Ľudí s HIV viac trápi stigmatizácia než samotný vírus

Na Slovensku je momentálne registrovaných 857 prípadov nákazy HIV, pričom u štyroch percent z nich prešla infekcia do ochorenia AIDS.
BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Ľudí infikovaných vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) trápi viac než samotný vírus stigmatizácia a netolerancia spoločnosti. Na tlačovej konferencii to uviedli predstavitelia občianskych združení Dom Svetla Slovensko a Prima.

"Pre HIV-pozitívnych ľudí je viac ako nejaké vnímanie ochorenia zaťažujúca stigmatizácia. Súčasná liečba dokáže udržať kvalitu života, ale nedokáže ochrániť pred ľudskou hlúposťou. Často potom obavy z diskriminácie ovplyvnia rozhodnutie nepodstúpiť testy na HIV, aj keď sme si vedomí rizika, že sme sa mohli nakaziť," uviedol predseda OZ Dom Svetla Slovensko Miloš Štefančík s tým, že HIV-pozitívni ľudia majú často problém aj pri vyhľadaní lekárov ochotných ich ošetriť.

Tento problém sa týka predovšetkým zubárov, keďže na Slovensku je iba päť stomatologických ambulancií, kde prijímajú HIV-pozitívnych ľudí, a to aj napriek tomu, že zo zákona ich musia prijať všade.

Na Slovensku je momentálne registrovaných 857 prípadov nákazy HIV, pričom u štyroch percent z nich prešla infekcia do ochorenia AIDS. Ako však uviedla Katarína Šimeková z Univerzitnej nemocnice v Martine, odborníci predpokladajú, že na každého HIV-pozitívneho človeka, ktorý o svojej diagnóze vie, pripadajú približne ďalší dvaja, ktorí o tom nevedia. Taktiež zdôraznila, že HIV sa čoraz viac šíri aj medzi heterosexuálnou populáciou, pričom infekcia sa nemusí počas prvých rokov nijak špecificky prejavovať.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.