Nové prostredie, apatia...čo je so mnou?

Príspevok v téme: Nové prostredie, apatia...čo je so mnou?
demi123

Dobrý deň,
v prvom rade ďakujem všetkým, ktorí sa mi pokúsia pomôcť.
Mám 20 rokov a tento rok som prváčka na VŠ.Táto škola u mňa zmenila vela vecí. Som tam uplne sama, nemám tam nijakých dlhoročných kamarátov nebývam ani na internáte, lebo naň nemám nárok (nebývam dosť ďaleko). Všetky predmety mám rozložené na 3 dni a po 3 dni mi už ide prasknúť hlava. Vždy som ešte dalsie 2 dni uplne vyčerpaná a bez chuti do života. Akosi si so sebou už neviem rady. Nemám skoro žiadnych kamarátov. Nie preto že by som nemohla, alebo sa nevedela zoznámiť. Práveže som vždy bola veselá, komunikatívna, plná života, ale zrazu akoby uťal. Najradšej som sama, nikoho nevyhľadávam..aj ked sa ocitnem medzi ľudmi som zamyslená ani si to neuvedomujem. Nedokážem sa na ničom zasmiať (takmer), nebavia ma spoločenske akcie. Napriklad bola beania, na ktorú som vobec nemala chuť ísť ...som z toho hrozne nešťastná a neviem čo robiť. Chcela by som zajsť psychológovi ale tam je čakanie minimálne na mesiac a neviem už ísť takto ďalej.
Ocitol sa niekto v podobnej situacii? Viete mi nejako pomôcť?

Toska

Podľa mňa,rozumej sama sebe a nepredbiehaj,veď len začínaš.Človek sa nemože stále smiať a srandovať a obklopovať kmarátmi.Nauč sa vychádzať aj sama so sebou,no a to je niekedy veeeľmi ťažke.

emerus

Je blbé, že nemáš rozumné ubytovanie. Teda bývaš 3 dni u rodiny a na zvyšok týždňa cestuješ domov? Ja som na internáte a je to dosť výhoda, mám to aj blízko do školy. (Je už neskoro, ale ľudia okolo riešili internát tak, že si menili trvalé bydlisko, neviem, či je to u teba možné)

S tými kamarátmi je to tak. Chýbajú mi blízki priatelia. Je aj fajn, keď máš niekoho, s kým sa môžeš podporiť ohľadom školy. V triede som väčšinou s cudzími ľudmi, chcel by som tam mať kamarátov, ale jednak sa neviem zoznamovať, a tiež ani nemám chuť sa s nimi veľmi baviť.

Ja naštastie chodím na školu, v ktorej vidím zmysel a predmety ma aj bavia. Myslím si, že je dôležité, aby ťa to napĺňalo, aspoň keď ja sa mám učiť niečo v čom nevidím zmysel, tak ma to len vyčerpáva. Mňa zase stredná nebavila a nemal som tam žiadnych priateľov.

_meno

ahoj demi123

oslov spoluziacky a spoluziakov - treba ti spoznat novych ludi
kedze oni maju problemy so skolou rovnake..aj celkovo su to tvoji rovesnici
Podla mna to je klasicky problem automatizacie obyvatelstva (zakladna, stredna, vysoka , Boom -co mam robit? Kde mam byvat? S kym sa mam stretavat). Akurat ze ty si na to prisla prirychlo, ze jes len to co ulovis.
Mozno to bude zniet teraz drsne, ale ako napisala elena, len inymi slovami :
uspech je pocet neuspechov*velkost neuspechov.
Ak to ze nemas ludi teraz ta zlomi : nic sa nedeje mas co si mala predtym .... ak ale problem dokazes konstruktivne postupne riesit (priznas ho pred sebou, pred ostatnymi, najdes prilezitosti najst ludi novych, udrziavanie cztahov so starymi)...tak si uvedomis ze rozdiel medzi tymi co su stastni z nestastni je pristup k zivotu

preklop si pristup tiez -preco vidiet ako problem novych ludi?
Maju kopec znamych, bude s nimi zabava, budu mudri, poznaju zase dalsich ludi
po 3 dni skoly si unavena - vytvor si doma / v skole lepsie pracovne prostredie..nechaj sa v zdravej konkunrencii (predbiehaj sa so spoluziackami)..dopraj si viac fyzickej aktivity na ukludnenie, lepsiu stravu, pravidelny spanok

ako vravel darvin : neprezije ani ten najmudrejsi ani ten najsilnejsi, ale ten najprisposobivejsi(casy sa menia a menit budu - ci chceme ci nie, ci sa prisposobime ci nie :-)

elena...

prvák je sito, keď to vydržíš, druhák bude o málo lepší .... prežívaš veľa zmien a podporu máš len sama zo seba, tým to je, ide o to, aby sa ukázalo, kto nato má a kto nie, je to dril, ale nebude to tak furt, to nech ťa udržuje v optimizne a možno to prekonáš

demi123

Ahoj, som rada že si napísal :) noo presne tak sustrediť sa od rana od 7 dovečera do 6 fakt nie je sranda, ešte som nedostala intrak a mam to zariadene dočasne tak, že byvam u rodiny kde nie som práve vitana čiže sa radšej vraciam neskoro :/
...práveže nemam čas na nejake mimoškolske aktivity, ale chcela som si najst nejaku brigadu kde by som trochu vypla aspon 2 dni v tyždni
...presne tak..uplne viem o čom hovoriš..na jednej strane mi spoločnosť akoby chyba, ale skorej mi chybaju dlhoroční kamaráti a znamí ako ti ktorých nepoznám...
čo sa týka školy...myslela som že ma to baviť bude, ale...velmi ma to nenaplna...už som uvazovala aj že tu nepobudnem dlhšie ako rok..velmi ma to zmenilo, na strednej bolo všetko super, mala som kopec kamaratov, škola ma bavila

emerus

ahoj, ja som teraz tiež prvák na VŠ. Sú to také depresívne prejavy, zrejme k tomu pomohla zmena prostredia. Mať všetky predmety natrepané do troch dni nie je veľmi dobré, tiež ma vyčerpáva, keď sa musím dlho sústrediť. Je tá škola aspoň niečo, čo ťa baví? robíš niečo mimo školy, čo ťa dobíja pozitívnou energiou?

Ja mám podobné problémy, ale trvá to už dlhšie. Tiež tu nemám priateľov, na jednej strane ma spoločnosť ľudí skôr otravuje, ale na druhej strne sa cítim príliš osamelo z čoho som nešťastný. Chodím k psychologičke a v niečom mi to pomáha.

K psychológovi môže byť dobré zájsť aj napriek čakaniu. Ani psychológ ti väčšinou nevie pomôcť hneď.

Ako to bolo na strednej? Vtedy si nemala také problémy?