Na Slovensku sa ročne narodí približne 5000 detí predčasne

Počet predčasne narodených detí narástol za posledných 15 rokov o viac ako 30 percent.
BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Na Slovensku sa ročne narodí zhruba 55-tisíc detí, z čoho 5-tisíc detí príde na svet predčasne, teda skôr než pred ukončením 37. týždňa tehotenstva. Za uplynulých 15 rokov počet predčasne narodených detí vzrástol o viac ako 30 percent.

Ako na tlačovej konferencii pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa predčasne narodených detí (17. novembra) uviedla predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Katarína Maťašová, takéto deti limituje najmä ich nezrelosť, ktorá im komplikuje prežitie bez akejkoľvek pomoci. Zároveň však dodala, že sa odborníkom darí zachrániť čoraz viac detí. Vlani napríklad prežilo 75 percent novorodencov s hmotnosťou menej ako tisíc gramov a až 95 percent s hmotnosťou medzi 1000 až 1500 gramov.

Najrizikovejší sú extrémne nezrelí novorodenci

Najrizikovejšou skupinou predčasne narodených detí sú práve extrémne nezrelí novorodenci s pôrodnou hmotnosťou menej ako 1000 gramov, ktorí sa rodia pred 28. týždňom tehotenstva. Tvoria približne päť percent detí, ktoré sa narodia predčasne, a vzhľadom na nezrelosť ich orgánov potrebujú vysoko špecializovanú a finančne náročnú starostlivosť.

"Naša snaha je smerovaná k tomu, aby sme zabezpečili dieťaťu kvalitné prežitie," uviedla Maťašová a dodala, že práve za týmto účelom vznikli špecializované perinatologické centrá pre starostlivosť o matku a jej nezrelé dieťa. Takéto centrá sa nachádzajú v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove.

Podľa odborníkov je najideálnejším riešením pre matku s vysokým rizikom predčasného pôrodu privedenie svojho dieťaťa na svet v týchto špecializovaných centrách. Jeho narodenie v takejto inštitúcii zvyšuje šancu na kvalitné prežitie, a to najmä pre bezprostrednú starostlivosť, ktorú tam novorodencovi poskytnú. V porovnaní s deťmi, ktoré do centra po pôrode privezú v inkubátore, je prognóza predčasne narodených detí, ktoré sa tam narodia, až trojnásobne lepšia. Preto odborníci zdôrazňujú, že nie je jedno, kde sa takéto dieťatko narodí a treba hľadať najlepšie miesto, ktoré poskytne novému prírastku do rodiny najlepšiu starostlivosť.

Uskutoční sa viacero sprievodných podujatí

Pri príležitosti spomínaného Svetového dňa predčasne narodených detí sa na Slovensku uskutoční viacero sprievodných podujatí, ktoré so svojimi partnermi organizuje občianske združenie malíček poskytujúce pomoc a podporu rodinám predčasne narodených detí. V bratislavskom Primaciálnom paláci sa 22. novembra pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční benefičný koncert spojený s odovzdávaním ocenenia Purpurové srdce.

Predčasne narodené deti si v najbližších dňoch pripomenú aj purpurovým osvetlením dominánt vo viacerých slovenských mestách. Do 20. novembra bude osvietený Chrenovský most v Nitre, 16. novembra sa v purpurovej farbe objavia Dóm Sv. Alžbety a súsošie Immaculata v Košiciach, Mestská radnica a Vodárenská veža v Prešove, Zvolenský hrad a Mestská radnica v Trnave. Bratislavský hrad osvietia 23. novembra.

Pri príležitosti svetového dňa sa tiež uskutočnia aj sväté omše v Bratislave (15. a 17. novembra), v Košiciach (16. novembra) a v Martine (18. novembra). Sprievodnou akciou je aj putovná výstava fotografií s názvom Narodil sa bojovník, ktorá je do 21. novembra v prešovskom ZOC MAX, 22. novembra bude v spomínanom Primaciálnom paláci v Bratislave a v dňoch 27. novembra až 20. decembra ju záujemcovia môžu prísť navštíviť do OC Tulip v Martine.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.