Socialna fobia

dulo

lieky nie, terapia! jeden slovinec trpel socialnou fobiou ale zbavil sa jej pomocou kognitivno behavioralnej terapie, vytvoril online terapiu na nete socialanxietysurvivor.com, a za par eur ju mozte praktizovat aj vy, a funguje - mam to zistene na vlastnej kozi- je to vsatk dlhodoba zalezitost- terapia trva asi pol roka az rok.

vsetko je len vec uhla pohladu, aj vnimanie socialnych situacii- a ten uhol pohladu sa da zmenit

vela stastia

sad24

v poslednom case tu citam veci ako "70% percent ludi ma socialnu fobiu" a podobne, co je podla mna uplne milna informacia. Ano, vela ludi je hanblivych a plachych, ale tu sa jedna a psychicku poruchu, neni to len nejaky pocit ktoreho sa mozes striast.

sad2

ale asi jediny taky klub je v BA co sa tyka Slovenska..
ale clovek so silnou socialnou fobiou asi tazko naberie odvahu prist do uplne cudzieho kolektivu a zacat sa o tom rozpravat, podla treba zacat s psychologom, ja mam tiez tento problem a zvazujem aj regresnu terapiu..

Valium

Tak potom ti neporadím keď nevieš povedať mesto/dedinu. Veď je to cez net a je to anonymné. No skúsim naznačiť: Existujú aj niečo ako "kluby" pre ludí s týmto problémom.

amelika2

Ja tento pocit dokonale poznam. Tiez som nemohla vychadzat z domu a bala som sa chodit do spolocnosti, tak som si zacala pomahat alhoholom

Synthetic

Sorry ak som niekoho sokoval tym tvrdym Y v slove pisat :D Ani neviem preco som ho tam tam, asi tym ze je uz pozdnejsia nocna hodina ..

Synthetic

Strach z ludi je v dnesnej dobe az prilis rozsireny. Nuz je to stale len strach a preto je najlepsie k nemu aj tak pristupovat.

V prvom rade, zo strachom sa jedine ak clovek pozbiera odvahu. Samozrejme, alkohol dokaze obijst potrebu odvahy ale neprinesie to ziadne vysledky.

Dalsiou dolezitou vecou je porozumiet vlastnemu strachu. Prestuduj si nieco o socialnej fobii, porozmyslaj ako asi mohla u teba vzniknut, kde to zacalo. Ak si uvedomis cely proces vzniku a posobenia tvojej socialnej fobie, tak akoby strhnes porciu moci ktoru nad tebou ma.

Ked uz sme u toho, nezaskodi si spravit zoznam veci z ktorych mas v spolocnosti strach. Potom im daj aj pozadovanu hodnotu zo stupnice od 0 po 10, kde 10 je absolutne najhorsi stupen strachu.

Dalsi krok je urcite jasny pre kazdeho, treba konfrontovat svoj strach zoci voci. Snaz sa nevyhybat spolocnosti, urcite sa hned nebudes hrnut k ludom, to je pochopitelne, ale skus zacat viac komunikovat z ludmi. Cez internet, po telefone, neskor si niekam vyjst von, atd. Ak si skolak ci pracujes niekde, prinut sa ludi oslovovat, zdravit.

Cim viac budes spoznavat ludi, tym rychlejsie tvoj mozog zisti ze sa nema coho bat.

Na koniec chcem len dodat, ano viem ze je lahsie o tom pysat ako konat. Sam to poznam, musim sa priznat ze aj ja mam socialnu fobiu. Nemozem povedat ze by som sa neako snazil s tym nieco robit, lenze na druhej strane my to uz prestalo aj tak vadit.

Cize, nakoniec zalezi len na tebe co spravis. Naberies odvahu a posnazis sa, alebo to nechas tak ako ja a po case si zvyknes na prazdny zivot ?