Raňajky - pravdy a mýty

Príspevok v téme: Raňajky - pravdy a mýty
mickeymouse2

Stále neviem či je naozaj také strašné keď už pár rokov neraňajkujem, proste sa mi ráno nežiada vôbec jesť, len vypijem vodu, čaj alebo kávu...ale okolo deviatej jem vždy ovocie, najčastejšie dve jablká...dá sa to pokladať za trochu neskoré raňajky? Lebo všetci píšu, že je to základ dňa, ale ja aj keď nejem nič len ovocie, vôbec mi nechýba energia, naopak, ja jej mám na rozdávanie, som čulá a vôbec nie som slabá ani unavená, proste moje telo je takto už zvyknuté...je to chyba a mám začať raňajkovať, aj keď by to bolo nasilu? Môžete pridať aj čo si o raňajkách myslíte, čo je podľa vás pravda a čo len povery a mýty, ako to máte vy a pod....Ďakujem za vaše názory:-)

0vecka

2 Maoam neni to celkom tak... napr co sa drog tyka tam sa neda pocuvat vlastne telo co spotreba cukru a konzumacia tucnych jedal? tam sa tiez neda pocuvat vlastne telo... nehovorim ze neranajkovat je tragedia ale podla mna je lepsie ranajkovat... co sa neranajkovania tyka tak je to imho produkt modernej doby clovek rano vstane a hned sa ponahla do prace pritom malokedy musi hned z rana vyvynut nejaku tazku fyzicku pracu... taky stahovaci mozno ranajkuju castjsie ako kancelarske krysy

Maoam

uplne suhlasim, clovek ma pocuvat svoje telo, co prirodzene ziada a co je pren spravne a pri com sa citi spravne

tiez patrim, ako som uz nizsie pisala, k typu, ktoremu sa otvara zaludok okolo 11tej, dovtedy maximalne tekutiny

takisto ked som isty cas bola nutena jest 5-6x denne, bolo to hrozne

mne vyhovuje jest 3x denne, musim mat medzi jedlami väcsi casovy odstup, vtedy mi travenie funguje vyborne

zdenkalenka

tak ja som v minulosti vobec neranajkovala a jedla skor neskoro večer .Proste mi rano nechutilo.Teraz jem hned rano asi pol hodku po zobudeni ,pretože večer jem naposledy do tej 19 hodiny.Krasne sa mi upravil metbolizmus a aj som schudla .Takže mne to vyhovuje a citim sa lepšie :) myslim si ale že treba počuvat vlastne telo a riadit sa tym čo nam a kedy nam to chuti ,neprepchavat sa !

in blossom

napr. z hladiska ayurvedy sa rozlisuju tri zakladne typy metabolizmov, takze ziadne ranajkove ani antiranajkove propagandy nie su spravne, spravne je to, ze kazdy je individualny a co jednemu ocividne prospieva moze druhemu vyslovene uskodit.
napr za mna poviem: ja som odmalicka nemusela ranajky, ked som vstala o 6 tak rano len teply caj/tepla voda a prve jedlo cca o 10tej, takto som fungovala roky a bola uplne zdrava a mala normalnu super vahu. ked som zmenila prostredie a nejak si to dobre nezorganizovala, tak som sa doslova nutila do ranajok (lebo som si nechcela brat jedlo so sebou atd...) a neskor som sa az tak nutit nemusela ale tam sa zacali moje dlhdoboe traviace problemy, ktore som nikdy predtym nepoznala, mne travilo aj klince. a hoci som jedla viac, tak som skoncila s vyraznou podvahou. a po rokoch ked som konecne zas zacala pocuvat svoje telo, tak proste ja tie ranajky fakt nepotrebujem, resp. jest pred 9-10 ale idealne az o tej 11 a tym padom sa mi posuva aj obed a veceru ked sa mi nechce si nedam, ked sa mi ziada tak kludne aj po 20tej, ale mne staci jest 2,3krat za den a zas mam vybornu vahu a vitalitu, zdravie a silu. ja sa proste citim lepsie, ked jem malo, energie mam dost, dokonca viac ako jest 5krat denne, to mne vyslovene nevyhovuje a to pritom aj sportujem a denne nachodim mnoho km pri praci. vopospol sa ludia prezieraju si myslim. ale respektujem tie odlisnosti, niekto by na takomto rezime chradol, ako zas ja na tom vela a castojedlovom. tak ako niekto je vyslovene sacharidovy typ (ja) a niekto masovy, ja maso nemusim, jem ho len vynimocne, cize mne nerobi vobec problem ho obmedzovat, napr. moj brat ked drzal post, tak jemu bolo bez masa vyslovene zle od zaludka, ked mal taku stravu dlhodobo... kazdy je proste iny, resp. delime sa na viac typov, takze ani vitarianska/veganska/ranajkova/neranajkova/paleo a ina teoria nie je univerzalna a nesedi na kazdeho a ma clovek pocuvat svoje telo, svoje prirodzene instinkty, len ich ma casto dost otupene a zmatene zo vsetkych tych nazorov co na neho denne odvsadial hucia, treba sa vratit k svojej podstate.

doubledog

ja skoro nikdy nejem skor ako 2 hodiny po zobudeni.
takze zacinam jest najskor okolo 9tej, ale niekedy az na obed.

hanka9

Organizmus cloveka sa cisti zhruba do osmej - deviatej hodiny rano

a preto ho v tom case netreba zavalovat novou pracou

z tohoto pohladu je rozumne ranajkovat okolo deviatej

doubledog

ved ja netvrdim, ze netreba ranajkovat :)
ja hovorim o ranajkovej propagande, ktora v ludoch vyvolava dojem, ze ked neranajkuju, tak robia nejaku chybu.

odpovedam

doubledog, presne reprodukujes slova zlatosa. Nuz, pozabudol si na to, ze ludia ranajkovali od nepamati. Nie je to ziaden vymysel, ani propaganda ziadneho priemyslu. Jest je normalne. naopak, skus si overit studiami to, co zlatos hlasa - dlhodobo nebezpecnu alternativu. ketoza je fajn na chvilu, nie na cely zivot. aj tak si myslim, ze malokto je taky hlupy, aby jedol nasilu. no offence.

0vecka

2 Maoam ja som ako maly neranajkoval... potom som zacal trosku nasilu a teraz si bez ranajok den neviem predstavit... inak podla mna o 9 ovocie ako pisala zakladatelka ak vstava tak o 7 sa este da povazovat za ranajky