Strach a nervozita zo SŠ

Príspevok v téme: Strach a nervozita zo SŠ
Martin885

čaute, Kedže asi viete že zachvílku 9. roč ide na strednú školu, mám s toho zmiešané pocity.

1. Bojím sa že hneď niečo na začiatku pokašlem. Napr. sa netrafím do triedy alebo zabudnem kde je nebudem vediet čo a kde. Kamaráti čo sú na strednej mi vraveli že sa nemám obávať že všetko im vraveli do podrobna a kutomu že tam sú všetci nový a teda nikdo to nevie 100% všetko. Keby že sa niečo také stalo bojím sa že by sa mi vysmiali a už by sa so mnou nechceli baviť a pod.

2. Mám aj trochu strach ako zapadnem do kolektívu. Na zš som nikdy nemal problém, kamarátim sa tam asi s každým a nikto proti mne nič zlé nemá. Bojím sa však že tam budú nejaký "búchači" a že budú robiť problémi. Ja niesom práve nejak silný alebo tak ale kedže sa s nikým nebijem tak ma sila moc nejak nezaujíma.

Ako ste to zvládali vy ?

zewa

Moze ti byt absolutne jedno, co si o tebe druhi myslia. Ci sa trafis do dveri alebo pobludis, budes meskat.. No a co? Ved si clovek :) omylny. Usta mas. Vies sa opytat, poprosit, podakovat, ospravedlnit. A kedy to mas pouzit snad tiez vies ;) Hlavne s usmevom. A aj tak som ti vlastne chcela napisat, ze o 4 roky z tej skoly odides, spoluziaci sa rozprchnu, ucitelia budu uz len mlhava predstava.. Vsetko je pominutelne. Aj trapne zazitky. A na yaciatku tam budete vsetci vysrati :) Aj ti buchaci. Dolezite je to, co si z tych vedomosti zo skoly vezmes do zivota.

DomO558

Pozri ja ekd som isiel na strednú som sa presne takto isto bál a kedže mi nesadla škola vďaka mojmo "vzornému" učeniu som prestupoval 3-krát a furt som zapadol :D ak si zapadol na základke tak zapadneš aj na strednej a ak si aj enbol na základke ten najoblubenejsi určite si na strednej nájdeš partiu do ktorej zapadneš iba ak by si nešiel na hereckú tam ževraj ťažko zapadnúť :)

wildwind

zbytocne sa stresujes..nikto sa ti nebude smiat ze nebudes hned vediet ako co, pretoze kazdy z prvakov tam bude rovnako vyhukany ako ty...buchacov sa neboj, vacsinou chalani na strednej tvoria dobre partie v triede...viem ze ta predstava je strasna, lebo nevies co mas cakat, ale ked tam raz prides, tak to bude uz normalka..prejde tyzden a vsetci si zvyknete..

Martin885

Mne hovoria že sa viem celkom dobre spriateliť. Nikdy som nemal problém si nájsť nejakého kamoša a pod. Ja mam sebavedomie a určite sa tam nebudem triasť. Musite ale sami uznať že proste niekedy vám partia primitývov robí problémi aj keď za to nemôžete. Ja som teda nikdy nebol nejaký roztrasený a pod. a riešil som veci s chladnou hlavou. Napr. mi jeden človek vravel že ho tam pár krát zbili nejaký chalani. Ani nevie prečo vôbec ich nepoznal iba tak. Ja sa nebojím že ich na seba svojím správaním privodím. Niesom blbec a pod. skôr mám strach či mi nedá niekdo medzi oči len tak ... :D

lea128

Ja som mala tiez zmiesane pocity, ked som isla na SŠ, hoci to bolo dost davno uz:) Bala som sa hlavne ci si najdem dobru kamosku a ci budeme dobra partia. Strach patri k tomu, lebo je to v podstate novy zivotny krok, spoznas novych ludi, novy system a celkovo sa ti zivot zmeni. Pamatam si na prve dni v skole aki sme boli vsetci prestraseni a bali sme sa :D O par tyzdnov neskor, sme uz vsetci vystrajali akoby sme sa poznali cele roky:) partia sme neboli aj tak najlepsia, no ani nahorsia. Ale ty sa bojis VELMI predcasne, je MAREC a skola zacina kedy?? V SEPTEMBRI!! Netreba to prehanat, v podstate o nic take neide, a "buchaci" sa obuvaju len do chlapcov, ktori su malo sebavedomi a posobia na prvy pohlad tak, ze sa vsetkeho boja. Takze sa aspon tvar, ze mas nadhlad, ze sa nezlaknes len tak nejakeho zasranca, aj ked na SŠ su uz ludia podla mna trosku rozumnejsi ako na ZŠ, takze pochybujem, ze by ta tam niekto deptal alebo nejak ohrozoval, ked sa ti to nestalo na ZŠ. Hlavne my sme už 3, 4 ročník na SŠ boli dost rozumni, aj chlapci:)

Mimulus

No prvý ročník je taký oťukávací a niekto môže mať problém si zvyknúť ale ak to budeš brať takto tak určite si tých ,,búchačov,, privoláš sám. Ja som sa na strednú tešil, pretože na zš sme nemali ani kolektív a ani dobré vzťahy medzi sebou a stredná bola naj :) Ale ako to funguje opačne? Ten prechod je najťažší - nový režim učenia, noví ľudia, prostredie ale v prvom rade musíš zmeniť myslenie a nepremýšľať nad tým zbytočne.