Trápi vás bolesť päty? Takto si uľavíte od bolesti aj bez návštevy lekára!

Medzi najčastejšie príčiny bolesti päty patri plantárna fasciitída, ide o chronický alebo akútny zápal šliach. Prečo bolesť päty vôbec vzniká, čo pomáha pri bolestiach päty a ako si môžu pomôcť dámy, ktoré rady nosia vysoké opätky, ľudia, ktorí musia v práci dlhodobo stáť, či športovci?
Bolesť päty- plantárna fasciitis

Zdroj: Facebook.com

Bolesť päty sa objavuje najmä ráno po prebudení a zvyčajne postihuje spodnú alebo zadnú časť päty.Počas dňa sa objaví po dlhšej dobe strávenej sedením a následnej chôdzi.

Medzi najčastejšie príčiny bolesti päty patri plantárna fasciitída. Ide o chronický alebo akútny zápal šliach na spodnej časti chodidla spájajúci pätovú kosť a prsty nohy.

Prečo vzniká bolesť päty?

  • nadmerné preťažovanie alebo namáhanie trvajúce dlhšie časové obdobie- napr. tehotenstvo, obezita, či práca vyžadujúca si dlhodobé státie
  • chôdza naboso či v šľapkách po tvrdom povrchu- naše chodidlá nie sú prispôsobené na chôdzu naboso po tvrdom a rovnom povrchu ako sú napríklad chodníky. Pri takejto chôdzi nič netlmí nárazy pri chôdzi a nechráni fasciu.
  • tradičné ortopedické vložky- bývajú vyrobené z korku, kože alebo plastov, väčšinou sú mäkké a poloelastické. Pôsobia však len ako pasívna podpora chodidiel a z dlhodobého hľadiska oslabujú šľachy v chodidlách.
ortopedické vložky Medicovi T 40 na bolesť päty

Zobrazenie rôznych miest bolesti nôh - bolesť päty, priehlavku, členka alebo nártu. | Zdroj: súkr.archív

Ako si pomôcť pri bolestiach päty?

Profesorka Vivi Lena Andersen, PhD, z Kodaňskej univerzity vypracovala vedeckú štúdiu o zdravotnom stave chodidiel vo vzťahu k vývoju obuvi v histórii.

Závery štúdie poukazujú na to, že zdravotné komplikácie, ako je zhrubnutá koža na chodidlách, kurie oká, spadnutá klenba a bolesť chodidiel, sa začali vyskytovať až v 16. storočí, a to s nástupom obuvi s podrážkou podobnej tej dnešnej.

topanky

Pri bolesti chodidiel je dôležitý správny výber vhodnej obuvi, ale aj ortopedických vložiek do topánok. | Zdroj: Oziel Gómez / Unsplash.com

Pri bolestiach päty je dôležité vybrať si správnu obuv, ideálne takú, ktorá núti nohu neustále pracovať. Tým dochádza k zapojeniu všetkých svalov a šliach. Svaly a šľachy sú neustále precvičované a nie sú tak ľahko náchylné k vzniku spomínaných nežiaducich komplikácií.

Dôležité je tiež nezabudnúť na vhodné ortopedické vložky. Ortopedické vložky MEDICOVI využívajú špeciálnu terapiu vlnami vody. Ide o jedinečnú ortopedickú terapiu, založenú na konštantnom pohybe chodidiel, ktorý je vyvolaný vodnými vlnami vo vložkách.

Voda v ortopedických vložkách MEDICOVI vytvára kontinuálne sa meniace tlakové vlny, ktoré pôsobia na povrch chodidiel. Vďaka rýchlosti, ktorou sa tieto tlakové vlny pohybujú, prinášajú úľavu od bolesti chodidiel a päty.

Aktívny pohyb šliach a svalov chodidla pomocou terapie vlnami vody je účinnou metódou na zmiernenie alebo úplne odstránenie bolesti v oblasti päty, bolesti Achillovej šľachy, ale aj chodidiel, členkov, kolien, bedier a chrbta.

Recenzia: ortopedické vložky Medicovi T40

ortopedické vložky Medicovi T 40 na bolesť päty

testované ortopedické vložky Medicovi T 40 vhodné pri väčších bolestiach chodidiel | Zdroj: MEDICOVI

Bolesť päty sa často vyskytuje aj u športovcov. Pri zanedbávání strečingu sa lýtkový sval a Achillova šľacha po čase skrátia a stuhnú. To spôsobí ťah pätovej kosti nahor a následné neúmerné napnutie plantárnej fascie, poškodenie a zápal.

Ortopedické vložky Medicovi T40 preto za našu redakciu otestoval kondičný tréner, ktorý pri svojej práci s klientmi vo fitness centre, trávi niekoľko hodín denne na nohách, a voľnom čase sa aktívne venuje rôznym športom.

„Testovaný model ortopedických vložiek bol príjemný na nosenie, voda vo vložkách vytvára zaujímavý, nový pocit pre chodidlo. Trápila ma bolesť päty a achillovky, ktorá pri nosení ustúpila. Dlhé státie na nohách vo fitku je teraz príjemnejšie,“ hodnotí kondičný tréner Denis.

Najčítanejšie články