Ekzém na rukách - poraďte čo robiť?

Príspevok v téme: Ekzém na rukách - poraďte čo robiť?
Hugina

Dobrý deň. Už asi piaty rok trpím ekzémom na rukách, medzi prstami a na hánkach prstov. Začalo sa to na jednej strane prsta ľavej ruky, postupne sa to rozširovalo, teraz som v štádiu, kedy to mám na obidvoch rukách. Vystriedala som už štyroch dermatológov, plánovala som odísť aj od poslednej dermatovenerologičky, no zavrhla som to, lebo som pri nej najdlhšie a najlepšie ma pozná a o.i. si myslím, že je to u každého kožného "o tom istom". Počas terapie som vystriedala množstvo kortikoidných krémov, v lekárni na recept robených krémov, mastí (spomeniem aspoň tie, ktoré som si zapamätala: U-Betacorton, Belo...(derm, gelt???), Advantan, Lipobase, názvy tých v lekárni pripravených nepoznám...). Boli mi robené testy na kvasinky, alergologické testy (som alergik na kovanol, látka, ktorá sa nachádza takmer v 99% drogérie, kozmetických prípravkoch, parfémoch), snažím sa týmto vyvarovať všetkému, čo by mi mohlo ekzém zhoršiť...t.j. všade používam ochranné rukavice, ešte aj vtedy, keď idem nabrať do odmerky prášok na pranie, aby prsty neprišli do kontaktu s práškom. O umývaní riadu ani nehovorím. Je to bludný kruh. Rozškriabem si to (aj keď všetkou silou vôle odolívam pár dní, no ten, ktá týmto ochorením trpí vie, že je to nepremožiteľný pocit nutkania na škriabanie a väčšinou sa to stane najmä vtedy, keď si to neuvedomím, poškriabem si to a už to neviem zastaviť). potom to mokvá, vytvoria sa chrasty a lieči sa to a stále dookola. je to strašne nepríjemné...a bolestivé. Ak máte podobné skúsenosti, podeľte sa, lebo ja už naozaj neviem, čo robiť s tými mojimi rukami. Zajtra idem urgentne opäť ku kožnej, pretože som si to bohužiaľ v noci (v spánku) tak rozškriabala, že dnes neurobím nič.Mokvá to a bojím sa, aby som túto pliagu nepreniesla tým mokom na syna, keď ho prebaľujem, alebo sa s ním hrám...Za všetky rady vopred veľmi pekne ďakujem.

Hugina

Ema, ja tomu tak trochu aj verím. Sila myšlienky je neuveriteľná. Len keby sa tak človek aj dokázal "naprogramovať":-) O.i. na ekzém (ako mi bolo povedané včera u lekárky) má neuveriteľný vplyv aj stres a zmena ročných období. Mne sa to takmer stále zhorí v tom "prechodnom" období a keď som v neustálom vypätí a strese. Aj keď to niektorí ľudia bagatelizujú, stres je strašná "sviňa" (prepáčte za výraz) a ničí naše telo zvnútra.

Ema132

ja som to mala tiez...zo dna na den sa to objavilo medzi prstami...potom uz aj na prstoch a na dlani..hrozne..ziadne tie masticky od doktorky nepomahali..bola som z toho na nervy, lebo vzdy som mala vsade krasnu pokozku a zrazu toto...a bolo to aj dost neprijemne, strasne to svrbelo...doktorka povedala, ze to je na stalo, ze sa toho nezbavim nikdy...mozno to teraz vyznie hlupo, no babicka mi stale vravela, ze vsetko je o psychike... tak som zacala verit, ze mi to odide, ze to je len docasne aaaa teraz mam uz dva roky pokoj:)ani naznak nejakeho ekzemu:)cize si myslim, ze vsetky tieto ochorenia suvisia s tym ako je clovek vyrovnany sam so sebou..mozno si pomyslite, ze su to strasne dristy..ja vam len hovorim moj nazor:)

Hugina

Ďakujem zatiaľ všetkým za rady. Tinuš, skúsim tú morskú soľ, kde presne ju v DM-ke mávajú (pri akom tovare) a ako sa presne volá? Ja som dnes bola opäť u kožnej. dala mi nejakú masť (v lekárni urobenú), celkom fajn ,keď som si ňou natrela ruky. Ruky si už nesmiem umývať ani mydlom, ani ničím iným, dala mi na to umývanie a dezinfekciu rúk taký olejový prípravok, ktorý kožu premastí a zároveň očistí ako mydlo, volá sa OILANTUM (alebo tak nejako podobne), taká 500ml fľaša, mám ju pri umývadle ako tekuté mydlo. Ale určite chcem skúsiť aj nejaké regeneračné kúpele na ruky, takže tá ráda s morskou soľou mi prišla vhod.

tinus 26

ahoj , uz som tu do nejakych tem pisala o ekzeme - aj ja trpim ekzemom-atopickym, presla som si lekarmi roznymi, homeopatmi, dokonca aj akupunkturou.kazdopadne bez dlhodobeho vysledku. kazdopadne som sa dala na samoliecbu ak sa to da tak nazvat. ekzem mam tiez na rukach , konkretne predlaktiach a laktovych zahyboch. ja mam potravinovu alergiu zatial presne neurcenu na co -a velkym vynikom je u mna aj stress.
moje rady :
1, pravidleny kupel v morskej vode - resp. prisposobenie sa ze more nemame. V DMke maju taku morsku kupelovu sol - stoji asi 1,60 - su v nej 3 polkilove sacky. rozpustim si v teplej vode kazdy druhy vecer (ked to mam akutnejsie kludne aj kazdy ) asi 1/3 sacku v miske tak aby som do toho mohla ponorit dlane. a macam pri telke -tak pol hodinu /hodinu ako mam cas.
2, potom necham volne uschnut bez oplachovania a ked su suche nakremujem - uz rok pouzivam cistu kozmeticku vazelinu - nemozem si pomoct ale mne paradne premastuje kozu.
3, vzdy mam v zasuvke akutny kortikoid (ja konkretne Elocom ) a ak sa to rapidne zhorsi natrem na noc.

mala som doslovne popraskanu mokvavu kozu jedno obdobie, a rano ked som sa budila som mala pocit ze ked skrcim dlan tak mi z kozi na nej neostane vobec nic lebo sa mi uplne polame. avsak ta morska sol to krasne naozaj krasne upravila...

hold skoda ze nebyvam pri mori :)

kazdopadne skus - uskodit ti to rozhodne neuskodi , moze iba pomoct

drzim palce aby si to dostala aspon pod aku taku kontrolu ...

odpoved

moja rada na vyskusanie:
pit aloe vera gel a jest probiotika dlllllllhodobo oboje a cistiace caje-detoxikovat sa zvnutra. dobry je hylak-zabera najrychlejsie
zvonka striekat s Epigen sprejom - spociatku to bude horsie a stipat, chce to dlhsi cas. proti svrbeniu das ruky do roztoku cistej (cerstvo prevarenej a ochladenej vody) so sodou bicarbonou-jedla soda, dobre je si to aj striekat niecim dezinfekcnym obcas-proti moznej infekcii-napr.roztokom s GSE, ci striebornou vodou, alebo Aloe First, no a v ked uz to nemokva-tak zarobena zinkova pasta v lekarni(nie mast)proste takto to prestriedat a uvidis co ti kedy v akom stadiu robi dobre. ak je to infikovane plesnou ci bakterialne-*treba najprv riesit to, az potom likvidovat samotny ekzem

jajuskaa

pouzivaj kozmetiku eucerin, je sice trochu drahsia, ale je vytvoreny cely rad pre alergikov, dokonca ma pozitivne ucinky pri liecbe koznych ochoreni...zo sirokej skaly pripravkov si urcite vyberies, pouziva sa aj na premastenie atopickej pokozky, napr. ako ty opisujes, ze mas medzi prstami.

Help

no ta neutrogena je dobra....
Ja by som ti ju tiez poradil.

Ozaj.....aj na avivaze si davaj pozor.Nie vsetko co pekne vonia a robi vec kvalitnejsiu je na pokozku dobre.