5 zimných zlozvykov, ktoré z nás vysávajú energiu

BRATISLAVA 6. decembra 2016 (WBN/PR) - Ťaživá únava, nechuť k akejkoľvek aktivite či neschopnosť naštartovať mozog? Možno vám to niečo pripomína. Áno, jeseň a zima sú obdobím útlmu a prípravou prírody na zimný spánok. Nedostatok slnečného svitu, chladné a často daždivé dni pôsobia po príjemnom babom lete na väčšinu z nás trochu neradostne. Nezvádzajme však všetko len na vonkajšie počasie a zameťme si najprv pred vlastným prahom. Často zbytočne podliehame okolitým podmienkam a vlastným konaním únavu ešte zhoršujeme. Aké zlozvyky nám v tomto období uberajú najviac energie a ako sa s nimi vysporiadať? Možno sa v piatich zlozvykoch sami nájdete a potom ich ľahšie odstránite.

1. Nedostatok pohybu a čerstvého vzduchu
S príchodom jesene a zimy všeobecne menej športujeme, vyhovárame sa na zlé počasie, skorší západ slnka a nejako sa nám do pohybu nechce. V poriadku, vonku možno nie je pekne, ale to predsa ešte nie je dôvod sedieť doma! Ani sychravé počasie by nás nemalo odradiť od prechádzky v prírode alebo po meste, polhodinka denne nás nezabije. Bežecké tenisky na klinec tiež rozhodne nevešajte. S dobrou výbavou neprechladneme a behom si príjemne prečistíme hlavu. Pokiaľ vonku prší, skúste zájsť napríklad do posilňovne, na jogu, squash alebo tanečné lekcie. Možností, ako vyplaviť endorfíny a zlepšiť si náladu je veľa, nech je počasie akékoľvek.

2. Menej zeleniny a ovocia
Pre tých, ktorí milujú najmä sezónne ovocie a zeleninu, je prístup k nim v tomto období trošku obmedzený. Možností je ale stále veľa a mali by sme ich nášmu organizmu dopriať. Stavte napríklad na mrkvu, špenát, pór, červenú a bielu kapustu a z ovocia jablká a hrušky. Vychutnajte si ich napríklad vo forme fresh drinkov alebo smoothies. Zaujíma vás, ako ste na tom s vašim jedálnym lístkom práve vy? Kliknite na Index-zdravia.sk a urobte si jednoduchý test, všeličo vám prezradí o vašej zdravotnej stránke a vďaka 4- týždennému plánu sa dozviete, ako svoje zdravie krok po kroku podporiť a súčasne vylepšiť aj svoj jedálniček.

3. Nedostatočné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálov
V lete tento problém zvyčajne nemáme, ale s prichádzajúcou zimou je potrebné viac a viac myslieť na to, či je naša strava bohatá na potrebné vitamíny a minerály. Málo slnečných lúčov znamená pre naše telo horšiu náladu, väčšiu únavu a často aj nedostatok vitamínu D. Chýbajúce D-čko by sme mali ideálne kompenzovať zvýšenou konzumáciou rýb a rybieho tuku. Únavu rovnako tak môže spôsobovať nedostatok železa a horčíka. Železo je obsiahnuté napr. v červenej repe, červenom mäse, šošovici apod. Horčík nájdeme napríklad v datliach, banánoch, píniových orieškoch či mandliach. Ak sa chýbajúce prvky nedarí nahradiť v strave, možným variantom ako ich telu dopriať, sú aj vhodné potravinové doplnky (napr. doplnok stravy Vápnik-Horčík-Zinok Osteo s vitamínmi D3 a B6).

4. Negatívne myslenie
Problém so zlou náladou je ten, že sa jej často zbytočne poddávame a vyžívame sa v nej. Čo tak si namiesto šomrania na počasie, krátke dni a málo energie dopriať trochu luxusu a cítiť sa na chvíľu šťastne? Kúpte si napríklad diár, do ktorého si každý večer pred spaním napíšete, čo sa vám v ten deň podarilo alebo čo vám urobilo radosť. Keď si budete spätne svoje zápisy čítať, uvedomíte si, koľko pozitívnych vecí sa vo vašom živote dennodenne odohráva. Verte tomu alebo nie, ale naozaj to funguje!

5. Zlá organizácia času
Energiu nám tiež uberá neschopnosť dobre si zorganizovať svoj čas. Po príchode septembra, nástupe detí do školy a dospelých do plného pracovného nasadenia možno viacero z nás nabralo trošku sklz a kvapku hektiky, ktoré sa nedarí odstrániť. S blížiacimi sa Vianocami počet vecí, ktoré je potrebné urobiť len narastá a to nás stresuje. Nie každý dokáže nosiť v hlave všetky povinnosti zároveň a na nič pritom nezabudnúť. Skúste si teda na každý deň urobiť zoznam úloh, ktoré potrebujete vybaviť. Uvidíte, že odškrtávaním jednotlivých položiek vám prinesie skutočný pocit uspokojenia. Na udržanie pamäte a podporu mozgovej aktivity môžete vyskúšať aj niektorý z doplnkov stravy, napríklad GinkoPrim MAX s obsahom ginko biloba a horčíkom.

Vymenované zlozvyky nielenže nášmu telu uberajú energiu, ale znižujú aj jeho odolnosť voči chorobám a celkovo škodia nášmu zdraviu. Ak neveríte, že svoje zlozvyky zvládnete ukočírovať sami a svoj život reštartovať v duchu zdravého životného štýlu, skúste využiť napríklad online pomocníka pre zdravý životný štýl. Stačí kliknúť na Index-zdravia.sk a odpovedať na niekoľko otázok ohľadom vašich pohybových zvyklostí, výživy, zlozvykov a duševnej rovnováhy. Výsledky tohto komplexného testu vám ukážu, v akej forme sa nachádzate, aký kus vás od ideálnej formy delí, ale predovšetkým to, ako ju dosiahnuť. Stačí sa krok po kroku držať osobného plánu, ktorý si po dokončení testu môžete vygenerovať. Verte, úlohy sú to jednoduché, ale zmôžu veľmi veľa.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.