ľudí (70%), ďalších 26% z celkového počtu je skôr spokojných. Čiže 96% opýtaných v súčasnosti je spokojných s výsledkom laserového zákroku na ich očiach," prezrádza vo svojom výskumu MUDr. Hulala.

PRÍNOS OPERÁCIE PRE PRÁCU. Podľa očného lekára prináša odstránenie dioptrií súčasnými šetrenými metódami pomocou femtosekundového lasera aj lepšie šance v pracovnom prostredí. Pozitívny prínos v práci zaznamenáva 59% všetkých pacientov.

Laserová operácia očí prináša človeku aj väčšiu radosť a pohodlie pri trávení voľného času a vlastných záľubách. "Pozitívne pocity počas relaxu má vďaka novým očiam 95% všetkých opýtaných," dopĺňa MUDr. Hulala.
Navyše, nové sebavedomie a novú slobodu po odstránení dioptrií femtosekundovým laserom ocení aj pacientovo okolie. Viac než každý tretí človek po laserovom zákroku si všíma, že na jeho zmenu v podobe života bez okuliarov vplýva pozitívne aj jeho okolie.

Zaujímavé zistenie priniesla otázka o tom, či by pacienti podstúpili laserovú operáciu aj dnes, po rokoch. Kladne odpovedalo 99% všetkých pacientov. "Ochota podstúpiť opätovne laserový zákrok na svojich očiach svedčí o tom, že veľká väčšina opýtaných je skutočne spokojná."

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.