Zomrel lekár, vďaka ktorému vieme pomôcť dusiacim sa ľuďom

Heimlichov manéver je známy tým, že sériou úderov do hornej časti brucha odstraňuje zablokovaný kúsok jedla či inú prekážku v dýchacej trubici.BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 96 rokov zomrel v sobotu americký lekár Henry Heimlich, ktorý vymyslel v roku 1974 takzvaný Heimlichov manéver, chvat slúžiaci na uvoľnenie dýchacích ciest u dusiaceho sa človeka. Manéver je známy tým, že sériou úderov do hornej časti brucha odstraňuje zablokovaný kúsok jedla či inú prekážku v dýchacej trubici.

Smutnú správu oznámila Heimlichova rodina, podľa ktorej naposledy vydýchol v jednej z nemocníc v Cincinnati v Ohiu. Skonal na následky infarktu, ktorý utrpel v pondelok. "Otec bol pre mnohých ľudí vo svete hrdinom z jednoduchého dôvodu - pomohol zachrániť nespočetné množstvá životov prostredníctvom inovácie postupov a prostriedkov na základe zdravého rozumu," uviedla rodina vo vyhlásení.

Henry Judah Heimlich sa narodil 3. februára 1920 vo Wilmingtone v štáte Delaware. Pracoval ako chirurg a vyvinul tiež Heimlichov ventil pre hrudnú drenáž zabraňujúci kolapsu pľúc po hrudnej traume, ktorý zvykli využívať pri ošetrovaní zranených vojakov vo vojne. Heimlich použil svoj známy manéver aj nedávno, keď sa v domove pre seniorov, kde žil, začala dusiť jedlom jedna zo senioriek. Podľa odhadov tento chvat zachránil iba v USA vyše 100-tisíc ľudí, vrátane známych osobností ako napríklad bývalý prezident USA Ronald Reagan, speváčka Cher alebo herečky Elizabeth Taylor a Goldie Hawn.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.