Štvrtok patrí Svetovému dňu rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania spomedzi všetkých onkologických ochorení.BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Štvrtok 17. novembra patrí Svetovému dňu rakoviny pankreasu, do ktorého sa tento rok zapája aj Slovensko. Jeho cieľom je zlepšiť povedomie o tomto zhubnom ochorení, a zvýšiť tak šancu pacientov na včasnú a správnu diagnostiku, ktorá im môže zachrániť život. Na Slovensku si je možné pripomenúť deň rakoviny pankreasu vďaka iniciatíve pacientskeho združenia Europacolon Slovensko v spolupráci s Európskou platformou karcinómu pankreasu.

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania spomedzi všetkých onkologických ochorení. Momentálne je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v dôsledku nádorového ochorenia. Jej výskyt na Slovensku je druhý najvyšší na svete, pričom v súčasnosti ňou trpí na Slovensku približne tisíc pacientov.

Ohrozenú skupinu vo všeobecnosti predstavujú ľudia starší ako 45 rokov. Medzi ďalšie rizikové faktory patria fajčenie, dlhodobé pitie alkoholu, cukrovka, obezita či rodinná anamnéza. Rakovina pankreasu je pritom jediný typ onkologického ochorenia, ktoré postihuje obe pohlavia rovnako.

Priemerný čas prežitia ľudí s diagnózou metastázujúceho nádoru pankreasu je dnes len štyri až šesť mesiacov. Veľmi málo pacientov žije viac ako jeden rok po diagnostikovaní a iba jeden z dvadsiatich pacientov prežíva viac než päť rokov.

Dôležitá je včasná diagnostika

Riešenie predstavuje podľa odborníkov predovšetkým včasná diagnostika, keďže hlavnou príčinou neúspešnej liečby je práve neskoré odhalenie ochorenia. Môže zaň najmä ťažká rozpoznateľnosť choroby v jej počiatkoch, keďže má vtedy nevýrazné príznaky.

Pracovná skupina Európskej platformy karcinómu pankreasu preto vypracovala odporúčania pre lekárov pri diagnostike a určovaní rizikových faktorov. Pozornosť upriamuje na desať príznakov, ktoré môžu upozorniť na ochorenie v skorom štádiu, a umožniť tak chirurgické odstránenie nádoru.

Už pri kombinácii dvoch z nich by mal pacient vyhľadať gastroenterológa. Ide o nevoľnosť, príznaky žltačky, depresiu, bolesti brucha, chrbta, hlbokú žilovú trombózu, rozvoj alebo zhoršenie cukrovky, hnačku a nevysvetliteľnú stratu hmotnosti. "Vo včasnom štádiu, keď je nádor malý a operovateľný, väčšina ľudí nemá skoro žiadne symptómy, alebo sú nenápadné a nevzbudzujú pozornosť. Zhruba 90 percent ľudí s touto diagnózou príde neskoro," upozornil onkológ Radovan Barilla.

Vznik aliancie Nie Rakovine

Združenie Europacolon Slovensko zároveň ohlasuje štvrtok 17. novembra ako deň vzniku aliancie Nie Rakovine, ktorá môže pozitívne ovplyvniť súčasný stav onkológie na Slovensku. "Bojovať môžeme len proti tomu, čo poznáme. Ak by sme nič neurobili, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia," vyzvali zakladatelia združenia Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková a Patrik Herman spolu so zástupcami onkologických pacientov.

Pri tejto príležitosti vytvorili zástupcovia združenia aj symbolickú fialovú pohľadnicu, ktorou môže verejnosť dnes a vo štvrtok vyjadriť podporu pacientom trpiacim karcinómom pankreasu. Ľudia ju môžu zdieľať prostredníctvom e-mailu či sociálnych sietí, pričom ju nájdu aj na webstránkach www.nierakovine.sk a www.europacolon.sk. Cieľom zasielania pohľadnice je však i osloviť odborníkov, inštitúcie a zariadenia, ktoré dokážu ovplyvniť súčasný stav onkológie na Slovensku.

Prvým signatárom výzvy Nie Rakovine sa stal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Na pohľadnicu sa následne podpísali aj lekári, odborníci, pacienti a ich príbuzní či ďalšie známe osobnosti ako Juraj Kukura, Miroslav Dvorský, Helena Vondráčková, Stanislav Štepka, Adela Banášová, Peter Nagy, Petr Janda, Michal David, Dalibor Janda, Katarína Hasprová, Adriana Kmotríková či Bibiana Ondrejková.

Celosvetovú kampaň sa rozhodol podporiť aj Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy. Na znak úcty a spolupatričnosti s pacientmi, ich rodinami a priateľmi sa dnes podvečer rozsvieti bratislavské UFO nad Mostom SNP na fialovo.

Informácie agentúre SITA poskytla prezidentka združenia Europacolon Jana Pifflová Španková.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.