8 mýtov o vaginálnych infekciách

Bratislava 24. augusta 2016 (WBN/PR) - Vaginálne infekcie – nepríjemnosť, ktorú ženám čas od času život prinesie. Pravidelne sa s nimi stretáva až pätina žien. Keď sa objavia, postavte sa im čelom a zvoľte také riešenie, ktoré prináša podporu ako pri bakteriálnych, tak aj pri kvasinkových infekciách. Buďte opäť čo najskôr sama sebou. A predovšetkým neverte mýtom – nie vždy sú založené na pravde.

MÝTUS 1: Pokiaľ nepociťujem príznaky, som zdravá
To, že niečo nevidíme alebo necítime, nemusí hneď znamenať, že je všetko v poriadku. Vždy záleží na citlivosti každej ženy. Nie je výnimkou, že ženy prichádzajú do ordinácií s ľahkou vaginálnou infekciou bez toho, aby o nej dovtedy vedeli. Tak či onak je dôležité dbať na prevenciu, najmä ak beriete antibiotiká alebo sa chystáte do bazénov, k moru či na dlhé cestovanie.

MÝTUS 2: Vaginálny výtok znamená infekciu
Nemusí znamenať. Vaginálny výtok je jedným z prirodzených prejavov zdravého ženského tela, ktorý sa počas menštruačného cyklu môže meniť. Ak ho máte, nepanikárte. Keby sa však zmenila jeho farba, vôňa či konzistencia a navyše pocítite svrbenie, zbystrite pozornosť a neostýchajte sa situáciu riešiť. Ostych nie je na mieste.

MÝTUS 3: Infekcie sú chronické
Nie je pravda, že akonáhle raz prekonáte vaginálnu infekciu, už sa jej nezbavíte. O svoje intímne partie sa ale nezabudnite pravidelne starať a snažte sa vyvarovať rizikovým faktorom, medzi ktoré patrí napríklad stres, dlhé kúpanie i tesná spodná bielizeň. Pravidelnú a šetrnú starostlivosť si môžete dopriať napr. s intímnym gélom Idelyn® Beliema®, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s gynekológmi.

MÝTUS 4: Baktérie sú zlé a výplachy pomáhajú
Nie sú baktérie ako baktérie a v našom tele v harmónii fungujú ako tie "dobré", tak i tie "zlé". Práve ich vyvážená symbióza zabezpečuje prirodzenú hodnotu vaginálneho pH. Ak žena hľadá prevenciu pred vaginálnymi infekciami, vaginálny výplach nemusí byť práve tá správna voľba. Väčšina lekárov ho neodporúča. Výplach totiž môže narušiť prirodzenú rovnováhu baktérií v pošve, hodnotu pH i kyslosť, ktorá je súčasťou zdravej vagíny. To všetko môže viesť k podnieteniu kvasinkovej i bakteriálnej infekcie.

MÝTUS 5: Infekcie je možné preliečiť antimykotikami
Antimykotiká sú voľne dostupné prípravky určené na liečbu iba kvasinkových ochorení. Pre ženu je ale veľmi ťažké rozoznať, akým typom infekcie trpí. Voľte preto také prípravky, ktoré prinášajú podporu pri oboch typoch infekcie, kvasinkovej aj bakteriálnej.

MÝTUS 6: V lekárňach nič nenájdete
Omyl. Vaginálne infekcie môžu ženu zastihnúť kedykoľvek a vhodná podpora je k dispozícii i v lekárňach. Značka pre podporu intímnej rovnováhy Idelyn® Beliema® vyvinula prípravky, ktoré je možno použiť ako v prípade kvasinkových, tak aj bakteriálnych infekcií. Vaginálne tablety Idelyn® Beliema® ženám uľavia pri príznakoch vaginálnej infekcie bez ohľadu na to, o aký typ infekcie sa jedná. Už žiadne nepríjemnosti pre vašu intimitu.

MÝTUS 7: Infekcie sa prenášajú sexom

Kvasinkové a bakteriálne infekcie sa sexom prenášajú len výnimočne, a ak sa aj pár nechráni, riziko prenosu je nízke. Prípadný problém môže nastať, ak žena infekciami trpí pravidelne a jej partner sa s ňou nelieči. Ani muži preto v niektorých prípadoch nemusia byť výnimkou. Kvasinky aj baktérie sú však bežnou súčasťou ženského tela, bez ohľadu na to, ako sexuálne aktívne sme. Premnoženiu kvasiniek a baktérií v tele napomáha rad iných faktorov. Patria medzi ne napr. stres, antikoncepcia, antibiotiká, navštevovanie verejných toaliet, nevhodná (tesná) spodná bielizeň, kúpanie sa na verejných kúpaliskách apod.

MÝTUS 8: Obyčajné mydlo je najlepšie
Nie je mydlo ako mydlo a naša vagína a intímne partie si zaslúžia starostlivosť o ne určené. Klasickými mydlami si môžeme naopak znepríjemniť život, môžu totiž narušiť prirodzenú kyslosť vaginálneho prostredia a vytvoriť tak ideálne podmienky pre kvasinky a baktérie. Spoľahnite sa preto radšej na prípravky priamo určené na intímnu hygienu. Jemným penivým intímnom gélom Idelyn® Beliema® sa môžu rozmaznávať aj tehotné či dojčiace mamičky.

Viac informácií nájdete na www.idelyn.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.