Nešťastná a zmätená v dlhoročnom vzťahu

Príspevok v téme: Nešťastná a zmätená v dlhoročnom vzťahu
mini_kona

Ahojte,

tak som si takmer týždeň prečítavala toto fórum, či nájdem podobný problém ako mam ja.
Ale keďže každý človek a vzťah je špecifický, našla som iba zmes podobných problémov a neostáva mi nič iné, než prejsť k veci.
Som pripravená aj na negatívne reakcie, možno mi toto "vyspovedanie sa" pomôže trochu utriediť moje myšlienky.
Mám 34 rokov a som v 10-ročnom vzťahu, ktorý ma nenaplňuje a cítim sa v ňom nešťastná, nenaplnená, uväznená. Na druhej strane mam výčitky, že si to iba namýšľam a nevážim si čo mam... A nechcem na vzťahu pracovať atď...
Môj partner má 37 rokov, asi pred 3 ma rokmi som začala cítiť, že to nie je partner s ktorým chcem stráviť svoj život, že náš vzťah sa nikam neposúva, stagnuje, že to naozaj nie taký muž, akého by som si priala. Že vo vzťahu vždy dávam viac ja, povzbudzujem, stojím pri ňom a vnútri niekde čakám, že sa stane nejaký zázrak... On stále žil takým mladickým životným štýlom - bary, kamaráti, vlastne nemal skoro žiadne záľuby okrem žúrov - bonus navyše pracoval v gastronómii v nočnom klube a v tomto obore pracuje doteraz, s výnimkou toho, že mojou pomocou ma vlastný podnik...
Mám pocit, že veľkú rolu v tomto zohráva práve to, že tam trávi veľa času a samozrejme aj alkohol, ktorý mne už začína veľmi prekážať.. Prekáža mi aj to, že mam už aj vek na rodinku a v tom vzťahu naozaj nevidím budúcnosť. Byť s dieťaťom ku ktorému sa otec bude vracať ráno, občas pripitý, občas nie.
Proste by to tak byt nemalo a ani to tak nechcem.
Nie je to život, aký by som chcela. Chcem mať vedľa seba silného, sebavedomého, múdreho muža na ktorého sa budem môcť spoľahnúť. Môj partner o týchto mojich pochybnostiach vie, vie aj o tom, že s ním už nie som šťastná, o všetkom som sa s nim úprimne rozprávala, aj o tom, ako si on predstavuje budúcnosť. Jeho postoj je, že on sa zmení, ak mi vadí alkohol, že ma veľmi miluje, že to je z jeho strany navždy... že pracovať tam musí, aby sme mohli platiť splátky atď...Nech mu dám ešte šancu..Popravde tých šancí bolo už veľmi veľa a ja už neviem, či mám chuť mu ich dávať... Pred pár mesiacmi som už bola rozhodnutá pre rozchod (v novembri), kde sa mi najprv vyhrážal, že on nikam nepôjde, nebude mi platiť splátky, následne sa ukľudnil, ale vydieral psychicky a ukecavál, že idú Vianoce a nech ostanem a v januári sa rozhodneme, kľudne aj na pauze. Čo sa však nestalo.. Frustráciu z tohto vzťahu zaháňam športom, ale to nie je východisko. Okrem toho som sa aj som sa platonicky zamilovala, čo je však iba dôsledok mojej nespokojnosti, som si toho úplne vedomá a viem, že to nie je správne. A som už úplne zmätená z toho, čo sa deje.. Mám pocit, že týmto prístupom som si vybudovala väzenie z ktorého nemám silu sa dostať. Mám úplne zmiešané pocity frustrácie a beznádeje a aj výčitiek. Viem, že sa mnohí budú čudovať, prečo ešte v tomto vzťahu som - mám pocit, že to pramení z môjho detstva, kde som pociťovala veľký nedostatok lásky a pozornosti naviazala som sa na muža, ktorý mi venoval pozornosť a vetu - milujem Ťa... Plus môj otec mi neustále opakoval, aká je láska dôležitá a že keď už si niekoho vyberiem mám s ním byť navždy... (Naši sa rozviedli, keď som mala 10 rokov, otec si už inú ženu nikdy nenašiel, mama mala niekoľko mužov).
Neviem ako mi poradíte, ale možno sa tu nájde aspoň niekto, kto mi pomôže pochopiť to, čo sa deje a prečo sa to deje a ako to zmeniť. Ja už takto nechcem žiť.

Fleur-de-lis

Ahoj,

no ak je to pravda ako si to popísala, a aj táto časť: "Pred pár mesiacmi som už bola rozhodnutá pre rozchod (v novembri), kde sa mi najprv vyhrážal, že on nikam nepôjde, nebude mi platiť splátky, následne sa ukľudnil, ale vydieral psychicky a ukecavál" tak vieš, aj napriek tomu, že ti hovorí, že ťa miluje, zrejme to tak nie je. Nejakým spôsobom mu vyhovuješ, ale dávať, čo je vlastne veľkou časťou lásky, zrejme nie je v jeho chápaní lásky. Keby ťa ľúbil, nevyhrážal by sa ti. Rešpekt a úcta boli kde?
Presne ako píšeš, naviazala si sa naňho, lebo si dostala od neho čo si vtedy potrebovala (pozornosť, "lásku") ale neuvedomila si si, že je to len klam, a nedokázala si rozmýšľať rozumne a vidieť, že to nie je človek a charakter aký sa do vážneho milujúceho vzťahu hodí.
Nie ste manželia, takže pre mňa osobne je odpoveď jasná, najlepšie spravíš, ak sa s ním rozídeš.
Držím prsty, nech máš dostatok síl tým prejsť.

mojpohlad

Presne tak ! Dobre rozmyslas ;-)

Cas, kedy ste sa vzajomne obaja naplnovali a malo to pre vas zmysel uz zrejme pominul. Takze nastava dalsia zivotna etapa :-)

Ja myslim, ze si na vybornej ceste. Rozvijat sa je to najlepsie co si mohla a mozes pre seba robit ;-)

Pre tych ktori sa chcu rozvijat, je dalsia/ina zivotna etapa posunom k vacsej spokojnosti :)

 

mini_kona

Agnes: veď práve, že mi takýto vzťah nevyhovuje, preto som aj písala, pátrala a skúšala. Aj zabudnúť na tú plat. lásku a investovať viac času nám dvom (s partnerom) - ono to ide tak týždeň, dva a znovu je to v starých koľajach. Ja som už asi vyskúšala všetko... Momentálne som najradšej, keď ho nevidím, keď prídem domov a som sama a môžem sa venovať svojim záľubám..

Mojpohlad: úplne s Tebou súhlasím a už dlhšie to tak cítim. Ja viem, že láska sa mení - hlavne, keď do vzťahu neinvestujú obaja rovnako. A menia sa aj ľudia v tom vzťahu - vyvíjajú sa, učia, idú osobnostne ďalej, zrejú, atď. Ak sa to stane iba jednému partnerovi a druhý stagnuje - je jasné, že by si mali povedať zbohom a každý ísť svojou cestou - čo sme si mali dať, sme si dali a poďakovať jeden druhému. Tak to cítim ja - že musím už ísť ďalej. Len môj partner to nevie pochopiť...
Ja som začala na sebe pracovať - aj po fyzickej, aj po psychickej stránke - práveže som oveľa sebavedomejšia, miernejšia a vyrovnanejšia než pred pár rokmi - možno preto ma už ten vzťah nenaplňuje a možno preto vznikajú aj tie problémy...
V každom prípade naozaj naj cesta bude odíjsť - len mám trochu obavy začínať zase sama - od nuly, ale to viem, že sa dá prekonať :-)
Tak ďakujem zatiaľ za názory.

mojpohlad

Vycitky nemas mat z coho !
Otec to mozno myslel v dobrom, ale rozhodne sa podla toho neda riadit. Laska nie je konstantna, to len ludia chcu aby bola. Laska, pride, odide, silne, slabne...to je uplne normalne a OK.

Je cas sa pohnut vpred, ak citis ty sama, ze vztah nema zmysel. Nemozes predsa ostat s niekym len preto, ze to chce iba ten druhy :) Musite chciet obaja :)

Pises ze chces sebavedomeho muza.
Tak bud aj ty sebavedomovou zenou ktora ma rada seba samu a pre svoje vlastne dobro sa dokaze odputat od niekoho, kto ju uz nerobi stastnou. A bud otvorena novym prilezitostiam ! Tam vonku je vela ludi, ktorych urcite stoji za to spoznat !

Agnes998

Je uplne bezpredmetne ze on sa nechce rozist ked ty sa rozist chces. On ta chce len kvoli bytu, aby mal kde byvat? A to ti vyhovuje takyto vztah, s niekym takymto chces prezit cely zivot! Nech ide do podnajmu, kopa ludi tak zije! Ty predsa nie si ziadna charita aby si sponzorovala nejakeho opilca a znicila si s nim cely zivot! Skus zbalit toho, do koho si platonicky zamilovana, mozno z toho nieco bude, ak nie, na svete je stale xyz inych chlapov! Necakaj, ze on sa zmeni, ak sa nezmenil doteraz, nezmeni sa uz nikdy. Mozno ked bude stary dedko tak uz nebude vladat chodit na diskoteky a do krcmy.

mini_kona

No, len on sa rozíjsť nechce ani za nič. On proste nemá kam ísť, asi preto sa ma tak drží. Jeho mama prišla o byt a je aj duševne chorá.
Keď sa ho pýtam, či chce žiť so ženou, ktorá ho nemiluje- tak je ticho, prípadne povie, že ho milujem, len máme krízu, lebo nemáme na seba čas. Že ja iba športujem a nevenujem sa jemu...

lilyiankaa

nemáte deti a nie ste zobratí, preto je ľahšie ztohto vzťahu odísť ..ty s ním nie si šťastná už tri roky, mala si to ukončiť už teraz a možno by si mala už aj rodinu...ale to je len možno!! on sa nezmení, sama píšeš, že mal xy šancí a nič z toho ...takže vycúvaj pokiaľ máš čas a nezabíjaj čas s niekým, kto za to nestojí

mini_kona

Agnes: No zobratí nie sme, on ma ani nikdy nepožiadal o ruku... napriek tomu, že ma tak miluje - vraj nikdy nevedel ako to má urobiť...
Platonicky som zamilovaná do jedného chlapa s ktorým som sa spoznala pri športe, ktorý robím, lenže z jeho strany sympatie až také veľké nie sú.
Rapopo: No áno, ďakujem za radu, pred 10timi rokmi (keď som mala 24), a začali sme spolu chodiť som si fakt myslela, že bude iný, že toto žúrovacie obdobie ho prejde. On mal inak aj vlastnosti, ktoré som si cenila a mali sme (a aj máme) podobný pohľad na svet...

rapopo

Teraz som to pisal do temy "Som narocna?" - precitaj si to. Vy baby ste blbe, ze si vyberate cez city, pricom ak by ste pouzili hlavu, tak viete, ze to nie je partner pre vas. Je nerozvazny, nie je rodinny typ, pije, flaka sa - vsak vsetko vies a to si si co myslela, ze sa zmeni? Preco by sa mal? Vekom - haha. Ma vlastnosti, ktore nie si ochotna tolerovat, tak preco si s nim zabila 10 rokov? Mohla si ich venovat radsej chlapovi, ktoreho si si mala vybrat hlavou...

Agnes998

A do koho si platonicky zamilovana? Skus ho viac spoznat a ak ti bude vyhovovat, preco neukoncit tento vztah a neskusit nieco nove. Mas uz naozaj vek na to, aby si mala vazny vztah a aby si si pomaly zakladala rodinku ale s tymto tvojim sama vidis ze to nema zmysel. Osmel sa a skus najst svoje stastie inde. To, ze ste spolu boli 10 rokov este neznamena, ze s nim musis ostat cely zivot. Vsak ste ani neboli zobrati. Vas vztah je uz prechodeny, tvoj chlap sa sprava ako pubertiak odtrhnuty z retaze, nie ako seriozny skoro 40 rocny muz co sa vie postarat o rodinu. Ty si vo vztahu dozrela, on nie, on sa dalej neposunul, zostal zakliesneny niekde v puberte. Tento sa uz tazko niekedy zmeni.