Vyskúšajte novoročnú detoxikáciu organizmu pomocou Arónie!

Plody Arónie patria bezpochyby k tomu najlepšiemu, čo môžeme nášmu telu ponúknuť. Toto čierne superovocie vám vďaka mimoriadnej antioxidačnej sile pomôže z tela odstrániť ťažké kovy, ochráni cievy pred ich poškodením a stimuluje detoxikačný proces pečene.
novoročná detoxikácia šťava Arónia

Zdroj: súkr.archív

Čo obsahuje superpotravina Arónia?

Arónia čiernoplodá, inak nazývaná aj Jarabina čierna, temnoplodec alebo chokeberry, patrí medzi rastliny, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínov, minerálnych látok, organických kyselín a prírodných farbív.

Plody Arónie obsahujú vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B a rutín (predtým označovaný ako vitamín P) a vitamíny PP. Z minerálnych látok majú značný obsah železa, ale obsahujú tiež draslík, vápnik, horčík, jód, fluór, antokyánové farbivá, bioflavonoidy, karotény, pektínové látky a triesloviny.

Mimoriadna antioxidačná sila

Arónia je vyhľadávanou superpotravinou aj vďaka svojmu tmavo purpurovému, takmer čiernemu sfarbeniu, ktoré vzniká vysokým obsahom fenolových zlúčenín, najmä antokyánov.

Celkový obsah antokyánov je 1 480 mg na 100 g čerstvých malvíc a proantokyanidinov 664 mg na 100 g. Obe hodnoty patria k najvyšším meraným množstvám v rastlinách (podľa údajov z roku 2014).

Antokyány prispievajú nielen k natrpklej chuti plodov (čo odrádza škodcov a infekcie), ale tiež zabezpečujú aj mimoriadnu antioxidačnú silu plodov arónie.

detoxikácia arónia

Zdroj: súkr.archív

Tieto prírodné farbivá sú známe tým, že podporujú hojenie rán a zlepšujú stav poškodeného tkaniva. Antokyány priaznivo vplývajú na srdce a cievy, sú nápomocné pri vredovej chorobe žalúdka, a sú tiež prospešné pre zrak a funkciu mozgu.

Arónia, ako bohatý zdroj antioxidantov, môže byť prospešná prevencii ochorení spôsobených oxidačným stresom. Medzi ne patria predovšetkým rakovina, kardiovaskulárne ochorenia, akútne a chronické infekcie, alergie či reuma.

Čo sú to flavonoidy?

Ďalšími dôležitými zložkami plodov arónie sú flavonoidy. Tieto prírodné látky majú preukázateľný protizápalový, protivírusový a antioxidačný účinok.

Chránia bunky pred škodlivými látkami, pochádzajúcimi z vonkajšieho i vnútorného prostredia.

V rastlinách sa často nachádzajú spolu s vitamínom C a chránia ho pred oxidáciou. Okrem antioxidačných vlastností, pôsobia antibakteriálne a podporujú produkciu hormónov.

Zvýšený príjem flavonoidov znižuje riziko ochorenia srdca a ciev.

Arónia v BIO kvalite pestovaná na Slovensku

K najväčším pestovateľom Arónie na Slovensku patrí BIO farma Zamio na východnom Slovensku. V rámci ekologického poľnohospodárstva pestujú BIO ovocie- aróniu, čierne ríbezle a bazu čiernu, z ktorého následne vyrábajú chutné šťavy, džemy, či sušené plody.

Pozrite si, ako Aróniu čiernoplodú pestujú a spracovávajú na BIO farme:

Najsilnejším prírodným antioxidantom je práve šťava z Arónie.

100% ovocná šťava BIO Arónia je lisovaná za studena, bez pridaného cukru a chemických prísad.

100% šťavy lisované za studena majú oproti šťavám vyrábaných z koncentrátu výraznejšiu chuť, sú vhodné aj pre diabetikov, onkologických pacientov, či pri problémoch s chudokrvnosťou (anémia).


Prečítajte si viac o superpotravine Arónii:

Arónia je skvelým pomocníkom na posilnenie imunity, srdca a ciev