Neviem sa zamestnať ako absolvent

Príspevok v téme: Neviem sa zamestnať ako absolvent
martina44

Ahojte, viem, že sa tu riešia takéto problémy asi často, no začínam byť celkom zúfalá.
Ide o to, že som pred pár mesiacmi ukončila VŠ, popri škole som celých 5 rokov aj pracovala na celkom dobrých miestach adekvátnych mojej škole, takže prax mám a myslela som si, že nebude problém nájsť si robotu. Po ukončení školy som šla na dva mesiace do zahraničia, kde som však nerobila, iba cestovala za ušetrené peniaze, povedala som si, že treba si užiť posledné leto, však potom si určite niečo rýchle nájdem.

No prácu si hľadám už vyše dvoch mesiacov a nič. Rozposlala som už toľko žiadostí, že to neviem ani spočítať a z toho ma zavolali asi len na 6 pohovorov a aj to ešte na začiatku, po prvom mesiaci sa to nejak zlomilo a už ma nezavolali ani na jeden. Absolútne to nechápem. Hlásim sa len tam, kde spĺňam kritériá a už som začala aj tam, kde nie je moje vzdelanie a prax potrebné, ale tam som vraj zas prekvalifikovaná a nechcú ma vziať, lebo si myslia, že po chvíli odídem inam.

A riadne ma štve ešte ďalšia vec, že mnoho spolužiakov, ktorí počas VŠ nerobili absolútne nič, len sa opíjali na intrákoch, si našlo super joby, samozrejme, cez známosti, ktoré ja nemám.
Je to ako začarovaný kruh a moje sebavedomie prudko klesá, navyše ma rodičia začali atakovať, že čo furt vysedávam doma, nech idem robiť a že im neprispievam na domácnosť, keď už nie som študent, ale fakt nemám z čoho.
Neviete, čo s tým? Ako rýchlo ste si po ukončení VŠ našli prácu vy?

Slobodna

Hej Mati ja sa tým už tiež prestávam chváliť, lebo mi to spôsobuje viac problémov ako osohu. Realita - žiaľ študovala som zbytočne, aj keď ani nie - splnila som si svoj sen. Možno mi to niekedy na niečo bude a možno nie.

martina44

no ved ano, zistujem coraz viac, ze "fyzicke" roboty su teraz coraz viac ziadanejsie...lebo absolventov je plna ...
Jedna kamoska sa vykaslala na VS v prvom rocniku a sla robit casnicku, plat ma okolo 900 v cistom (vratane tringeltov)...Cize viac, nez moze hociaky absolvent len snivat..
Rozmyslam, ze zacnem zatajovat normalne v zivotopise ze mam VS, aby si ma zavolali na pohovor aj odtial, kde som pre nich "prekvalifikovana"..

ivobrick

Nezavidim vam, ked si absolvent = automaticky pravo na pracu v kancelarii kde ti hodia za den 3 papiere a nakonci mesiaca 3000E?
Realita je vsak ina, nemas znamosti si 0.

Ja robim vo velkej medzinarodnej firme, ma par pobociek na sk, a zarabame vsetci robosi viac ako 90% ludi v meste.

Su tu rozne pozicie, aj par takych ktore platovo viacnasobne prekracuju "vase vlastne hodnotenie".

Ale.

Pride sem typek, ma robit s pocitacmi kedze su tu na kazdom kroku, ma ucnovku a vie anglicky, a znamosti a je tam! Je to fer?!

Mame vela ludi ing. a mgr. ktori robia fyzicku pracu, bud robit nebudu a budu na urade, bud robit nebudu u nas a dostanu minimalnu mzdu, alebo budu muklovat ale budu mat dost slusne peniaze.

A ti sikovnejsi sa dostanu casom aj na lepsie pozicie - samozrejma o 100% ine zameranie ako vystudovali, ale vacsine staci vediet anglicky, co vie teraz kazdy.

Rozhodni sa sama, ber pracu aka pride, nikto ti nezakazuje hladat si zaroven dalsiu.

Slobodna

Ja by som rada pracovala vo svojom odbore, pretože ma to baví. Je to taký širokospektrálny odbor zameraný na rôzne profesie.
Slovensko je žiaľ veľmi konzervatívne, zmenu prinášajú akurát zahraničný investori - problém nastáva, že slovač nerozumie ich názvom a obsahu pozícií. Rozhodne je potrebná zmena myslenia predovšetkým zamestnávateľov a ich reálne požiadavky - rozumej, žiadaj len to, čo dokážeš adekvátne ohodnotiť - pretože väčšina chce VŠ, min.2 cudzie jazyky expert, dlhoročnú prax, bez zaškolenia a ponúknu min. mzdu??!!
Je to smutné, pretože väčšina šikovných a talentovaných ľudí nemá inú možnosť ako ísť muklovať do zahraničia ale zas za prachy, ktoré tu reálne nemáš šancu zarobiť niekedy ani za rok. Ak nemôžeš odísť, budeš musieť ísť hlboko pod svoju kvalifikáciu, prípadne si urobiť dodatočne rekvalifikáciu - podotýkam na vlastné náklady.
Podnikať na SK je dosť zložitý proces, za prvé konzervatívne myslenie - žiadne nové podnikanie sa neujme, za druhé kapitál, plus štát likviduje malých a stredných podnikateľov namiesto pomoci, a za tretie stále pretrvávajúca ekonomická kríza - ľudia reálne míňajú len na nutné životné potreby.

martina44

Vďaka za odpoveď, tiež som nad tým uvažovala, ísť do zahraničia, jedna spolužiačka šla robiť kdesi do Anglicka do baru a zarába perfektne...Ale zas čo ja viem, robiť v bare...Plus tu mám priateľa, ktorý tu má dobrý job, takže by so mnou nešiel. Uvažovala som aj nad podnikaním, ale najprv musím prísť na to, kde získať prvotný kapitál..Ach jaj, no je to ťažké..
Držím aj tebe palce.

Slobodna

Nie si jediná. Problém nie je v tebe ale v momentálnom trhu práce. Dopyt po práci výrazne prevyšuje ponuku, podmienky zamestnávateľov sú nereálne, nedostatočne ohodnotené, zamerané len na určitú skupinu kvalifikácie aj na také pozície, kde by mala byť uplatňovaná iná kvalifikácia. Práca na SK sa dnes obsadzuje podľa známostí, je to smutné ale je to realita. Čo s tým urobiť, je dosť ťažké. Ja som napr. tiež čerstvá absolventka v zahraničí dosť uznávaného odboru, moja vysnívaná práca je personalistka - podmienky VŠ, 2 cudzie jazyky expert, 3-5 rokov praxe (nemám kde nadobudnúť). Takže pre mňa je jediná možnosť práca v zahraničí, hoci by som rada bola na SK.