Ženy závislé od alkoholu nastupujú na liečbu neskôr ako muži

Nástup na liečbu taktiež odďaľuje skutočnosť, koľko detí žena má.
BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) - Ženy závislé od alkoholu prichádzajú so žiadosťou o liečbu neskôr ako muži. Kým u mužov je to v priemere vo veku 43 rokov, u žien je to vo veku 45 rokov. Čím má však alkoholička viac detí, tým neskôr nastupuje na liečbu. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu medzi pacientmi a pacientkami v Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

Ako na tlačovej konferencii uviedla Zuzana Alexanderčíková zo spomínaného Centra pre liečbu drogových závislostí, pitie žien čiastočne zmierňuje materstvo. To však zároveň posúva začiatok intenzívnej, dlhodobej konzumácie alkoholu do vyššieho veku. To dokazujú aj štatistiky o priemernom veku pacientok a počte ich detí. Zatiaľ čo bezdetné ženy prichádzajú so žiadosťou o liečbu v priemere vo veku 35 rokov, u žien s jedným dieťaťom je to 43 rokov, s dvoma deťmi 45 rokov a s troma deťmi až 52 rokov.

Lekári taktiež skúmali dôvody, pre ktoré ženy pijú. Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica informoval, že týmito dôvodmi sú spoločenská emancipácia, keďže vyrovnávanie rozdielov medzi pohlaviami vedie k odstraňovaniu zábran pre konzumáciu alkoholu u žien a dievčat, ďalej stres spojený s kariérou, pre ktorú ženy často odďaľujú zakladanie rodiny, a u starších žien zas odpadnutie zábran po tom, ako sa ich deti osamostatnia. V minulosti pritom odborníci pripisovali pitie žien v strednom a vyššom veku vnútornej existenciálnej kríze, známej tiež ako syndróm opusteného hniezda.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.