Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?

Príspevok v téme: Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?
Mimulus

1.) Ako vysvetliť zdravému človeku ( Priateľovi ), že depresia nie je ,,depka,, a že ju človek nedokáže ovplyvniť myslením alebo vierou?
2.) Ako sa dá niekomu vysvetliť, že človek, ktorý má depresiu tak veľakrát robí veci, ktoré by inak nikdy neurobil ( smútok, obviňovanie a ponižovanie seba s druhých, nadávky, samota...)
3.) Ako zbaviť ľudí predsudkov? Ako nestratiť priateľov, ktorí si myslia že to čo človek vykoná keď má depresiu je presne to isté čo by vykonal ak by bol zdravý???
4.) Ako vysvetliť niekomu koho má človek rád, že niekedy nedokáže vstať z postele, napiť alebo sa najesť, že viera v Boha alebo pozitívne myslenie mu určite nepomôže?
5.) Ako vysvetliť človeku že pri tejto chorobe to nefunguje tak, že človek vstane, začne sa usmievať, vtipkuje, okolie si myslí, že je šťastný no pritom je mu viac a viac do plaču. Ako mu vysvetliť, že pozitívne emócie, ktoré si môže vsugerovať nikdy nič s depresiou nespravia?
6.) Ako vysvetliť spoločnosti že má človek DEPRESIU a že nechce ostať sám? Ako nestratiť priateľov len preto, že tomuto človeku nerozumejú?
7.) Ako bojovať s depresiou ak to ľudia nepochopia a človek na všetko ostane sám, nemá prácu, peniaze, rodinu a už ani priateľov?
8.) Ako prežiť situáciu keď človek priateľov má, tí to celé napriek tomu nechápu -(pretože kto neprežil nepochopí) a odsudzujú ho alebo sa na neho preto hnevajú? Obviňujú priateľa prečo povedal to alebo ono, prečo je taký hnusný keď taký nikdy nebol a prečo nakoniec ten človek tých priateľov stratí aj napriek tomu, že ich pred týmto varoval?
9.) Ako prežiť depresiu ak človek stratil už všetko?

Magy

hlavne ked sa maskoti ako pan d a migel pohadaju nad (k)analom :DDDD
to tak povznesie ducha, az sa vznasam pri plafoooone :DDDD

zoe23

Ja sa tu tak dobre nasmejem, ze dovi :DD niektori co vedia vypotit :D
A tu pracu si hladas? nie ze by som ta chcela podpichovat, to nie.

Mimulus

eskimacka - depresia ako taká neprichádza zo dňa na deň len ak niečo nie je v poriadku. pan d. má pravdu - neviem síce či to môže zájsť až tak ďaleko ale najprv je smútok a až potom depresia. To tretie radšej písať nebudem.
Magy to napísal veľmi dobre, viem čo je príčinou mojej prvotnej depresie no neviem či to platí stále. Keď som približne pred rokom písal online psychológovi tak mi odpísal, že ma trápi minulosť lenže ja som mu napísal len príbeh z minulosti. To ako sa všetko začalo. Čo ma trápi teraz?
Nefunkčný vzťah, permanentná strata ľudí na ktorých mi záleží ( Magy pekne si to napísal - nebude to akceptovať nikto ),neschopnosť si udržať zamestnanie + nedostatok financií, zatajovanie stavu v ktorom som ( podotýkam nútené, pretože ak by som to niekomu prezradil okamžite by ma odsúdili - človek je len človek ), bezdetnosť a výčitky okolia z toho prameniace, a veľa ďalších problémov, ktoré už ani nedokážem popísať. Viem takéto problémy má veľa ľudí a popravde ma už teraz najmenej trápi čo sa stalo pred 15timi rokmi, pretože aj tak som na to všetko hrdý a neľutujem ani jednu jedinú vec, ktorú som vtedy spravil.
Čo sa týka životného cieľa tak mám a nie len jeden. Lenže ak by som ich chcel uskutočniť tak potrebujem peniaze. A aké je odpoveď?
Za všetkým sú peniaze :D
Napíšem to takto: nie je to lenivosť len akási bezmocnosť a strach. Magy to dobre napísal a z tretieho odstavca som zažil asi všetko, čo je tam napísané - či to bolo detstvo, ubližovanie, hendikep, frustrácia... No je toho veľa o čom by som tu mohol písať. Teraz viete o dvoch veciach - o tom čo sa mi stalo na škole a prečo moja depresia vznikla a o tom čo sa deje teraz a čo moju depresiu živí. Nechcem sa vyhovárať ale okrem tohto som zažil až príliš veľa a možno už jednoducho nechcem bojovať, pretože ma to po 29 rokoch jednoducho prestalo ,,baviť,, stratil som silu. Nechcem prežiť druhú polovicu života tým, že budem len bojovať a prežívať ( ako tomu hovoríte Vy - liečiť sa ) Už nie! Nechám to plynúť veď nič horšie sa mi už predsa stať nemôže. Buď umriem alebo budem naozaj šťastný! Nechcem už niečo medzi tým - dúfam, že sa to dá pochopiť. Keby som mal 18 tak prosím ale mám 29 a...

zoe23

eskimacka
ked to nevies presne, tak nerozpravaj, ze sotva pomoze psychiater. Teraz uz mimulus nepojde k tomu psychologovi vobec. Jednou vetou si pokazila vsetko co sme sa tu na 11 stranach snazili napisat. Ja s Magym suhlasim, vpodstate potvrdil to co uz bolo pisane.

eskimacka

magy, to uz neviem, ci bola na ctcku, to by som sa musela popytat a u nas v rodine sa na tuto temu moc nerozprava, hlavne su tam vycitky, ze sme ju nemali nechat samu, ze sme vlastne podcenili jej stav, preto teraz, ked uz viem, co dokaze ozajstna depresia napachat, tak mi je aj divne, ze ludia to slovo pouzivaju pomaly ked maju zlu naladu

Magy

eskimacka - je rozdiel depresia, ktora vznika ako nasledok neurologickych zmien v mozgu (ozaj, robili jej CT mozgu, ci to nie je nador?) a uvrhne cloveka az do kataleptickeho stavu, a rozdiel ak niekto zije v takej lahkej depresii prakticky permanentne, lebo ho nikto nenaucil zit, bojovat, pracovat, ma nespravny rebricek hodnot a ocakava, ze vsetci ho budu chapat, vsetko dostane na tanieri a rovno pod nos hotove. a ked nie, tak depresia jak hrom...