Pozor na nadmerné užívanie antibiotík! Nemusia účinkovať

To, že antibiotiká nezaberajú na vírusy spôsobujúce nachladnutie či chrípku si podľa prieskumov uvedomuje až 57 percent Európanov.BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) - V Európskej únii zomrie ročne 25-tisíc ľudí v dôsledku infekcie spôsobenej baktériou rezistentnou voči antibiotikám. Na skutočnosť upozorňuje Európska komisia s tým, že ak sa tento trend nezastaví, je tu predpoklad, že do roku 2050 na celom svete zomrie ročne až 10 miliónov ľudí. Európska komisia dodáva, že nadmerné užívanie antibiotík môže spôsobiť ich neúčinnosť.

"Prieskumy ukazujú, že až 57 percent Európanov nevie, že antibiotiká nezaberajú na vírusy spôsobujúce nachladnutie či chrípku. Na druhej strane si je až 84 percent Európanov vedomých, že nepotrebné užívanie antibiotík ich robí neúčinnými a že ich treba prestať brať po užití celej predpísanej dávky," agentúru SITA informuje zastúpenie Európskej komisie v SR.

Odporúčame:

Slováci užívajú najviac antibiotík v rámci Európskej únie

Dodáva, že najaktuálnejší prieskum Eurobarometer ukazuje, že v posledných siedmich rokoch užívanie antibiotík kleslo v 16 krajinách EÚ o šesť percentuálnych bodov. Na druhej strane, až jedna tretina Európanov v posledných 12 mesiacoch užila antibiotiká. Trendy na Slovensku podľa údajov nie sú od európskych odlišné.

"Ich užívanie pokleslo o šesť percentuálnych bodov, no v posledných 12 mesiacoch užilo antibiotiká podľa prieskumu 35 percent Slovákov," uvádza Európska komisia. Užívanie antibiotík je však častejšie medzi ľuďmi s nižším vzdelaním a v horších ekonomických podmienkach.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.