Na Slovensko prichádza nová vakcína

Nová vakcína "6 v 1" pre detských pacientov je od júna tohto roka dostupná už aj v slovenských lekárňach a je schválená na základné očkovanie a preočkovanie detí vo veku od šiestich týždňov do 24 mesiacov. V rámci plošného očkovania proti šiestim závažným infekčným ochoreniam (DTaP-IPV-Hib-HepB vakcína) tak už máme aj na Slovensku na výber z dvoch hexavalentných vakcín.

BRATISLAVA 12. septembra (WBN/PR) - Nová vakcína spoločnosti Sanofi Pasteur je jediná tekutá vakcína "6 v 1" pripravená na okamžité použitie, ktorá deti chráni pred záškrtom, tetanom, čiernym kašľom, hepatitídou B, detskou obrnou a invazívnymi infekciami spôsobenými vírusom Haemophilus influenzae typu b. Podľa WHO spôsobujú tieto ochorenia každý rok viac ako 1 200 000 úmrtí, a to hlavne u detí.

Nová vakcína prináša niekoľko benefitov pacientom i lekárom. Chráni pred šiestimi ochoreniami v jedinej dávke, čo uvítajú hlavne samotní detskí pacienti. Vakcína je v tekutej forme, pripravená na priame okamžité použitie v predplnených striekačkách a nevyžaduje si ďalšie riedenie ani zložitú prípravu, čo zase uľahčí prácu lekárom a zdravotným sestrám. Prináša vyššiu bezpečnosť a nižšie riziko nežiaducich reakcií vďaka použitiu tzv. nebunkových antigénov čierneho kašľa (pertussis) a inaktivovaného antigénu poliovírusu , v porovnaní s očkovacími látkami, ktoré sa používali v minulosti.

Klinické štúdie potvrdili priaznivý bezpečnostný profil vakcíny a silnú imunitnú odpoveď proti všetkým šiestim ochoreniam.

"Sme radi, že už aj slovenským deťom je k dispozícii naša nová hexavalentná vakcína, ktorá je registrovaná vo viac ako 100 krajinách sveta a poskytuje vysokú mieru ochrany proti závažným detským infekčným ochoreniam. Skutočnosť, že sú na trhu dve hexavalentné vakcíny, znižuje riziko vzniku problémov pri výpadku jednej z vakcín a prináša stabilnejší prístup k očkovaniu podľa schválenej očkovacej schémy,” povedala Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Sanofi Slovensko.

O ochoreniach

Detská obrna je vysoko nákazlivé detské ochorenie, ktoré môže spôsobiť trvalé ochrnutia a dokonca až smrť. Vírusy detskej obrny sa veľmi ľahko prenášajú a infekcia obyčajne nastáva po požití kontaminovaných potravín alebo nápojov, podobne ako pri hepatitíde typu A.

Záškrt (diftéria) je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje zápalový proces na slizniciach. Obyčajne má ťažký priebeh, ochorenie môže poškodiť nervy, čo spôsobí ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Priebeh môže skomplikovať aj zápal srdcového svalu, obrna mäkkého podnebia či iných svalov a poškodenie obličiek. Pred zavedením plošného očkovania patrilo ochorenie medzi hlavné príčiny detskej úmrtnosti.

Tetanus je infekčné ochorenie nervovo-svalového systému spôsobené baktériou Clostridium tetani, ktorej spóry sa nachádzajú v ľudských i zvieracích výkaloch a tiež v pôde. Človek sa infikuje zavlečením spór do rany, kde produkujú toxín a ten sa krvou a lymfou šíri do centrálneho nervového systému. Ochorenie spôsobuje tŕpnutie šije, sťahujúce kŕče žuvacieho svalstva, šije a neskôr celého trupu.

Čierny kašeľ (pertussis) je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj 6 týždňov. Choroba je nebezpečná hlavne u malých detí.

Hemofilové infekcie spôsobujú najmä ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, prínosových dutín a stredného ucha, no môžu spôsobiť aj ťažké infekcie ako je zápal hlasiviek, hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, sepsu, zápal kĺbov a iné. Prenášajú sa kvapôčkovou formou. Ťažké formy infekcie zanechávajú trvalé následky, najmä poškodenie sluchu, poškodenie mozgu...

Hepatitída B je vírus, ktorý poškodzuje pečeňové bunky a tým spôsobuje zápalové ochorenie pečene. Vážne následky sú pozorované pri akútnej forme hepatitídy.

O spoločnosti Sanofi
Sanofi, vedúca spoločnosť v oblasti zdravotnej starostlivosti, skúma, vyvíja a prináša terapeutické riešenia so zameraním na potreby pacientov. Sanofi svoje aktivity realizuje prostredníctvom piatich obchodných jednotiek: Diabetes a kardiovaskulárne ochorenia, všeobecné lekárstvo a rozvíjajúce sa trhy, Sanofi Genzyme a Merial. Spoločnosť Sanofi je kótovaná na burzách v Paríži (EURONEXT: SAN) a New Yorku (NYSE: SNY).

Sanofi Pasteur, divízia vakcín skupiny Sanofi, dodáva každý rok viac ako 1 miliardu dávok vakcín, čo umožňuje zaočkovať viac ako 500 miliónov ľudí na celom svete. Spoločnosť Sanofi Pasteur, svetový líder v oblasti vakcín, ponúka najširšiu paletu očkovacích látok chrániacich pred 20 infekčnými chorobami. Dedičstvo tejto spoločnosti, vytvárať život chrániace vakcíny, sa datuje viac ako storočie do minulosti. Sanofi Pasteur je najväčšou spoločnosťou, ktorá sa plne venuje vakcínam. Každý deň investuje viac ako 1 milión eur do výskumu a vývoja. Viac informácií na stránkach: www.sanofipasteur.com alebo www.sanofipasteur.us.

Obozretné vyhlásenia spoločnosti Sanofi
Táto tlačová správa obsahuje obozretné vyhlásenia, ktoré sú definované v Zákone o procesnej reforme ochrany súkromných informácií z roku 1995, v znení neskorších úprav. Obozretné vyhlásenia sú vyhlásenia, ktoré nie sú historickými skutočnosťami. Tieto vyhlásenia zahŕňajú zahŕňajú informácie o vývoji produktov, finančné prognózy a odhady, vrátane predpokladov, vyhlásení o plánoch, cieľoch a očakávaniach s ohľadom na budúce udalosti, operácie, produkty a služby, ako aj vyhlásení o budúcich činnostiach. Obozretné vyhlásenia sa všeobecne identifikujú pomocou výrazov "očakávať", "predpokladať", "veriť", "zamýšľať", "odhadovať", "plánovať" a podobných vyjadrení. Hoci vedenie spoločnosti Sanofi verí, že očakávania vyjadrené v takýchto obozretných vyhláseniach sú racionálne, upozorňuje investorov, že obozretné vyhlásenia podliehajú rozličným rizikám a neistotám, z ktorých mnohé je ťažko predvídať a vo všeobecnosti nie sú pod kontrolou spoločnosti Sanofi a ktoré by mohli spôsobiť významné rozdiely medzi skutočnými výsledkami a vývojom a tými, ktoré boli uvedené, predpokladané alebo plánované v obozretných informáciách a vyhláseniach.
Tieto riziká a neistoty zahŕňajú, okrem iného, neistoty, ktoré sú súčasťou výskumu a vývoja, budúce klinické dáta a analýzy vrátane post-marketingových dát a analýz, rozhodnutia regulačných autorít, ako napríklad FDA alebo EMA týkajúce sa toho či a kedy schvália nejaký liek, zariadenie alebo biologickú aplikáciu, ktoré môžu byť podané pre akýchkoľvek produktových kandidátov, ako aj ich rozhodnutia týkajúce sa označovania a iných skutočností, ktoré by mohli ovplyvniť dostupnosť a komerčný potenciál takýchto produktových kandidátov, absencia záruky, že produktový kandidát, ak bude schválený, bude komerčne úspešný, budúce schvaľovanie a komerčný úspech terapeutických alternatív, ako aj alternatív diskutovaných alebo identifikovaných vo verejných súboroch s SEC a AMF vytvorených spoločnosťou Sanofi vrátane tých, ktoré boli vymenované pod "Rizikovými faktormi" a "Upozornením na obozretné vyhlásenia" vo výročnej správe spoločnosti Sanofi vo Formulári 20-F pre rok končiaci 31. decembrom 2015. Spoločnosť Sanofi okrem povinností vyplývajúcich z príslušných právnych predpisov nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktualizáciu alebo revíziu akýchkoľvek obozretných informácií alebo vyhlásení.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.