Nárok na stravné lístky

Príspevok v téme: Nárok na stravné lístky
konvalinka 6

Prosím poradte mi kto zo zamestnancov ma narok na stravne listky. Ci aj brigadnik pracujuci na dohodu alebo iba staly zamestnanec. A ci je mozne aby zamestnavatel rozhodol o tom ze listok bude vyplacat az po odpracovani 7 hodin a nie po 5tich tak ako doteraz.
Vraj sa tak rozhodol podla "internych predpisov" to sa moze???

talentmania

Rony tak teda dakujem.Este sa ho to nepytala ale dneska vraj ma prist tak sa ho to ide opytat tak uvidime ako budu reagovat.Len ci jej nedaju vypoved ona sa toho boji ale som jej vravela ze ma na tie gastrolistky narok alebo aby jej zabezpecili stravu.Tak som aj ja teda zvedava ze ako dopadne.Dam potom vediet.

rony26

to platenie odvodov, ako som uz pisal, si moze sama odkontrolovat

nuz bolo sa treba ohlasit skor...teraz nieco spatne dostane len ak zamestnavatel prejavi dobru volu...ak nie, moze sa svojho naroku domahat sudnou cestou, plati tu 3rocna premlcacia lehota...najprv by sa s nim vsak mala skusit dohodnut...cim jej to vlastne odovodnil?

talentmania

ved aj ja som jej to uz vravela ze ci vlastne za nu platia vsetky odvody ale tak neviem ci by si to dovolili.Este teda by som chcela vediet ze ked sa ohlasi ci su povinny jej vratit tie gastrolistky aj spatne?teda ak ju rovno neprepustia :0(

M74

Ktovie či ten zamestnávateľ za ňu platí odvody do poisťovní a pod. Výplatnú pásku som dostal v každom zamestnaní. Gastrolístky detto a to pracujem od roku 1992.

rony26

co sa tyka zabezpecenia stravovania tak kamaratke podla toho co pises pravny narok vznikol a stale trva...plati to co som pisal v prispevku 27.2., vychadzajuc z § 152 Zakonnika prace
pojem vyplatna paska ZP priamo nepozna, ale v § 130 uklada zamestnavatelovi povinnost pri vyuctovani mzdy vydat zamestnancovi pisomny doklad obsahujuci udaje o jednotlivych zlozkach mzdy, o vykonanych zrazkach a o celkovej cene prace
kamaratka sa moze obratit na inspektorat prace...plus teda ak ma pochybnosti o tom ci za nu zamestnavatel odvadza povinne odvody ma moznost poziadat zdravotnu a Socialnu poistovnu o vypis z uctu poistenca

talentmania

Mohli by ste mi niekto poradit ohladom prava zamestnanca co sa tyka gastroliskou?Kamaratka pracuje tiez v jednom obchodu asi uz Pol roka normalne na HPP.Zamestnanec jej nedava gastrolistky ani nezabezpecuje ziadny obed.Pracuje od 10.00 hod.do 21.00hod a ma pol hodinku na pauzu.Este by som potrebovala vediet ci je normalne ze od kedy tam pracuje nema ani vyplatnu pasku!Mne sa to zde vsetko take pofiderne kedze ja robim to iste a nam davaju aj gastrolistky a samozrejme s tym ze nema vyplatnu pasku som sa este vlastne ani nestretla.Tak dufam ze mi pomozete ze na co ma narok a na co nie dakujem

evagab

Prosím o radu, ako účtovať brigádnikovi soboty, nedele. Má dohodu na 200 hod, za 3,40 btto, ale sú v tom aj víkendy.Dakujem

soffa

zamestnavatel je povinny zo zakona,dat zamestnancovi bud stravne listky,alebo inac zabezpecit stravu(nap.ak ma restavraciu).narok na stravne listky ma zamestnanec a za 7.5hodinovy cas ma narok na 1 listok v min.hodnote tusim 3.30eur.ak pracujes na dohodu,popripade len niekolko hodin nemas pravo na strav.listok.

beskyd

na druhej strane ak by som zastupoval zamestnavatela, asi by som argumentoval tak, ze ten narok na stravne je vtedy ak zmena trva viac ako 4 hodiny ale zakon nehovori kedy ten narok treba priznat, po kolkoych hodinach. treba to vnimat aj v kontexte ust. § 91 ZP ktory hovori ze zamestnavatel je povinny poskytnut zamestnancovi ktoreho zmena je dlhsia ako 6 hodin prestavku na jedenie... cize tu mame zrazu 6, nie 4 a ani tu zakon nehovori ze prestavka ma byt poskytnuta po 6 hodinach, akurat ze nema byt na zaciatku alebo na konci zmeny:) sa daju tie paragrafy krasne obracat, v tom je to caro a noblesa:)