Strojček

Príspevok v téme: Strojček
Nika26

Dobrý deň,
mám veľmi krivé zuby, a chcem strojček.Nerada sa usmievam, a keď som bola mladšia robili si zo mňa ostatní srandu. To, že chcem strojček som vravela aj doma, ibaže moji rodičia s tým nesúhlasia.Vravia, že je to nanič, zbytočné vyhadzovanie peňazí, atď... Raz pred pár rokmi (keď som mala inú zubárku), mi bolo povedané, že mám veľký predkus (niečo cez 5 mm) a že tomu pomôže len strojček ... Vtedy som sa celkom potešila, ani rodičia neboli veľmi proti.. No potom sme sa presťahovali... Teraz mám iného zubára a ten nevyzerá, že by sa chystal povedať mi, že potrebujem strojček. Napísala som Vám, lebo som už zúfalá a neviem čo mám robiť. Ja by som veľmi chcela ten strojček, ale niesom ten typ človeka, ktorý dostane všetko čo chce, a ktorý vie presviedčať. Prosím, skúste mi pomôcť :/

Nika26

aha no dobre tak dakujem za odpoved. a este nieco ze ako sa opravuje medzizubný kaz ?lebo si tam vidim taky fliacik a neviem ci uz ma to aj nezacina boliet ...

Eva531

Kazdy strojcek, ci fixny, ci ten na noc, moze zubom ublizit a moze im aj pomoct. Zavisi to od toho, aky sposob liecby zvoli celustny ortoped. Tym mojim dlhym prispevkom som sa snazila poukazat na to, ake problemy mozu nastat, ak sa u niekoho ziadne zuby nevytrhnu predtym, ako sa nasadi strojcek na take zuby, ktore su krive pre nedostatok miesta a samozrejme aj na nizku uroven slovenskeho zdravotnictva, z coho vyplyva, ze celustneho ortopeda si treba starostlivo vybrat, najlepsie takeho, ktory chodi na skolenia a zaujima sa o novinky v zubnej medicine. Zaklad je, ze zuby by mali mat dostatok miesta, preto by sa v pripade nedostatku miesta pre zuby malo nieco vytrhnut. Strojcek na noc pomoze vacsinou iba malym detom, ktore maju este makke kosti, makku detsku celust, lebo vtedy je sanca, ze sa ta celust so strojcekom na noc celkom pekne rozsiri a vytvori sa dost miesta pre zuby, ale v puberte a v dospelosti uz nema zmysel riesit problemy s krivymi zubami pomocou strojceka na noc, este k tomu bez trhania, ak zuby nemaju dost miesta. Ide o to, ze stara tvrda celust sa uz pod vplyvom posobenia tlaku takehoto strojceka na noc nepodda a nerozsiri az natolko, aby sa vytvorilo z nicoho miesto pre osem zubov, ako to bolo napriklad u mna. V puberte a v dospelosti je ovela lepsie a ucinnejsie, ked clovek dostane strojcek fixny, lebo ten je ucinnejsi a ak je celustnoortopedicka liecba navrhnuta spravne, tak sa s nim zuby krasne vyrovnaju. Po odstraneni fixneho sa potom este zvykne nosit takzvany udrziavaci - retencny strojcek na noc, ktoreho ulohou je uz iba udrzat zuby vo vyrovnanej podobe, aby si kost zvykla na to, ze su zuby vyrovnane. Treba ho nosit, je to dolezite. Ak ho clovek nenosi, zuby sa mu mozu znovu pokrivit. Co sa tyka korenovych vyplni, tak tie sa davaju vtedy, ak je kaz na zube taky hlboky, ze zasahuje az do nervu, pripadne do velmi tesnej blizkosti nervu. Vacsinou sa jedna o take zuby, ktore uz boli viackrat plombovane. Takze najskor sa odstrani stara plomba, odvrta sa pokazene tkanivo, odstrani sa ta cast zuba, ktora obsahuje nervy (Zahnmark), a kedze nervy su ulozene aj v korenovych kanalikoch, tak sa odstrania aj odtial. Potom sa korenove kanaliky dokladne vycistia, vydezinfikuju a vyplnia sa korenovou vyplnou. Do vnutra zuba sa na jeho spevnenie vlozi cap a zub sa zaplombuje. Kedze zdravy zub dostava z tela vyzivu cez nerv, tak takyto zub bez nervu povazujeme uz za mrtvy zub. Kedze mrtve zuby uz nedostavaju z tela vyzivu, nakolko ten nerv je uz odtial odstraneny, tak casom zoslabnu, stanu sa krehkymi a hrozi pri nich vacsie riziko, ze sa zlomia. Ked chceme, aby nam mrtvy zub vydrzal dlhsie, tak si mozme dat nan urobit korunku, ktora ho chrani, aby sa nezlomil, aby dlhsie drzal pokope. Ale ak uz mame mrtve zuby, tak je len otazkou casu, kedy o ne prideme. Jeden zub moze mat 1 az 4 korenove kanaliky. Cim viac ma zub korenovych kanalikov, tym drahsia je jeho oprava.

Nika26

Uff no tak to mi je ľúto, že si s tým mala takéto problémy... Som si nekdy nemyslela, že s tým môžu byť takéto ťažkosti. A ty tu niekde píšeš, že fixný strojček je na vyrovnanie zubov... Platí to aj teraz ? Lebo ja som u kamarátky videla ten vyberací stroček, a ona ho nemôže poriadne nosiť, lebo jej z toho príde vždy tak zle, že sa pozvracia. Ona ho dostala vlastne preto, že jej dali dole fixný. A keď si ju teraz len tak všímam tak vidím, že odkedy ho nenosí, zase sa jej začínaju zuby kriviť... a ináč ja by som tiež radšej trvalý (ten je aj krajší), lebo, no proste ja si myslím, že ten je aj tak nanič... že to nič nevyrieši. Hej a to s tým upírom poznám :D len chvalabohu iba na ľavej strane :D A len tak mimochodom- čo sú tie koreňové výplne a ako sa robia ?

Eva531

Pokial ide o choroby, ci faktory ovplyvnujuce kazivost zubov, tak nemam ziadne alergie, ani cukrovku, ani choroby suvisiace so stitnou zlazou, nikdy som nebola tehotna, u mna nikdy neboli ziadne cigarety, alkohol, ci drogy, nikdy nebolo ziadne vegetarianstvo, ani veganstvo, ani anorexia, ani bulimia a nikdy v zivote som nedrzala dietu. Nikdy neboli ziadne pretrvavajuce traviace tazkosti, ako hnacky, ci vracanie a imunitu mam taku silnu, ze som bola za cely svoj zivot iba 3x chora, pricom po kazdykrat to bola iba obycajna chripka, z ktorej som sa najneskor behom tyzdna dostala. Pokial ide o moju hygienu, tak do 14-tich rokov bola iba pasta a kefka, v 14-tich som zacala pouzivat dentalnu nit, lebo az vtedy som bola prvykrat o jej pouzivani poucena, ale iba rano a vecer a od 16-tich rokov si umyvam zuby po kazdom jedle vzdy, ked mam tu moznost, stava sa, ze aj v restauracii na zachode.
Do 16-tich rokov som nemala ani jednu plombu, ani jeden kaz, ani jeden citlivy zub, ale v 19-tich rokoch, som uz mala 11 zaplombovanych zubov, a to aj napriek tomu, ze zubari nasli vzdy iba to, co sa dalo volnym okom vidiet, takze podla mojho podozrenia tam tych kazov bolo vzdy viac ako sa v skutocnosti naslo, ale prehliadka vykonana bez rontgenoveho vysetrenia neukaze nic. Citlive zuby som zacala mat, ked som mala asi 15 alebo 16 rokov, a to tak, ze vzdy, ked som jedla nieco studene, ci horuce, tak na vsetkych zadnych zuboch v medzizubnych priestoroch som citila taku neznesitelnu bolest, ze mi isli slzy do oci, ale moje staznosti sa ignorovali a moje problemy sa neriesili vcas. Najvacsie problemy so zubami som mala, ked som mala 17 a 18 rokov. V tom case doslova nebol taky tyzden, co by som ja nesedela v zubarskom kresle. Odpadavali mi kusy zubov, vypadavali liecive vlozky a plomby. V 17-tich a v 18-tich rokoch uz ani nebol taky zadny zub, ktory by som nemala v medzizubnom priestore citlivy, nebol taky celkom zdravo vyzerajuci citlivy zub, z ktoreho by sa mi zo dna na den v medzizubnom priestore velky kusisko neodlomil, nebola taka lieciva vlozka, ktora by mi vydrzala v zube dlhsie ako 3 dni, nebola taka plomba, ktora by mi vydrzala v zube dlhsie ako pol roka a nebola jedna jedina noc, co by sa mi nesnivalo o zubaroch a o tom, ze zomieram na zachvaty bolesti, na ktore som sa nikdy nezobudila.
Az do 19-tich rokov sa mi kazdu noc snival ten isty opakujuci sa sen. Snivalo sa mi, ze ma zrazu z nicoho nic strasne, ale strasne rozboleli vsetky korene zubov. Dalo by sa to prirovnat tomu, ako keby mi niekto zaziva ihlami a spendlikmi krizom-krazom prepichoval vsetky korene zubov naraz. Ta bolest bola taka silna a taka neznesitelna, ze by sa na nu dalo zomriet a taka skutocna, ako keby som ju citila naozaj. Od bolesti som sa cela triasla a plakala som tak strasne ako este nikdy. Prudy slz, ktore boli stale silnejsie a silnejsie, stekali od oci k usiam a stracali sa vo vlasoch. Citila som, ako mi obmyvaju pokozku hlavy, citila som, ako sa mi vlasy pri usiach zoskupuju do tazkych, mokrych pramenov. Uvedomila som si, ze ak sa okamzite nedostanem k zubarke, tak od bolesti zomriem. Rychlo som vyskocila z postele, ale uz nebol cas osprchovat sa, naranajkovat sa a umyt si zuby, uz nebol cas obliect sa a obut sa, musela som ist. Bezala som k zubarke rychlostou blesku. Utekala som cez cele mesto bosa a strapata, v pyzame a so strojcekom na zuboch. Ludia na ulici sa na mna pozerali ako na blazna a niektori si pri pohlade na mna tukali prstom na celo, ale mne to bolo jedno, pretoze tomu, kto zomiera od bolesti, nezalezi na tom, co si o nom ludia myslia, ked bezi s casom o preteky za zachranou svojho vlastneho zivota. Vsetko sa to odohralo strasne rychlo, ani som sa nenazdala a uz som klopala na dvere ambulancie. Otvorila mi skolska zubarka a cakala odo mna, ze jej poviem, aky mam problem. Chcela som jej povedat, co ma boli a co mi je, ale od tej strasnej bolesti a od toho strasneho placu som sa uz nedokazala ani nadychnut a kto sa nedokaze nadychnut, nemoze nic povedat, tak som tam pred nou iba stala, cela som sa triasla a plakala som. Bola to uplna bezmocnost. Citila som, ze este zijem, ale uz nedycham a pochopila som, ze uz je neskoro, uz mi nikto nepomoze, este sekunda a zomriem. Zomriem na to, ze som od bolesti prestala dychat. Z poslednych sil som sa zmohla uz iba na jediny zufaly naznak, ako poukazat pred zubarkou na moj problem. Vycerila som na nu zuby a ukazala som si prstom na usta, aby som jej aspon takymto sposobom dala najavo, co ma boli a co mi je. V tej chvili na mna zubarka navrieskala, ze ked sa chcem dat u nej osetrit, tak nech si ten strojcek laskavo z huby vyberiem. Tak som si ho vybrala a sen sa skoncil.
Kolkokrat som si v case nosenia strojceka vecer lahla do postele s namalovanymi ocami, tolkokrat som rano nasla na vankusi cierne flaky a po celej tvari rozmazane cierne ciary, ktore vyzerali tak strasne, ze som nespoznala samu seba v zrkadle. Na ten pocit, ze sa kazde rano zobudzam s ocami tak polepenymi, ze ich bez umytia nedokazem ani roztvorit, som uz bola davno zvyknuta a zvyknuta som bola aj na to, ze kazde rano rozcesavam nad usami stvrdnute pramene vlasov. Samozrejme strojcek, ktory sa dava na noc, nikdy nebol rano na zuboch. Kazdy vecer som si ho dala do ust a kazde rano, ked som sa zobudila, som nasla oba strojceky – aj horny, aj dolny – pekne upratane vo vacku na pyzame. Ked neboli strojceky vo vacku na pyzame, tak som ich nasla pohodene v posteli vedla seba, ale fakt je, ze ten strojcek nikdy nebol rano na zuboch. Vedela som ja velmi dobre, ze si ten strojcek vyberam v noci z ust sama a vedela som aj to, ze to robim zo sna, ale nechapala som, preco sa mi vlastne kazdu noc sniva tato ista opakujuca sa nocna mora. Bolo to, ako keby som mala zatemneny mozog. Ako keby mi zly osud neumoznil pochopit, preco je to tak. Dlho som si nemyslela, ze ta strasna a neznesitelna bolest, ktoru citim v tom sne, by mohla byt skutocna a ze by ju mohol sposobovat strojcek, pretoze strojcek som nikdy nemala na zuboch cez den, vzdy som si ho davala iba na noc a aj to az tesne pred spanim, pricom od chvile, kedy som si dala strojcek do ust, do chvile, kym som zaspala, som ziadnu bolest necitila, citila som iba velmi mierny tlak, ktory mi ale ziadnu bolest nesposoboval. Lenze pokial je celustnoortopedicka liecba nastavena nevhodnym, nespravnym a zastaralym sposobom, pokial strojcek potrebuje vytvorit doslova z nicoho miesto pre 8 zubov, pricom celustny ortoped ziadne zuby nevytrhne predtym, ako ten strojcek pacientovi da, tak potom tieto strojceky su zakerne a tlak na zuby sa s pribudajucim casom stupnuje. Najvacsia bolest pride vo faze najtvrdsieho spanku, kedy sa clovek nezobudi ani na zachvat bolesti. A prave preto moje podvedomie v case, ked som sa nachadzala na hranici medzi zivotom a smrtou, v ramci pudu sebazachovy vyvolalo sen, v ktorom som dostala prikaz, aby som si pricinu tejto bolesti odstranila sama.
Ked som mala 11 rokov, tak som mala zuby dokonale rovne, ale s tym, ze dvojka a stvorka na vsetkych styroch miestach sa navzajom dotykali. Pre nedostatok miesta mi vsetky trojky narastli priserne nakrivo, a to tak, ze som ich mala uplne vystrcene z radu, dokonca este aj ostatne predne zuby sa mi kvoli tomu pokrivili, dvojky a jednotky sa ciastocne postavili do zakrytu za seba. V 12-tich rokoch som uz vyzerala ako najvacsi a najstrasnejsi upir na svete a dala by som neviem, co za to, keby som mohla vyzerat tak ako vtedy a nie tak ako teraz a nikdy nezazit taky sposob celustnoortopedickej liecby, aky som zazila v minulosti, ale ten cas sa uz vratit neda. Na celustnej ortopedii mi bolo povedane, ze nakolko poistovne limituju pocet pacientov, ktorym preplacaju strojceky, tak na strojcek treba cakat. Bola som zaradena do poradovnika, cakala som, kym mi pride predvolanie a ked som sa ako 15-rocna po troch rokoch cakania dostavila na predvolanie na celustnu ortopediu s tym, ze zacne sa mi tento problem s krivymi zubami riesit, tak ja som predpokladala, ze sa najskor vsetky styri trojky vytrhnu a az potom dostanem strojcek, ktory posunie zuby do povodneho stavu. Lenze pri liecbe strojcekom sa u mna postupovalo presne naopak. Celustna ortopedicka, starsia pani pred odchodom do dochodku, podla zastaralych metod odmietala trhat zuby pred nasadenim strojceka s odovodnenim, ze rozsiri sa celust a zuby sa vpracu. Vraj kto to kedy videl, aby sa pred nasadenim strojceka zuby trhali, obzvlast taketo pekne zdrave, ze vsak ked budem nosit strojcek, tak sa mi tie zuby vyrovnaju aj bez trhania, lebo strojcek tam to miesto pre tie zuby vytvori, len ho treba nosit. Ja som v tom nevidela ziadny zmysel, ani ziadnu logiku, ako sa vobec moze nieco v mojom pripade vyriesit bez trhania zubov, ale nechcela som sa s doktorkou hadat, tak som ju nechala, nech si robi, co chce. Ja som mala iba jedno velke zelanie – nech mi da strojcek fixny. Lenze ona mi fixny strojcek odmietla dat s odovodnenim, ze u nas v Novych Zamkoch sa fixne strojceky nedavaju a ona to nerobi a take deticky, ktore si velmi zelaju fixny, posiela ona do Bratislavy k inemu celustnemu ortopedovi, ktory fixne strojceky dava, ale v mojom pripade by to vraj bolo uplne zbytocne, nakolko fixny strojcek nedokaze pre zuby vytvorit miesto, on dokaze zuby iba posuvat, a preto fixnym strojcekom sa daju riesit iba take problemy tykajuce sa rozostavenia zubov, pri ktorych je v ustach dostatok miesta pre zuby, napriklad ak ma niekto medzierku medzi zubami, to sa fixnym strojcekom riesit da, ale ak ma niekto krive zuby pre nedostatok miesta, co mam aj ja, tak to sa da vyriesit jedine strojcekom na noc, lebo strojcek na noc rozsiruje celust, tym, ze rozsiruje celust, vytvara pre zuby miesto, a kedze ja mam aj horne, aj dolne zuby krive pre nedostatok miesta, tak u mna treba tak, ci tak aj hornu, aj dolnu celust so strojcekom na noc rozsirit. Ze vsak koniec koncov, zacat rozsirovat celust so strojcekom na noc v 15-tich rokoch, to je idealny vek, 15-rocna velka slecna, skoro dospela zena, hygiena sa tu dodrziava, to sa da vidiet, tu sa bude aj strojcek pravidelne nosit a zuby sa rychlo vyrovnaju. Tak som dostala strojcek na noc, ktory som prijala s velkym sklamanim ako nahradu za moj nesplneny velky detsky sen a mala som ho 4 roky.
Pokial ide o esteticke hladisko, tak za prvy rok mi strojcek posunul zuby do takej podoby, v akej ich mam teraz, ze na kazdej strane vytvoril miesto pre polovicu ocneho zuba, ale za dalsie 3 roky mi ten strojcek s tymi zubami uz ani nepohol. Ako mi mal strojcek zuby vyrovnat, ked nikdy nebol rano na zuboch. Vyrovnat mi mohol nanajvys vacok na pyzame a nie zuby. Dalsia vec je ta, ze mne sa ten strojcek od isteho casu uz vobec nedal dalej otacat. Strojcek bolo treba kazdy tyzden o jednu dierku otocit. Zo zaciatku som ho otacala kazdy tyzden, ale s tym otacanim to islo stale tazsie a tazsie. Neskor som ho otacala uz iba kazdy druhy tyzden, potom kazdy treti, a tak dalej, ale od isteho casu to uz vobec neslo . Ked som jedneho dna povedala celustnej ortopedicke, ze mne sa ten strojcek uz vobec neda dalej otacat, tak mi bolo povedane, ze ak sa mi to neda, nemusim ho uz dalej otacat, ale mam ho aj nadalej nosit bez otacania. Tak som ho aj nadalej nosila bez otacania, ale ja som ho uz vlastne ani nechcela. Davala som si ho do ust iba zo zvyku a v 19-tich rokoch som ho z vlastnej vole vyhodila do kosa, nakolko jedneho krasneho dna ma “osvietilo” a uvedomila som si, ze rovnejsie zuby uz nebuem mat nikdy, kedze vyrovnavanie zubov sa zastavilo uz pred tromi rokmi a tie zuby sa uz naozaj nemaju kam dalej posuvat, pretoze na uplne vyrovnanie aj tak nemaju dost miesta. Este stale som bola rozcarovana z toho, preco mi celustna ortopedicka ziadne zuby nevytrhla predtym, ako mi ten strojcek dala a bolo mi jasne, ze tadialto cesta k rovnejsim zubom nevedie. Vtedy som este ani zdaleka netusila, ze vyhodit strojcek do kosa – to bolo to najlepsie, co som mohla pre svoje zuby urobit, ale cas ukazal, ze je to pravda.
Po vyhodeni strojceka mi zdanlivo 4 roky nebolo treba nic vrtat, nic plombovat, jednoducho povedane, nemala som na zuboch ziaden volnym okom viditelny problem, ale pravda je taka, ze citlive zuby v medzizubnych priestoroch pod plombami som mala aj nadalej, co naznacovalo, ze skryte medzizubne kazy tam su, ale nasli sa az ovela neskor, nakolko ani dalsi zubar, ktoreho som navstevovala po ukonceni strednej skoly, rontgenove vysetrenie v ramci prehliadky nerobil.
Kym som nemala strojcek, zmestila sa mi medzi zuby akakolvek dentalna nit, dokonca aj ta najhrubsia mi tam bez problemov vosla. Ale uz po niekolkych mesiacoch nosenia strojceka som zacala mat velke problemy s hygienou a pocas celej doby nosenia strojceka vzdy sa nasli nejake miesta, kam mi uz dentalna nit nevosla a na tychto miestach sa mi potom zuby velmi rychlo pokazili. Ide o to, ze v case nosenia akehokolvek strojceka by mala byt hygiena uplne dokonala, pretoze ak nie je, tak riziko vzniku zubneho kazu je omnoho vyssie, ako keby tam ziadny strojcek nebol. Konkretne pokial ide o strojcek, ktory sa dava na noc, aky som mala aj ja, tak ak si niekto pred vlozenim takehoto strojceka do ust sice zuby umyje, ale medzizubne priestory nevycisti dokonale a medzi zubami zostanu zachytene zvysky jedla, tak pokial by tam nebol strojcek, zvysky jedla zachytene medzi zubami by sa dostali do kontaktu so slinami a sliny by ich rozpustili a znicili. Ale tym, ze je tam strojcek, tak zuby aj spolu so zvyskami jedla, ktore zostali medzi nimi zachytene, su kryte strojcekom, sliny sa k nim nedostanu a bakterie pochadzajuce zo zvyskov jedla sa pod takymto strojcekom spravaju ako v skleniku, ovela rychlejsie sa rozmnozuju a ovela rychlejsie poskodzuju zuby, co mozem z vlastnej skusenosti potvrdit. Lenze ako som si mala medzizubne priestory vycistit, ked som mala zuby v tak velmi tesnom rozostaveni, ze sa mi tam nezmestila ani dentalna nit, ani sparadlo, jednoducho vobec nic a o existencii medzizubnych kefiek sa v tom case este nehovorilo. Samozrejme do takehoto tesneho rozostavenia mi tie zuby dostal strojcek, CO BY SA NEBOLO STALO, KEBY MI BOLA CELUSTNA ORTOPEDICKA PRED NASADENIM STROJCEKA NIEKTORE ZUBY VYTRHLA!!! Nehovoriac o tom, ze ak bakteria vyzerie do zuba co i len akukolvek malicku dierku, ale vyzerie ju prave na tom najnevhodnejsom mieste, prave v medzizubnom priestore, prave tam, kde by mala byt sklovina najsilnejsia a najtvrdsia, aby mohla odolavat nicivemu a drvivemu tlaku takehoto zabijackeho strojceka, ktoreho ulohou je silno pritlacat zuby stale tesnejsie a tesnejsie k sebe a v dosledku pociatocneho stadia kazu sklovina makne, tak potom vedlajsi zub, ktory je este celkom zdravy, sa k tej dierke v zube pomocou strojceka pritlaci, a to az natolko, ze sa do nej urcitou svojou castou vtlaci, co v konecnom dosledku iba vyrazne urychluje proces zvacsovania sa tychto dier. Prave preto boli vsetky moje kazy uz od sameho zaciatku tak velmi hlboke, ze sa vo vacsine pripadov uz na prvykrat opravovali pomocou liecivych vloziek. A dalsia vec je ta, ze vsetky kazy, ktore mi v case nosenia strojceka vznikli, vznikli vylucne len v medzizubnych priestoroch, pricom v jednom medzizubnom priestore som mala hlboko pokazeny naraz vzdy iba jeden z dvoch dotykajucich sa zubov, zatial, co ten druhy bol este uplne zdravy. Vzdy, ked som zacala mat nejaky zub v medzizubnom priestore citlivy na horuce a na studene, hoci sa na nom volnym okom nedalo nic vidiet, tak po nejakych troch, ci styroch mesiacoch od chvile, ako zacal byt zub citlivy, sa mi z toho zuba zrazu v medzizubnom priestore velky kusisko odlomil a ukazala sa hrozostrasne vyzerajuca velka volnym okom viditelna diera. Za inych okolnosti, myslim tym, ak niekto napriklad nema ziadny strojcek a zacne mat v medzizubnom priestore citlivy zub, pricom zubar – tatar mu nikdy rontgenove vysetrenie v ramci prehliadky neurobi, tak trva roky, kym sa tento kaz na zube stane volnym okom viditelnym. Ale u mna to v case nosenia strojceka bolo vzdy iba otazkou niekolkych mesiacov. Nech si mysli kto chce, co chce, ale ja si myslim, ze zachvaty bolesti by strojcek sposobovat nemal. Pripustam, ze strojceky mozu sposobovat velmi miernu bolest, ci velmi mierny tlak, ale nemalo by sa to uz po niekolkych hodinach, ci minutach vystupnovat do zachvatu. Dalsia vec je ta, ze tesne rozostavene zuby – to je tiez problem, ktory by sa mal riesit, cize strojcek by sa mal davat za tym ucelom, aby tesne rozostavenie zubov odstranil a nie preto, aby ho zapricinil. Kym som nemala strojcek, nemala som ani predkus, ale teraz uz mam, v dosledku coho sa mi nespravne obrusuju predne zuby, na obidvoch hornych dvojkach mam odlomene rozky.
NA CELUSTNEJ ORTOPEDII SA STALI VIACERE CHYBY. Jednou z nich bolo naprilkad to, ze celustna ortopedicka sa vobec nezaujimala o to, ci, kedy a akym sposobom mi bola naposledy vykonana prehliadka. A hlavne, ci ta prehliadka bola vykonana pomocou rontgenoveho vysetrenia, ktoremu hovorime bitewing, ktore dokaze odhalit skryte kazy v medzizubnych priestoroch. Samozrejme, ze taketo vysetrenie mi pred nasadenim strojceka urobene nebolo, co znamena, ze cleustna ortopedicka sa vobec nepresvedcila, ci ten strojcek ide nasadit na zdrave zuby, alebo na pokazene. Citlive zuby som pred nasadenim strojceka sice este nemala, ale ked vychadzame z toho, ze zub sa sklada z troch zakladnych casti – Zahnschmelz, Zahnbein a Zahnmark, tak ak je bakteriou zubneho kazu napadnuta iba vonkajsia vrstva Zahnschmelz, tak clovek ziadnu bolest neciti, ak sa zub dostane do kontaktu s horucimi a studenymi jedlami. Ak vsak bakteria zubneho kazu napadne druhu vrstvu – Zahnbein, tak clovek v mieste kazu pocituje silnu bolest, ked sa zub dostane do kontaktu s horucimi, studenymi, sladkymi... jedlami a napojmi. Na osetrenie zuba v takomto pripade vacsinou postaci plomba, pricom ak je kaz velmi hlboky, moze sa dat najskor lieciva vlozka, ktora sa asi po 4 tyzdnoch vymeni za plombu. Ak je zubnym kazom napadnuta tretia vrstva – Zahnmark, tak potom uz je kaz natolko hlboky, ze sa musi osetrit pomocou endodoncie, co znamena, ze sa odstrani nerv a korenove kanaliky sa vyplnia korenovou vyplnou. Takze pokial ide o mna, tak hoci som citlive zuby este pred nasadenim strojceka nemala, teoreticky uz mohli byt na niektorych miestach malicke kazy zasahujuce iba vrstvu Zahnschmelz, nakolko som v detskom veku este nepouzivala dentalnu nit. Dalsia chyba, ktoru celustna ortopedicka urobila, bola ta, ze ma neupozornila, ze takyto strojcek treba nosit aj cez den. Pokial ide o nejake poucenie ohladom nosenia strojceka, tak jedine, co mi bolo povedane, bolo, ze kazdy vecer pred spanim si mam umyt zuby a nasadit strojcek. Ak si niekto strojcek, ktory sa dava na noc, nikdy neda do ust cez den, co bol aj moj pripad, tak vobec nemusi zistit, ci mu ten strojcek sposobuje bolest, v krajnom pripade zachvaty bolesti, ako to bolo u mna. NO NAJVACSIA, ALE UPLNE NAJVACSIA CHYBA, KTORU CELUSTNA ORTOPEDICKA V MOJOM PRIPADE UROBILA, BOLA TA, ZE MI ZIADNE ZUBY NEVYTRHLA PREDTYM, AKO MI TEN STROJCEK DALA. To znamena, ze v mojom pripade strojcek potreboval doslova z nicoho vytvorit miesto pre minimalne 4 zuby – pre vsetky trojky, ale nikto sa nepresvedcil, ci je tam dost miesta, aby tam neskor mohli narast osmicky, o ktorych sa dalo predpokladat, ze tam raz zacnu rast, rovnako, ako sa dalo predpokladat, ze v case ich rastu ten strojcek este budem mat. Dost miesta pre osmicky tam zjavne nikdy nebolo, lebo ak nemaju miesto uz ani trojky, tak kam by sa potom este vpratali osmicky? Ked mi zacali rast zuby mudrosti, bola som z toho zufala, akoby som tam tych zubov uz aj tak nemala dost, pricom tie ostatne boli este stale krive pre nedostatok miesta, sice uz nie az tak velmi ako na zaciatku, ale predsa. Existuje urcita hranica, kde sa miesto pre zuby konci a dalej uz rast nemozu. Ak je osmicka pripravena narast, tak rastie bez ohladu na to, ci miesto ma, alebo nie. Pokial osmicka nema medzi ostatnymi zubami dost miesta, tak mozu nastat rozne problemy, napriklad, ze aj ked rastie najdalej, ako len rast moze, aj napriek tomu rastie velmi blizko korena sedmicky, moze donho aj pichat, cize odsunut sedmicku o kusok dalej, kvoli comu sa sedmicka prisunie blizsie smerom k sestke, sestka k patke, a tak dalej, cim sa bud niektore, alebo aj vsetky zuby dostavaju do stale tesnejsieho a tesnejsieho rozostavenia. Hovorime tomu, ze osmicka v snahe narast na cely rad zubov vyvija tlak, pricom v krajnom pripade vysledkom takehoto tlaku moze byt aj pokrivenie prednych zubov (ak sa jedna o niekoho, kto v case rastu osmiciek nema ziadny strojcek). A prave preto kazdu noc, ked som mala strojcek nasadeny na zuboch, tak sa u mna stretavali dva v protismere iduce tlaky zamerane na posun zubov, a to jednak prirodzeny tlak osmiciek, ktore sa snazili narast, a jednak umely tlak aktivneho strojceka zameraneho na posun zubov, ktory sa snazil posuvat zuby presne opacnym smerom. Prave tieto dva tlaky mi sposobovali bolest, ktora sa vystupnovala az do zachvatu vo chvili, ked sa korene vsetkych zubov v celom rade nielen, ze navzajom dotkli, ale sa zaroven aj velmi silno pritlacili k sebe, nakolko tie zuby uz boli tak zblbnute, ze uz ani nevedeli, ktorym smerom sa maju posuvat. Nehovoriac o tom, ze este predtym, ako mi osmicky zacali rast, strojcek vtlacil sedmicky na miesta, kde mali neskor narast osmicky, co tiez povazujem za velmi nespravne riesenie, ktore vyplyvalo z dalsej chyby, ktoru celustna ortopedicka urobila, a to, ze sa este pred nasadenim strojceka nezamyslela nad tym, ci je tam dost miesta, kam by mohli osmicky neskor narast. A dost zarazajuce je aj to, ze ked mi dolne osmicky este v case nosenia strojceka narastli nakrivo – uplne na lezato, tak celustna ortopedicka si sice vsimla, ze ich tam mam a ze narastli na lezato, ale vobec sa nad tym nepozastavila a ani na chirurgicku extrakciu ma s nimi neposlala, tvarila sa, akoby nic, nehovoriac o tom, ze riesit problemy s krivymi zubami – to je prave ulohou celustneho ortopeda, pricom nezalezi na tom, ci nakrivo narastla trojka alebo osmicka, proste krivy zub je krivy zub a toto by mal riesit celustny ortoped. Ak celustny ortoped v nema v kompetencii vykonavat chirurgicke zakroky, co ani nema, mal by pacienta s takym problemom, ako som mala ja, poslat k stomatochirurgovi, lebo k stomatochirurgovi pacient nemoze prist len tak sam od seba, musi ho tam niekto odporucit. Dalsia chyba, ktoru celustna ortopedicka urobila, bola ta, ze predo mnou zatajila, ze moj problem sa da riesit aj pomocou fixneho aparatu, ale len v pripade, ze sa pred nalepenim fixneho strojceka niektore zuby vytrhnu, aby tam bolo dost miesta, kam by sa tie ostatne mohli posunut, cize aby sa moj problem mohol vyriesit vylucne len samotnym posunom zubov.
Pred nasadenim strojceka som bola 15-rocne neinformovane decko, zubarom som vtedy este doverovala a myslela som si, ze vsetko robia spravne. Moje problemy so zubami som vtedy este nedavala do suvislosti so strojcekom, ale s genetikou. Moja mama uz v tridsiatke nemala ani jeden zub, pricom tiez mala zuby rozostavene ako upir, tiez nosila strojcek na noc a tiez sa u nej pred nasadenim strojceka ziadne zuby nevytrhli a je velmi smutne, ze sa za cele tie roky na urovni slovenskeho zdravotnictva nic nezmenilo k lepsiemu, kedze ja som strojcek dostala o 23 rokov neskor ako moja mama a problem s krivymi zubami sa u mna riesil rovnako zastaralymi metodami ako u nej. V case, ked som ja mala strojcek, este skoro v ziadnej slovenskej domacnosti nebol ani pocitac, ani internet, takze informacie nebolo odkial ziskat. Teoreticky jedinym zdrojom informacii mohli byt pre nas zubari, ktori boli ale bud prilis vystresovani z toho, ze maju vela pacientov, takze na poskytovanie informacii nemali cas, alebo poskytovali informacie klamlive a zavadzajuce, ktorymi ospravedlnovali svoje chybne konanie, ktorym ublizovali pacientom za ucelom svojho financneho zisku. Ale toto bude pre zubarov cim dalej, tym tazsie, pretoze dnes si uz pacient moze vsetko o svojom probleme precitat na internete, a nielen to, ale moze dokonca napisat otazku tykajucu sa nejakeho svojho problemu so zubami viacerym internetovym zubnym poradcom, pricom otazka sa moze zacat aj slovami: „Konal zubar v mojom pripade spravne, ak...“ Ja som uz precitala velmi vela otazok a odpovedi v internetovych zubnych poradniach a niektore otazky sa veru takymito slovami aj zacinaju. Viackrat sa uz stalo, ze internetovy poradca takemuto pacientovi napisal, ze jeho zubar pracuje horsie ako v stredoveku.  Citanie internetovych zubnych poradni povazujem za velmi zaujimave a hlavne za velmi poucne. Je dolezite, aby ten, kto ma problemy so zubami, cital o svojich problemoch na internete, lebo vtedy ma clovek uz pred navstevou zubara predstavu o tom, ako by sa mali jeho problemy riesit spravnym sposobom. Pokial ide o trhanie zubov pred nasadenim strojceka, tak zuby, ktore su krive pre nedostatok miesta, sa bez trhania nevyrovnaju tak, aby zaroven aj zostali zdrave, pripadne aby ak aj zostanu zdrave, sa v buducnosti nepokrivili znovu. Moja bilancia: 30 rokov, 4 vytrhnute zuby (nie kvoli strojceku, ale kvoli kazom), 14 plombovanych zubov – z toho 7 korenovych vyplni. Jedine dasna mam a aj som vzdy mala zdrave, aj to len vdaka umyvaniu zubov po kazdom jedle.

Eva531

Ja by som ti napisala, ako som dopadla s mojim predchadzajucim strojcekom nasadenym na plny pocet zubov, ktory potreboval doslova z nicoho vytvorit miesto pre 8 zubov a celustna ortopedicka mi ziadne zuby nevytrhla predtym, ako mi ten strojcek dala, hoci som si velmi zelala, aby sa nieco vytrhlo. Ale to by bolo na velmi dlhe citanie a na este dlhsie pisanie. Ked raz budem mat cas, tak ti sem o tom napisem, aby si vedela, ake nasledky mala na moje zuby nevhodna celustnoortopedicka liecba realizovana zastaralymi metodami. Ide o to, ze ak by sa podla spravneho postupu nieco vytrhnut malo a nevytrhne sa nic, tak o vsetky svoje vlastne zuby prides ovela skor, ako keby sa nieco vytrhlo. Lebo keby sa vytrhli dva zuby, tak prides len o tie dva, a aj to len kvoli strojceku, ale ostatne zuby sa upracu do takeho rozostavenia, ktore bude z hladiska zdravotneho stavu pre teba najlepsie (odstrani sa problem s krivymi zubami, s tesne rozostavenymi zubami, predkus), aby ostatne zuby co najdlhsie zostali zdrave.

Nika26

No hej, to ti verim, ja by som sa od zrkadla ani nepohla co by som sa bala, ze ten pekny obraz zmizne :D :) Ale ja to trhanie vobec neuznavam... ked budeme starší tak budeme radi za každý zub, ktorý budeme mať, a preto je podla mna skoda si dat trhat zuby len kvoli tomu aby nebol redkus... mne to az tak velmi nevadi. viac mi vadia dolne zuby, ktore su omnoho krivšie ako horné. ale zuby by som si rozdone kvoli tomu trhať nedala.

LLLenka

no ano,ked ma niekto predkus tak sa vacsinou trhaju 2 zuby:)ja som mala strojcek vdaka tomu ze som mala medzi zubami strasne medzeri,tiez som sa nerada usmievala...mala som ho 2,5 roka,a prave teraz pre tyzdnom mi ho dali dole:)nevieti si predtavit aky je to krasny pocit...teraz sa skerim na cely svet:P
btw, nechapem preco ta v tom rodicia nepodporuju?ved by to malo byt aj v ich zaujme!!a ked chces strojcek,mala by si to zubarovy povedat!!zubar ti to nikdy nepovie sam,resp.ak nieci u nejakeho specialisttu na strojceky..ja som si tiez vyziadala strojcek u mojej doktorky,a ta ma radsej poslala za inym zubarom:)
aa teraz je to take krasnee:):)fakt ten pocit stoji zato,stale si teraz svoje zuby obzeram:P:P
drzim ti palce,skus sa riadne porozpravat s rodicmi

Nika26

No, popravde ešte som ho nedostala, lebo som teraz chorá a vypísaná, čiže sa to zrušilo ale keď už budem v poho, tak potom si ho vypítam :)

Eva531

Ja este pred nalepenim strojceka zajdem k hygienicke, nech sa ten strojcek nalepi na profesionalne vycistene zuby, aby nehrozilo riziko, ze sa zuby pod nalepenymi kockami zo strojceka pokazia iba preto, lebo bol uz pred nalepenim strojceka na nich plak. A dostala si uz odporucenie od zubara na celustnu ortopediu? Vypytala si si ho? Ak ho uz mas, tak mozno ten strojcek dostanes este skor ako ja :) - samozrejme pod podmienkou, ze nebudes cakat v poradovniku 3 roky, ako som kedysi davno cakala ja, ked sa mi jednalo o moj prvy strojcek. Cakat na strojcek v poradovniku 3 roky musel vtedy kazdy, kto este nemal 18 rokov, samozrejme kvoli poistovniam, ktore limitovali pocet pacientov, ktorym preplacali strojceky. Neviem, ci sa odvtedy na urovni slovenskeho zdravotnictva a poistovnictva nieco zmenilo k lepsiemu... Ja uz teraz ako dospela cakat nemusim, lebo u mna s tymto poistovne nemaju ziadne vydavky, na konzultacii som bola v aprili a strojcek dostanem v auguste, mohlo to byt aj skor, ale nejde to kvoli tomu, ze som v zahranici a skor ako v auguste na Slovensko nepridem.

Eva531

Ja som dokonca pocula uz aj to, ze niektori zubari to robia kazdemu pacientovi standardne v ramci prehliadky. Ale takych je urcite velmi malo - a na Slovensku obzvlast. Dolezite je, aby ti to pred nalepenim strojceka niekto urobil.