Zistil som, že moja mama bola na potrate!

Príspevok v téme: Zistil som, že moja mama bola na potrate!
sokovany100

dnes som pred chvilou zistil ze moja mama bola asi pred 20 rokmi na potrate /problemy s mojim otcom = rozvod v tom case.../ som hrozne sokovany,chce sa mi plakat,pricom nikdy sa takto nepolozim az ku dnu. som zasadne proti potratom, nie len z krestanskeho hladiska,ale aj z toho ludskeho. PRECO PRECO PRECO???
toto nerozdycham. Bože, odpusť jej...

marrisa

sokovany100, povedzme si to cisto technicky. Tvoja mama si dala z tela odstranit zhluk buniek, ktory nemal vedomie, nebol schopny uvazovat. A problem bol v tom, ze tento zhluk buniek sa mohol za par mesiacov vyvinut v cloveka s vedomim a potrebami, ktore by tvoja matka nevedela napnit a teda by dieta trpelo a odrazilo by sa to na jeho zivote. Cely zivot by bolo poznacene chybou matky a ona, ako zodpovedna bytost ktora si vie spocitat dve a dve spravila zodpovednejsie rozhodnbutie.

Samozrejme sa neda odhadnut ako velmi by bolo poskodene okolnostami, ale dobre viem ze vzdy budem na strane zodpovedneho rodica ako neuvazujuceho nezodpovedneho. Mala som tu moznost sa spoznat s deckami ktore boli poskodene chovanim rodicov, par z nich uz nie je medzi nami lebo roky stravili v depresii a nevedeli to dalej zvladat. Viem ze tvoja viera nekladie dozar na prezite stastie a spokojnost cloveka, ale kazdi slabsi jedinec, ktory sa vacsinu casu trapi, by ti povedal ze by bol radsej keby sa nenarodil, ja som takych stretla a mrzi ma ze som im nevedela pomoct, lebo oni sami nevedeli prekonat minulost.

3nttt

sokovany100 mne sa stalo pred rokmi to iste. zistila som to u dr ked som listovala vo svojej karte a mala som tam omylom mamine papiere. mali sme rovnake meno aj priezvisko. mamy som sa na to spytala az po asi dvoch rokoch. nie preto ze by som ju odcudzovala, len mi to proste na nu nesedelo. bolo to tak a vysvetlila mi to. aj keby nie, bola to jej vec a jej rozhodnutie a mna do toho nic. tvoja mam si tiez urcite nezasluzi aby si ju odsudzoval,nemas na to pravo.

Yong

Nič si z toho nerob, moja babka potratila aj 2 alebo 3krát (avšak prírodne) ... A tá predstava, že sa jej nemuselo narodiť žiadne, by spôsobila teóriu, že som nemusel byť ani ja

právnik

Leela, daná problematika je oveľa zložitejšia a nemožno ju tak jednoducho bagatelizovať. Pozrime sa na to, čo vlastne zo znenia § 7 ods. 1 Občianskeho zákonníka vyplýva. "Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé."

1. Zákon prisudzuje spôsobilosť mať práva a povinnosti aj počatému dieťaťu za podmienky, že sa narodí živé. V tomto ustanovení sa to, čo sa v žene vyvíja po počatí nazýva dieťaťom - ľudskou bytosťou, človekom. Ako človeku mu teda zákon podmienečne prisudzuje spôsobilosť mať práva a povinnosti, a to už od momentu počatia za vyššie uvedenej podmienky.

2. V prípade, že sa nenarodené, počaté dieťa (nasciturus) nenarodí živé, prípadne sa nenarodí vôbec, hľadí sa naň, akoby vôbec nenadobudlo spôsobilosť mať práva a povinnosti. Upozorňujem na fakt, že strata právnej spôsobilosti ľudskej bytosti je viazaná na jej smrť, resp. vyhlásenie za mŕtveho.

3. Na rozdiel od nezavineného spontánneho potratu vzniká v prípade umelého prerušenia tehotenstva (obzvlášť UPT bez zdravotných dôvodov) okrem závažného morálneho problému, ale aj právny paradox. Človek, ktorý plne požíva spôsobilosť na práva a povinnosti zbavuje života inú ľudskú bytosť (počaté dieťa) s podmienečnou spôsobilosťou na práva a povinnosti a tak zabráni, aby toto dieťa mohlo v budúcnosti nadobudnúť plnú spôsobilosť mať práva a povinnosti (a to momentom narodenia), keďže jeho konaním k narodeniu nedôjde. Ak k narodeniu nedôjde, dôjde k smrti. V tom prípade počaté dieťa práva nenadobudlo, čo je v súlade so zásadou, že k strate spôsobilosti fyzickej osoby na práva dochádza jej smrťou.

4. To, že pri umelom prerušení tehotenstva dochádza k "pozbaveniu života" nepriamo vyplýva aj zo znenia článku 15 Ústavy SR, kde sa v ods. 1 uvádza, že každý má právo na život a ľudský život je hodný ochrany už pred narodením; a v odseku 4 sa uvádza, že nie je porušením práv, ak bol niekto pozbavený života v súvislosti s konaním, ktoré podľa zákona nie je trestné. Pozbavenie života ľudskej bytosti znamená jej smrť.

5. Z vyššie uvedeného vyplýva, že náš právny poriadok pripúšťa diskrimináciu ľudských bytostí. Na jednej strane počaté dieťa nazýva človekom, prisudzuje mu práva a ochranu pred narodením (zákon nepoužíva iné označenie pre dieťa, ako napr. ľudský zárodok, plod, zhluk buniek a pod., ale hovorí priamo o dieťati), a na druhej strane umožňuje beztrestne vykonať jeho chirurgický potrat.

marcelina78

ja som toho nazoru, ze ak ma dieta vyrastat v otrasnych podmienkach, co to bude asi za zivot, nech sa radsej nenarodi...Denno denne citame o tyranych detoch u nas , vyspelych krajinach a to este nevieme, co sa deje v krajinach tretieho sveta za zlociny na detoch a brutalite, jasne ze zato moze nekonecna blbost dopelych,ale nebolo by im lepsie nenarodit sa? A ty Sokovany nebud uz sokovany z toho, ved teba nepotratila, uz to by bolo aby muzi rozhodovali o tychto veciach ako zakazat potraty, co potom tie ubohe znasilnene zeny a dievcatka, aby rodili deti takychto hajzlov napriklad....

Leela333

lost, zobral si mi to z úst. Presne tak, odnieslo by si to dieťa, nebol by to trest pre mladé nezodpovedné baby, ale najmä pre to dieťa.

právnik, sám si to napísal. Ak sa narodí živé. A ide tu len o dedenie, vyplatenie poistky a pod. S týmto čo tu je napísané to nemá nič spoločné, takže neviem čo si tým chcel povedať.

lost

Tak ono chyba je v rpvom rade v p. caplovicovy, rozumej PRASA CAPLOVIC, ze skolstvo upada, tym padom aj FICO, lebo je za neho MORALNE zodpovedny !!!
mali zaradix sexualnu vychovu ako povinnu, aby sa deti nespravali ako idioti..
lenze im ide o demenciu naroda, aby mali svojich 44%

lost

Lenze oni nasledky neponesu, prenesu ich na dieta, take 16 rocne by som zavrel do basy na tvrdo na 1 rok napriklad, nech sa uvedomia... (konieckoncov platime to vsetci zo zdravotnej :D ked je niekto taky extrem z vlastnej vole/chyby/hlavy)

SmileeeF

nesuhlasim s potratom ked sa jedna o mna. Vzdy sa budem spravat tak, aby som na potrat nemusela ist.
Ale ked sa jedna o druhe zeny, maju rovnake pravo vyberu ako aj ja. Snazim sa neodsudzovat, ved nikdy clovek nevie, co za tym vsekym je....Co som vsak nemohla zniest boli spoluziacky a ine dievcata este zo strednej. Jedna bola pocas 4 rokov na potrate 3 KRAT! Druha raz, dalsia dvakrat...Jedna nevedela uzivat ant, druha spavala s hoc kym bez ochrany, ta tretia ani neviem. V pripade takychto mladych dievcat (16 rokov), by som potraty zakazala. Ked su podobne hlupane, ako som poznala ja, ale su dostatocne "velke", aby mali sex, nech si posenu za seba nasledky....