Je klamstvo psychicka porucha?

Príspevok v téme: Je klamstvo psychicka porucha?
ika211

Mam taky problem s manzelom, neskutocne a casto klame. Dokaze si navymyslat take veci, ze sa nam vsetkym rozum zastavuje. Napr. jedna z mnohych situacii, tvrdi mi, ze chodi do prace, idem ho sledovat, pridem na urad , kde ma akoze robit, ale nie je tam a nikto tam o takom ani nepocul. Ja sama som mu pred mesiacom podavala ziadost na ten spominany urad, a on mi tvrdil, ze ho uz prijali.Na to mu volam, ze kde je, on ze v praci, ja ze v akej, som prave na urade a on sa za par minut pri urade zjavi. vojde do dveri riaditela a ja nacuvam, pocujem, ze konkurz sa uskutocne vtedy a vtedy takze vydrzte....on vyjde von s tym, ze povedali mi, ze dnes mam volno.....proste je takyto jedinec zdravy? tychto klamstiev je inac strasne vela...

johnny

BBWK Mam kamaratku ktoru poznam 12rokov.Spolu zijeme 1mesiac.co povedala, som jej vsetko veril.Npr.Ze jej otec a mama su 10rokov mrtvi alebo ze pracuje v skole ako ekonomka.Pritom pracovala ako upratovacka (ma bakalarske vzdelanie)Stale klame!Chcem jej pomoct.Bojim sa ze zivot jej to vrati 2krat!Viete, mojej priatelke POMOCT? Pise to somnou a caka na radu!

ventor3101

Všetko je to o pocite menejcennosti, aj keď iba v hlave klamára... Človeka k tomu doženú rôzne negatívne prežitky z minulosti, na základe ktorých, si vytvorí svoj vlastný svet posplietaný z klamstiev (ktoré si však uvedomuje), v ktorom je on ten dobrý, ten, ktorému všetko ide podľa predstáv atď... Realitu odsúva na druhú koľaj, ale tá ho každý boží deň dostihne a tak si splieta ďaľšie nové klamstvá aby si zase na chvíľku zaslepil oči. Takto do toho zaťahuje svoje okolie, blízkych, rodinu... Najhoršie na tom je, že si všetko naplno uvedomuje. Uvedomuje si, že svojimi klamstvami ubližuje aj druhým. Stav, ku ktorému dospejú jeho vzťahy sa snaží dostať do poriadku, avšak ako sa dá vysvetliť zo dňa na deň 2 roky neustálych klamstiev svojmu blízkemu, ktorý verí vo vašu vykonštruovanú realitu?... Uvedomuje si to a tak radšej klame znova a dúfa, že sa nejakým zázrakom zo svojich klamstiev nejako sám od seba vymotá a všetko bude v poriadku.
Všetko vyššie uvedené som písal preto, lebo viem, aké to je. Čítaním tejto diskusie som si uvedomil, že pravdepodobne patrím k "chorobným klamárom". Mám priateľku, ktorá mi pomáha sa z toho dostať, aj keď to ide pomaly, ale dá sa to. Nechcem týmto obhajovať správanie a klamstvá, ktoré ste tu opisovali...je len na vás, ako sa k tomu postavíte. Len som Vám chcel priblížiť pohľad z druhej strany, z hlavy klamára, ktorý si plne uvedomuje svoj problém. Ak som Vám len trocha pomohol pochopiť zmýšlanie chorobných klamárov, som rád. Ak nie, dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, že som písal.

manzelka11

kazdy clovek do istej miery klame alebo si vymysla,alebo prifarbuje skutocnost. ak je to ale prilis caste, treba s tym nieco robit. poznam cloveka, ktoremu sa neda verit ani slovo. len co otvori usta, uz si vymysla.

Carie

ika211: robil zo seba chudaka, ktoremu vsetci ublizuju. to je pre takychto typicke. len zo zaciatku nevies odhadnut, ze je to loz, kym ho nemas prekuknuteho. mate deti? v takom vztahu sa neoplati ostavat, lebo ta to privedie fakt do blazninca. a myslim, ze je jedno, ci je to psychicka porucha, alebo je len taky neskutocny sebec, podla mna nie je sanca aby sa zmenil.

ika211

Carie: Presne tak vyzeral aj moj manzel na zaciatku vztahu, ako idealny muz. Tvrdil, ze v Anglicku, kde pracoval, ze tam ma este auto, ktore mu patri, ze mu ho privezie jeho byvala priatelka, ked pride na Slovensko, samozrejme nic z toho sa nestalo a ja som este v nervoch tej jeho priatelke pisala, ze ty si mu ukradla jeho auto a nechces mu ho dat....to som este nevedela, ze je psychopat a ze nic z toho nie je pravda....

Carie

Ja som mala priatela ktory tiez takto strasne klamal. Ci je to psychicka porucha neviem, mozno aj ano, ale skus sa spytat nejakeho psychologa ci psychiatra na to. Existuju aj online psychologovia, ale ak to chces zadarmo tak chod k nejakemu statnemu. No a ten moj byvaly, jak som si vsimla, klamal nielen mna, ale kludne aj svoju rodinu, rodicov, sestru. Nejake varovne signaly som videla uz uplne na zaciatku vztahu, ale coskoro sa to prevalilo. Dala som mu este sancu, lebo som ho lubila a myslela som si, ze sa poucil (ako tvrdil), ale bolo to zbytocne. On si dokonca ani nedaval namahu, aby si zapamatal co mi uz raz hovoril a tak som na jeho klamstva dochadzala uplne jednoducho - ze si sam protirecil. Ked som mu hovorila, ze ale predtym hovoril nieco ine, tak sa ma snazil presvedcit, ze som to len zle pochopila. A ked som mu povedala ze je klamar, tak ho to vytocilo do nepricetnosti, ze dokazal byt az agresivny. Ked som sa s nim po roku rozisla, este viac nez pol roka mi vypisoval vulgarnosti, a nielen mne, aj mojej mame. Najskor jej pisal, aby ju presvedcil aka som psychopatka, ked na to nereagovala, zacal aj jej pisat ze je k...a a pod. A to na zaciatku vyzeral ako idealny chlap.

ika211

Maros75: Aj ja mam ten pocit, proste on dokaze trvat na svojom klamstve aj ked mu predlozim nezvrtne dokazy, ze je to blud, okrem toho sa potom strasne rozculi a je agresivny a nasledne ide do krcmy a chlasce, minule prepil za tyzden 1000 eur, nema zabrany, nezaujima ho, ze nie su poplatene ucty, jeho rodicia nam isli za rucitelov k uveru, ja som rok splacala uver, on nikde nerobil a nakoniec ked som to vzdala a prestala uver splacat, tak mi zacal vykrikovat, ze a co teraz, ze on nebude za mna platit uver a jeho rodicia chudaci co teraz..oni to maju za mna platiti? Pritom ja som z toho uveru poriadne nic nevidela, vsetko premarnil on.

majkyy111

ludia klamu bezne a radi aby o sebe vylepsili mienku atd, ale tu nesuhlasim s tym co pisal digestor, ze ide len o zbabelost si cosi priznat... ak nevaha v klamstvach zachadzat az takto uplne sialene a bizarne daleko ako pises, tak neverim tomu ze je normalny...

Maros75

ika........normalne to urcite nie je.
Ma pocit,ze je niekto iny ako v skutocnosti je.........neber to na lahku vahu.