Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?

Príspevok v téme: Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?
Lukasis

Chcel by som vediet kolko bielkovin treba prijat denne. Vsade sa udava ze 1,5g na kilogram. Ja vazim 85kg vyska 185,takze primerane hodnoty,ale 1,5x85=127,5 gramov bilekovin denne,podla mna je to moc,ved to by som cely den musel premyslat ake vyzivne potraviny,hlavne meso,syry mliecne vyrobky jest..a to je aj financne narocne,,zaujimalo by kolko bielkovin denne staci,ja sportujem casto ale aj tak toho tolko nezozerem.

taipan

Ako tak čítam príspevky H2O tak musím poznamenať, že príspevkami ktorými tu prispieva sú pre mnohých neprijateľné ale bohužiaľ pravdivé. S tým, že naše telo nieje prispôsobené na trávenie mäsa má úplnú pravdu a nemôžem mu nič vytknúť.

taipan

Ahoj mimochodom je to napísané aj v Biblii, že mäso nemáme konzumovať. Je to napísané v knihe Genesis 6 kapitola sa mi zdá. Hodím tu z nej niečo skopírované.

Tedy požehnal Bůh Noé i synům jeho a řekl jim: Ploďtež se a rozmnožujte se, a naplňte zemi.
2. Strach váš a hrůza vaše buď na všeliký živočich země, a na všecko ptactvo nebeské. Všecko, což se hýbe na zemi, a všecky ryby mořské v ruce vaše dány jsou.
3. Všecko, což se hýbe a jest živo, bude vám za pokrm; jako i bylinu zelenou, dal jsem vám to všecko.
4. A však masa s duší jeho, kteráž jest krev jeho, nebudete jísti.

vevericka

ano gorila ale napr tiez oblubuje mravce.. a ta, mimochodom, je nas vzdialenejsi pribuzny, ako simpanz, myslim, co sa genetiky tyka
a este.. nikde netvrdim, ze sa mame napchavat od rana do vecera masom..aj v teme pre vitarionv som napisala a napisem to aj sem, ze nasa strava by mala byt hlavne pestra..mala by obsahovat vela surovej zeleniny a ovocia, ale maso a mliecne vyrobky (kvalitne, najlepsie od lokanych chovatelov) su tiez jej prirodzenou sucastou..nikde nepisem, ze by si mal jest udene bociky ci varene kolena..;)

H2O

vevericka, použiť v tomto kontexte "veľmi rad" a "často" je zavadzanie, všade sa najdu vynimky, najdu sa nepochybne aj ľudia, ktori si od rana do večera buchaju hlavu o stenu a ešte sa pritom schuti smeju, no neznamena to, že to je typicke ľudske spravanie a že to mame robiť všetci.

Inak v tychto suvislostiach by som na margo tejto temy chcel dať do pozornosti gorily - nech si každy, kto sa napchava od rana do večera bielkovinami pozrie ako vyzera taka gorila a čim sa od rana do večera krmi, odkiaľ len tie aminokyseliny na stavbu svalovej hmoty beru..

Čo sa tyka prasiat, tak tie su na rozdiel od nas schopne enzym urikaza syntetizovať.

A k tomu prisposobeniu sa, no.. myslim si, že to nie je spravne slovo na vyjadrenie toho, že do seba pchame potraviny, ktore dokazateľne zvyšuju cholesterol v krvi a vedu k osteoporoze, artritide, žlčnikovym kameňom, ateroskleroze, vysokemu krvnemu tlaku, obezite, dokonca k rakovine, to nie je o prisposobeni sa, ale o ospravedlňovani nezdravych zavislosti.

Inak odporučam každemu, kto sa od rana do večera napchava masom, pozrieť si dokument Food inc., bude vam zo seba ako aj z celeho systemu zle..

vevericka

H2O a kto je podla teba typicky plodozravec??lebo aj ten simpanz ktoreho tak casto ukazujete, velmi rad a casto zere maso, lovi v tlupach, zabija aj kanibalizuje..a to je nas geneticky napribuznejsi zivocich..anatomicky je nam najblizsie prasa, co sa tyka traviacj sustavy, stavby celusti aj creva..a co je prasa??typicky vsezravec..a dalej myslis, ze za tych niekoklko tisicok rokov, co ludia varia, sme nerpisposobili??preco nam atrofoval slepak?? a teraz zrazu po velmi dlhej dobe si par jedincov zmysli, ze by nemali jest maso, ci nebodaj ani varit..ale sak ono vas to casom prejde..

Ronnie Colem

Ak nesportujes a nechces mat velke svly tak staci 1g na 1kg vahy tela denne.
Ak posilujes a chces aby ti mal velke svaly potrebujes 2g na 1kg vahy tela.
svaly rastu len ak mas vysoky prijem bielkovin (proteinov)!
Ronnie Coleman (kulturista)skonzumuje denne az 500 gramov bielkovin/proteinov !

H2O

vevericka, prosim ťa .. snaď vieš aj ty, že človek ma anatomicky najbližšie k plodožravcovi.

Čo sa tyka toho masa, tak chceš mi povedať, že tym, že nas priroda nevybavila tesakmi to s nami myslela tak, že si budeme maso tepelne upravovať a krajať priborom, aby sme ho vobec dokazali dostať do žaludka? Masožravci su anatomicky prisposobeni zabijať, trhať maso a živiť sa svojou korisťou.

Začina to teda ustnou dutinou - stavbou čeľusti, pokračuje to slinami, tie maju masožravce kysle kvoli rozkladu bielkovin, sliny človeka su naopak zasadite a obsahuju enzym ptyalin, ktory využivame na natravenie kompl.sacharidov a škrobov.

Ďalej žaludok. Žaludok masožravcov produkuje 10 a viac-nasobok HCl ako ľudsky (a potom sa čudujeme, že nam je po "ťažkom" jedle zle a musime doplňať enzymy a kyselinu, takto to s nami priroda myslela, však?)

Okrem toho na rozdiel od masožravcov a všežravcov neprodukujeme enzym urikazu potr. na odburavanie kyseliny močovej.

Potom sa pozri na dlžku čriev masožravcov a dlžku čriev človeka - je to preto, lebo maso sa v črevach rozklada a hnije a priroda to vymyslela tak, aby ti, ktori ho prirodzene jedia/žeru, sa ho vedeli aj prirodzene rychlo zbaviť.

A ešte dokončim, v jednej knihe ma zaujal aj pohľad z psychologickeho hľadiska - jednoducho mame odpor k zabijaniu zvierat, nemame pudy, ktore by nas viedli k tomu, aby sme sa vrhli na gazelu, uškrtili ju a začali ju trhať, nezbiehaju sa nam sliny pri predstave suroveho prasaťa či sliepky, jednoducho na to nie sme akokoľvek disponovani.

vevericka

H2O ty si najprv nieco nastuduj naozaj relevatne clanky alebo aspon zaklady anatomie a potom nieco vrav o tom, kto je ako prisposobeny na bielkoviny..praveze anatomicky sme usposobeni na travenie masa a bielkovin z neho a nie to co popisujes..

smajliQa

ahojte baby... prosim vas,, viete mi s tymto poradit?, uz davno to vsetko ovladam, ale nikdy som tomu neverila..

mam 166 cm, okolo 52kg.

na stranke chudnutie-ako, mi to vypisuje, ze na udrzanie svojej vahy by som mala denne prijat:

53g bielkovin

415g sacharidov

65g tukov

ratala som si, co som dnes zjedla.

bolo to 29g B, 98g S, 41g T

proste si ani zdaleka neviem predstavit, ze by som mala prijat 415g sacharidov.. ved to tak pre 100 kiloveho chlapa, nie? alebo pre toho, kto chce nabrat nejak extremne??

este tie bielkoviny by som zvladla, to nie je problem, a zaroven asi aj tuky, keby som pridala nejake tie syry a tvaroh, no ale ze by som pridala aj v sacharidoch, tak to absolutne akoze nehrozi.