So žltačkou C môžete žiť roky bez toho, aby ste o nej vedeli

Bratislava, 14. novembra 2016 – Slovensko je štvrtou krajinou Európy v rebríčku úmrtnosti z dôvodu ochorení pečene. Doteraz skrytou hrozbou ostáva žltačka typu C alebo inak zvaná hepatitída typu C.

Odborníci predpokladajú, že na Slovensku je asi 35-tisíc ľudí, ktorí s hepatitídou typu C nevedome žijú mnoho rokov. Chronická forma ochorenia pritom spôsobuje ťažké poškodenie pečene a môže mať až smrteľné následky. Dôležité je včas začať s vhodnou liečbou, torá môže byť vďaka novým dostupným liekom rýchla a efektívna.

Niektoré ochorenia pečene spôsobuje vírus, za iné si môžeme sami

Slovensko má štvrtý najvyšší počet úmrtí spôsobených chorobami pečene v Európe. "Počet pacientov, ktorí bojujú s chorobami pečene, extrémne narastá. Jedným z faktorov je nadmerné pitie alkoholu. Ďalším dôvodom je málo pohybu a obezita spôsobená predovšetkým nevyváženou stravou a zložením potravín, ktoré ľudia konzumujú. Tretím dôvodom sú vírusy, jedným z nich je aj vírus spôsobujúci hepatitídu typu C," vysvetľuje prednosta II. internej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti SLS MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD.

Žltačka typu C sa nemusí prejaviť niekoľko rokov

Hepatitída typu C bola objavená v roku 1989. Prvé testy boli k dispozícii až v roku 1992, preto sa krv darcov na prítomnosť tohto vírusu dovtedy netestovala. "V roku 1980 som podstúpila operáciu, pri ktorej mi boli podané krvné transfúzie," spomína pacientka Mária. "Vtedy ešte nikto netušil, že krv, ktorá mi mala pomôcť, vyvolá ďalšie, vážnejšie problémy, ktoré sa začnú prejavovať až o 28 rokov neskôr." Ľudia často žijú s chronickým typom žltačky C aj niekoľko rokov v nevedomosti. Zanedbanie liečby však môže mať smrteľné následky.

Príznaky sú veľmi všeobecné, či dokonca žiadne

Žltačku typu C spôsobuje vírus hepatitídy C (HCV), ktorý napáda pečeňové bunky, kde sa množí a následne sa opätovne uvoľňuje do krvi. Nemá typické príznaky a organizmus napáda zvnútra, nenápadne a v tichosti. Môže sa prejavovať únavou, nevoľnosťou, nechuťou do jedla, poruchami trávenia. Znakom môžu byť aj dlhodobo zvýšené pečeňové testy. Mnoho nakazených ľudí však tieto príznaky vôbec nepociťuje.

Žltačka sa netýka len drogovo závislých

V súčasnosti je vírusom žltačky typu C na Slovensku nakazených približne 35-tisíc pacientov, no podľa lekárov je rozpoznaný asi len jeden z desiatich nakazených ľudí. "Ohrození sú najmä ľudia, ktorým bol pred rokom 1992 podaný krvný derivát, podstúpili transfúziu alebo kedykoľvek prišli do kontaktu s nesterilnou ihlou – nielen užívaním drog, ale tiež pri tetovaní, piercingu alebo akupunktúre," vysvetľuje doc. MUDr. Pavol Kristian, PhD., z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Žltačka sa môže prenášať aj medzi osobami v blízkom vzťahu, napríklad nezvyčajnými sexuálnymi praktikami, ale aj používaním rovnakej zubnej kefky alebo žiletky.

Malý krok k vyliečeniu, veľký krok k eradikácii hepatitídy C

"Liečba žltačky typu C dnes už nie je pre pacienta náročná a je takmer stopercentne účinná. Darí sa nám vyliečiť aj pacientov s pokročilou cirhózou, pre ktorých boli doteraz liečebné možnosti obmedzené," hovorí doc. MUDr. Pavol Kristian, PhD. Od jesene minulého roku je k dispozícii dokonca liečba vo forme tabliet. Priamo pôsobiace antivirotiká MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., považuje za triumfálny úspech vedy. ,,Odkedy sa vírus pred dvadsiatimi šiestimi rokmi objavil, konečne sa zistilo, ktoré fázy životného cyklu sú na jeho prežitie nevyhnutné. Našli sa enzýmy, bez ktorých vírus nevie prežiť, a gény, ktoré tieto enzýmy kódujú. To bol podklad na hľadanie liekov," vysvetľuje MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD. Odborníci sa zhodujú, že ak by sa našli všetci pacienti nakazení vírusom hepatitídy typu C, tento vírus by mohol v populácii postupne úplne vymiznúť.

Zbierali ste céčka? Možno ich máte ešte dnes

Lekári prostredníctvom edukačnej kampane "Zbierali ste céčka? Možno ich máte ešte dnes" vyzývajú ľudí, aby si spomenuli na obdobie 80. rokov, keď boli populárne malé plastové céčka. Práve v tomto čase sa mohli nevedome nakaziť hepatitídou typu C. "Problematickí sú pacienti, ktorí s touto chorobou žijú bez toho, aby o nej vedeli. Preto je dôležité, aby všetci, ktorí mohli prísť do kontaktu s nakazenou krvou, navštívili čím skôr svojho praktického lekára a nechali sa otestovať," dodáva doc. MUDr. Pavol Kristian, PhD.

Viac informácií o hepatitíde C nájdete na www.hepatitidac.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.