KEDY ZODPOVEDNOSŤ ?

Príspevok v téme: KEDY ZODPOVEDNOSŤ ?
sasinka

Mám 11 ročného syna a mám pocit, že iba okolo neho behám a obskakujem ho, robím mu kompletný servis a on len sedí a využíva to.Myslím si , že dieťa v jeho veku by si mohlo ustlať posteľ, keď ráno odchádza do školy, odpratať šálku do umývačky riadu, aspoň v sobotu si vo svojej izbičke utrieť prach a povysávať a sem-tam sa spýtať, či niečo nepotrebujeme pomôcť.Som na materskej,mám čo robiť, aby som stíhala robiť domáce práce a behať okolo mimina a zdá sa mi, že to ako som ho obsluhovala predtým, by mohlo už skončiť vzhľadom na jeho vek.Môj manžel(nevlastný otec môjho syna) si ale myslí, že on je stále veľmi malé dieťa na to, aby si ráno sám urobil čaj, či večer, keď kúpem malého a snažím sa mu vysvetliť, že večera bude o chvíľu, dokázal sám natrieť jeden rožok.Kedy teda dieťa "zapriahať" do chodu domácnosti?Syn vyžaduje, aby sme ho denne vozili do aj zo školy (dochádza asi 5km do mesta na gymnázium),nie je ochotný chodiť autobusom ako jeho rovesníci.Keď ho požiadam, nech pozbiera hračky po malom synovi, povie, že on ich nerozhádzal,keď chcem ,aby vyložil v kuchyni umyté riady z umývačky do skriniek, povie, že to je ženská robota, cítim, že všetko toto je pre neho podradné.Manžel mi veľmi pomáha,ale na toto máme rozdielny názor.Chlapec je pomaly tak vysoký ako ja a je to silné a mocné dieťa, nie žiadne špáradlo, tak si myslím, že trochu činnosti a zodpovednosti ho môže akurát naučiť čosi, čo bude potrebovať do života, no rozhodne mu neublíži...Čo myslíte? Nechať ho tak, či trvať na zodpovedejšom prístupe

ivka2

podľa mňa by si mu to mala tak isto vysvetliť ako si to napisala sem..ja si myslim ze 11 rocny chlapec by tie veci ktore si napisala uz mohol kludne robit..leb o takym sposobom ho len rozmaznas, a potom ho uz k tym veciam nenaucis, ked ti teraz dokaze mudro odpovedat ze tie hracky on nerozhadzal...vysvetli mu ze dnes uz sa prace nedelia na muzske a zenska, dnes uz aj zeny robia soferky elektriciek, soferuju zriavy a programuju, a chlapi pomahaju svojim manzelkam v umyvani riadu, vysavani, vyneseni smetia, nakupmy a poznam aj takeho chlapa ktory je doma na rodicovskej dovolenke... tvoj pripad mi niekoho pripmina, ten clovek je uz teraz o dost starsi, ale je pohodlny a rozmaznany...lebo mamicka okolo neho obskakovala....ale to je len moj subjektivny nazor, lebo ja som bola trochu prisnejsie vychovavana...nikto za mnou neupratoval, nestelil, chodila som na nakupy, a od 12 som chodila aj sama na autobuse do lekara, lebo rodicia chodili do prace e nemohli si zobrat dovolenku aby tam so mnou isli...ale ja im to nezazlievam, lebo som si zvykla na samostatnost...ze sa nemusim na nic a nikoho spoliehat..