10 dôvodov, prečo si nájsť čas na masáž chodidiel

Nohy sú jednou z najnamáhanejších, ale najmenej hýčkaných častí tela. Aby ste ich udržali zdravé a silné, nie je treba nič viac ako každodenná pár minútová masáž. Túto starovekú metódu zvanú reflexológia používali rôzne kultúry po generácie a je takisto súčasťou doplnkovej či alternatívnej medicíny.

Masáž chodidiel Zdroj foto: Shutterstock.com

Reflexológia hovorí, že sa na jednotlivých miestach nohy nachádzajú body, korešpondujúce s rôznymi vnútornými orgánmni a zľazami. Sú situované na chodidlách, členkoch, prstoch a hornej časti nohy a vyvíja sa na ne tlak pomocou rôznych špecifických masážnych techník. To nie len prináša veľmi príjemné pocity, ale podľa reflexológie aj zlepšuje naše zdravie.

Tu je 10 jej najväčších benefitov:

1. Zlepšuje spánok

Masáž nôh pred spaním môže výrazne zlepšiť jeho kvalitu. Pôsobí upokojujúco, pomôže vám relaxovať, zlepší krvný obeh a uvoľní nervy.

Postup:

 1. sadnite si vzpriamene do tureckého sedu,
 2. palcom jemne stláčajte a krúživými pohybmi masírujte palec na nohe,
 3. toto robte aspoň jednu minútu, na oboch nohách.
 4. následne po dobu desiatich minút masírujte chodidlá teplým kokosovým, olivovým alebo horčicovým olejom. Teplý olej sa totiž do pokožky vstrebe hlbšie, rýchlejšie a účinnejšie.

Prečítajte si aj:

Masáž chodidiel uvoľní aj uľaví od bolesti. Spravte si ju sami.

2. Zlepšuje krvný obeh

Kvôli dnešnému sedavému spôsobu života naši svaly v chodidlách často nepoužívame tak, ako by sme mali. Takisto im nepomáha ani nesprávna obuv, napríklad príliš tesné topánky dokážu brzdiť cirkuláciu krvi.

Na jej opätovné zlepšenie postačí 10 minútová masáž. Bunky vo vašom tele sa budú lepšie okysličovať, čo je nevyhnutné pre celkové zdravie organizmu.

Postup:

 1. počas niekoľkých minút vtierajte akýkoľvek masážny olej do chodidiel celou plochou dlane,
 2. následne ho masírujte, s citom ale nie príliš jemne, od prstov až po členky,
 3. zakončite masážou lítok.

3. Pomáha uvoľniť sa

Po dlhom a únavnom dni snáď už nemôže byť ani nič lepšie, ako upokojujúca, relaxačná masáž. Pre vaše chodidlá platí to isté, najmä ak ste ich veľa zaťažovali.

Masáž chodidiel vás navyše nabije energiou, odstráni akékoľvek bloky, symptómy stresu či únavy. Obyčajná krátka 5 až 10 minútová masáž pred spaním môže zvýšiť celkový pocit uspokojenia a zlepšiť psychický stav. Jednoducho použite teplý olej a vtierajte ho do chodidiel krúživými pohybmi strednej intenzity, ani príliš silnými, ani príliš jemnými.

4. Bojuje s depresiou

Reflexológia skutočne môže pomôcť pri depresívnych stavoch. Štúdia z roku 2010 dokazuje, že uvoľňujúca masáž dlaní či chodidiel dokonca zmierňuje proces smútenia po strate blízkeho človeka. Prináša útechu, vracia emócie späť do rovnováhy a pomáha zvyknúť si na životné zmeny.

Ak chcete dosiahnuť emocionálnej stability a zlepšiť svoje psychické zdravie, doprajte si pár minútovú masáž, zameranú na stred palca na nohe či vypuklú poduštičku priamo pod ním, 2 až 3 krát denne.

5. Odstraňuje bolesti

Reflexológia vám môže pomôcť v odstránení najrôznejších druhov bolesti - od migrén cez bolesti krku až po bolesti chrbta.

Pre zbavenie sa bolestí chrbta, jemnými krúživými pohybmi masírujte od bočných strán prstov až po členky. Zamerajte sa takisto na päty a vrchnú časť chodidiel.

Ak vás bolí krk, 5 minút silnejšie masírujte prsty na nohách spolu s kĺbmi, ktoré ich spájajú s chodidlami. Bolesť by mala čoskoro ustúpiť.

Masážou celého povrchu členkov odstránite nie len opúchanie a bolesť tejto časti tela, ale dáte zbohom aj bolestiam hlavy a migrénam.

Aby ste sa zbavili bolesti stehien či spodnej časti chrbta, pár minút palcom stláčajte oblasť medzi vonkajšou členkovou kosťou a achilovkou.

6. Ozdravuje chodidlá

Pravidelná masáž ušetrí vaše chodidlá od všetkých problémov, ktoré by ich mohli postihnúť. Stimulujete tak svaly v tejto oblasti, odstránite stuhnutosť a bolesť. Navyše, už 5 minút masáže denne vaše chodidlá posilní a predídete tak aj nepríjemným ale bežným zraneniam, ako vytknutie kotníku, výron a podobne.

Masírovanie chodidiel teplým olivovým alebo kokosovým olejom predchádza bolestiam či zápalom šliach. Môže dokonca odstraňovať nepríjemnosti, spojené s pocitom pálenia chodidiel.

7. Zmierňuje opuchy

Masáž chodidiel počas tehotenstva dokáže zmierňovať opuchy, spôsobené zadržiavaním tekutín, bežné najmä v poslednom trimestri.

Ale pozor, počas tehotenstva by ste si masáž nemali robiť sami. O pomoc požiadajte kamarátku, partnera, alebo najlepšie skúseného odborníka - reflexológa.

Malo by ísť o jemnú masáž, vedenú od končekov prstov až po členky, ako zo spodnej, tak i z vrchnej časti chodidla.

Prospešná je aj masáž teplým olejom, vedená od prstov až po kolená. Tá dokáže poslať tekutinu, nahromadenú v oblasti chodidiel, späť do obličiek, odkiaľ môže byť následne odstránená z tela v podobe moču.

8. Zmierňuje PMS a symptómy menopazy

Väčšina žien niektoré z nich zažila či zažíva pravidelne - smútok, hnev, nespavosť, nadúvanie, únava, bolesti hlavy, výkyvy nálad či iné príznaky PMS, teda predmenštruačného syndrómu.

Aj tieto prejavy môžu byť eliminované každodennou masážou chodidiel. Dokonca to platí aj pre symptómy menopauzy, ako návaly horka či depresie.

Aby ste ich odstránili, silnejšie stláčajte bod, v ktorom palec prechádza do chodidla, pomocou teplého oleju. Po niekoľkých minútach prejdite k masáži celých chodidiel a zvyšku nôh.

9. Bojuje proti syndrómu nepokojných nôh

Jedná sa o druh neurologickej poruchy. Môže spôsobovať problémy so spánkom v dôsledku nepríjemných pocitov, ako tŕpnutie, pulzovanie či nutkanie hýbať nohami.

Na masáž v tomto prípade použite teplý kokosový olej. Zlepšíte tak krvnú cirkuláciu, upokojíte nervy a budete lepšie spať.

Postup:

 1. začnite masírovať päty a členky celým povrchom dlaní,
 2. následne opatrne, krúživými pohybmi, silnejšie stláčajte oblasť od členkov vyššie,
 3. masáž opakujte denne, 10 minút pred spánkom.

10. Znižuje krvný tlak

Masáž nôh si poradí aj s hypertenziou alebo inak vysokým krvným tlakom. Aby ste našli bod, ktorý pomáha znižovať krvný tlak, prehmatajte prstami oba boky chodidiel. Miesto, kde sa ucítite malú dutinku či prielbinu je to, ktoré hľadáte.

Postup:

 1. na pár sekúnd tento bod zatlačte palcom a zhlboka sa nadýchnite,
 2. uvoľnite tlak a vydýchnite,
 3. rovnaký postup opakujte na druhom chodidle,
 4. praktizujte dvakrát týždenne po dobu niekoľkých týždňov.

Dôležité upozornenie - masáže nôh sa radšej vyvarujte, pokiaľ máte v tejto oblasti popáleniny, akýkoľvek druh zlomeniny či zranenia alebo vážny stupeň osteoporózy.


Prečítajte si aj tento článok:

Masáž chodidiel uvoľní aj uľaví od bolesti. Spravte si ju sami.

lenockaaa5

Masáž chodidiel v rukách odborníčok. Doprajte si thajskú relaxačnú masáž v thaioase.sk.Rezervujte si termín a pocítite oázu pokoja..