Vitamín D môže znížiť riziko astmatických záchvatov

Užívanie vitamínu spolu so štandardnými liekmi proti astme môže znížiť riziko ťažkých astmatických záchvatov o tri až šesť percent.BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Užívanie vitamínu D spolu so štandardnými liekmi proti astme môže znížiť riziko ťažkých astmatických záchvatov, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, o tri až šesť percent. Vyplýva to z analýzy výsledkov testov z USA, Kanady, Indie, Poľska, Japonska a Veľkej Británie.

Vedúci výskumu, profesor Adrian Martineau z Queen Mary University of London tvrdí, že výsledky sú vzrušujúce, no malo by sa k nim pristupovať opatrne. "Zistenia, ktoré sa spájajú s ťažkými astmatickými záchvatmi, pochádzajú len z troch výskumov, v ktorých väčšinu pacientov tvorili dospelí s ľahkou až stredne ťažkou formou astmy," povedal Martineau s tým, že preto treba urobiť viac testov s deťmi a dospelými s ťažkou formou astmy, aby mohli potvrdiť, či bude mať užívanie vitamínu D pozitívny efekt aj u nich.

Odporúčame:

Ženy závislé od alkoholu nastupujú na liečbu neskôr ako muži

Podotkol tiež, že nie je isté, či sa účinok prejavil u všetkých pacientov alebo iba u tých s nízkou hladinou vitamínu D. Výsledky však naďalej analyzujú a mali by byť dostupné v priebehu niekoľkých mesiacov.

Erika Kennington, vedúca výskumu nadácie Asthma UK tvrdí, že výsledky sú sľubné, ale výskumníci potrebujú viac dôkazov, aby z nich mohli urobiť závery. "Pri toľkých rôznych formách astmy je možné, že vitamín D účinkuje len u určitého typu pacientov a u ďalších nie," povedala.

Astma je chronické ochorenie, ktorým na svete trpí približne 300 miliónov ľudí. Medzi časté symptómy patria kašeľ, sipot, pocit ťažkosti na hrudníku či dýchavičnosť.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.