Ako prežiť let s klaustrofóbiou ?

Príspevok v téme: Ako prežiť let s klaustrofóbiou ?
zuvinka

Zdravím. O mesiac mám možnosť ísť brigádovať do zahraničia, avšak musela by som letieť (teda mohla by som ísť aj busom vyše 40 hodín :D)- bol by to pre mňa prvý let a šla by som sama. Zatiaľ som si stále ani nezabookovala letenku, pretože sa bojím :( Nemám rada priestory, kde mám pocit, že nemôžem odtiaľ ujsť. A už sa vidím, že by som do lietadla nastupovala s tou myšlienkou, že tam budem 3 hodiny zavretá vo vzduchu. Ja neviem, ako si to mám z hlavy vytĺcť. Ak neprekonám ten strach a ostanem celé leto doma trčať, tak si to budem asi doživotne vyčítať.. lebo som mladá baba, ktorá by sa mala tešiť, že bude mať možnosť spoznať novú krajinu, zarobiť si, skúsiť samostatnosť a nie riešiť v hlave (s prepáčením) debilné 3 hodiny cesty lietadlom tam, 3 naspäť a predstavovať si, ako ma tam musí personál ukľudňovať, ako tam obťažujem mojou panikou ostatných. Pritom zatiaľ vždy, keď som niekde taký stav zažila, tak som to zvládla - predýchala som to, začala čítať knihu, počúvať hudbu, lúštiť krížovky. Ale teraz mám ozaj strach, nie je tu ešte niekto taký ako ja ? pomohlo by mi, keby som vedela, že nie som v tom sama :) už som aj premýšľala, že dať si pred cestou tabletku Frontinu alebo dáky oblbovák :-/

inga2

ber to len ako taku barličku.
ja nepoznam frontin,ale tie čo som ti pisala ,tak ano.a nemam pocit,že by som si na ne zvykla.
ale skor si myslim,že ked ich ma pri sebe,tak ich ani nepotreujem,lebo mam istotu,že siich možem dat keby nahodou ...

zuvinka

inga2: užívam teraz Sedatif PC, tiež je to homeopatikum, čiže ktovie, či to má vôbec dáky účinok (lebo neštudovala som bližšie nič o účinkoch homeopatík) a nejakú polhodinu pred letom uvidím, ako sa budem cítiť - ak veľmi nervózne, tak si dám poltabletky Frontinu. Naozaj sa nerada dopujem tabletkami, lebo aj sa bojím, že by som si nakoniec tak na to zvykla, že pred každou záťažovou situáciou by som si dala tabletku a to určite nechcem. Ale v tomto prípade, keď ma čaká prvý let, tak si to prepáčim :P

inga2

ja mam tiež obrovsky strach lietať.
vždy som mala po ruke nejake sedativa,lexaurin,neurol alebo xanax.bola to taka moja barlička,ale myslim,že zo všetkych letov som ho užila len asi 2x.
takže ak nemaš niečo take tak skus aspon coccoline,neviem či sa to tak spravne piše.je to homeopatikum ked je zl epri cestovani,ale učinkuje aj pri uzkosti a strachu,lebo vlastne ukludnuje a je uplne neškodny.
a uvidiš ,že nakoniec v tom lietadl eto bude uplne ine ako si teraz mysliš.
ja sa snažim na to nemyslieť ,ked mam letiet,lebo si este znasobujem ten strach.
a tiež sa nebjim,že by to lietadlo spadlo,je mi tam proste asi tak neprijemne ako vo vytahu na 101.poschodi.to ťažko budeš vysvetlovať niekomu,kto to nepozna.

zuvinka

KAMIkami: nejde o strach zo smrti, ja sa nebojím, že spadne lietadlo (aj keď samozrejme, že aj to sa môže stať), tam ide o nepríjemný pocit (pocit paniky, úzkosti?) z uzavretého priestoru. Ale to ťažko vysvetliť niekomu, kto také ešte nezažil, ja sa ani nečudujem, keď to mnohí nevedia pochopiť.

zuvinka

bingham: letím spoločnosťou Ryanair a myslím, že oni majú dosť malé lietadlá oproti iným spoločnostiam.. teda aspoň tak sa mi zdá, lebo už som si aj videá pozerala, obrázky ako to tam vyzerá.. :D no každopádne to je jedno, musím prekonať ten strach, teda chcem :)

bingham

Zuvinka...a dobre si urobila ze si tam ostala - prekonala si to :)

v lietadle to bude ovela lepsie...tam to nebude prepchate budes mat vela miesta :)

zuvinka

bingham: no veď to, ja si úplne uvedomujem, že to je len výplod mojej hlavy. Zato sa aj hnevám, že ako sa môžem tak nechať prevalcovať tým strachom ? :-/ veď ja som pánom mojich myšlienok, tak keď si viem hneď to najhoršie predstavovať a veriť tomu, tak prečo si neviem naopak práveže to dobré predstaviť, že ako to v pohode zvládnem a naozaj aj tomu veriť ? kedysi som denne cestovala do školy busom, ktorý bol úplne prepchatý a ani ma nenapadlo namýšľať si niečo také, že fuj, v akom som stiesnenom preplnenom priestore, a teraz ? minule som šla busom, ktorý bol plný, nedali sa tam okná otvoriť a už som si blbosti v hlave hovorila, hneď mi srdce bilo, pocit paniky, že musím odtiaľ ujsť.. ale nakoniec som to predýchala. Ach, blbá hlava.