Intolerancia - alergia

Int-alg

Medzi intoleranciou a alergiou je veľký rozdiel. Domáce testy na intoleranciu potravín som si robila pred dvomi rokmi. Test čo tu uvádzajú som si kúpila tiež cez internet, stál okolo 77 - 78 eur. Ale boli to pre mňa vyhodené peniaze. Síce som sa dozvedela o niektorých intoleranciách ale aj ked som diétu naozaj prísne dodržiavala nepomohlo mi to. Moje ťažkosti pretrvávali. Vážne som si začala myslieť že je to psychika. Presviedčali ma o tom aj lekári ale nechcela som nejako skončiť u psychiatra. Kožná lekárka mi nakoniec navrhla vyskúšať aj alternatívnu medicínu. Veľmi sa mi do toho nechcelo veľa ludí prišlo o peniaze u všelijakých liečitelov. Napokon som sa rozhodla isť k Albertovej hlavne preto že je aj psychologička. U nej som si nakoniec dala urobiť aj test potravinovej intolerancie. Bolo to u nej finančne najvýhodnejšie a hlavne som jej dôverovala už od prvej chvíle čo som bola u nej na vyšetrení. Keď prišli výsledky pomohla mi s diétou a tentokrát som videla aj výsledky. Mala som síce od nej aj nejaké kvapky ktoré som užívala asi pol roka ale ona sama mi vysvetlila že najdôležitejšia je u mňa práve diéta. Tú držím naďalej problémy sa mi zatiaľ nevracajú. Som si istá že keď človek nejakú intoleranciu má tak bez diéty mu nič nepomôže. Ja som musela vylúčiť potraviny ktoré som obľubovala najviac ale postupne som si od nich celkom odvykla. Stravu mám napriek diéte pestrú. Dalo to troška viac námahy zostaviť si jedálny lístok ale dnes už je to pre mňa rutina. Nakupujem len to čo môžem a v reštike si tiež dávam pozor na to čo si vyberiem. Zo začiatku mi tie obmedzenia pripadali strašné ale človek zvládne všetko, len musí naozaj chcieť. A keď mi kamošky povedia že oni by sa neudržali tak im vždy poviem že ak by museli, zvládli by to. Mne to za to stojí, cítim sa o tisíc percent lepšie ako kedykoľvek predtým. Ale aj pri diéte je dôležité aby bola strava pestrá. Nestačí len vylúčiť čo nemôžeš ale musíš zaradiť čo najviac potravín aby telo dostalo čo potrebuje. By ste sa čudovali koľko je na svete ludí ktorí majú potravinovú intoleranciu len o tom vôbec nevedia. A zbytočne chodia po lekároch keď by stačilo len držať potrebnú diétu.

medunka

Ano Karolinka, tiez som aj o tom citala. Ale je ten domaci odber naozaj spolahlivy? Predsa len - 70 eur ak by to nevyslo...A ano, na tych klinikach pytaju dvojnasobok... nuz tak uvidim ako sa rozhodnem. A ty si mala predtym aj nejake prejavy, priznaky? Vylucila si nasledne mlieko a zlepsilo sa to?

karolinka122

Medunka, na intoleranciu je na trhu 100% test, urobis si ho sama FOOD DETECTIVE za 70 eur, je naozaj spolahlivy a najlepsi. ak pojdes niekam na klinkiku, nechas tam raz tolko penazi... www.youtube.com
mne vysla intolerancia na kravske mlieko. telo si testovane potraviny pamata pol roka, ja som pojedla mnohe zo zoznamu, co som davno nemala a pockala som tyzden, kym som si urobila test. tak mi to radila pani, ktora to sem dovaza na svk.

medunka

Dobry den, neviete mi poradit, kde sa daju urobit testy na potravinovu intoleranciu v Bratislave? Mate nejake skusenosti, co odporucate? Dakujem.

emalea

Marika...tiež máš môj veľký obdiv, ja som gurmán, milujem a zjem skoro
všetko, a s láskou a neviem si zatiaľ predstaviť takto selektívne pristupovať k stravovaniu....ale pokiaľ je človek nútený, dokáže čokoľvek...

LMarika

Este som zabudla napisat, ze kym som jedla vsetko, tak ma takmer po kazdom jedle svrbeli usi a palili ma pery, velmi casto som mavala herpesy. Na herpes mi pomohol Isoprinosine, predpisovala mi ho alergologicka, este predtym, ako som sa dala otestovat na potravinove alergie. No uz ho nemusim brat, lebo herpesy raz a navzdy zmizli po vyluceni nevhodnych potravin, hoci predtym som mavala tak 1-3x za mesiac herpes. Nemal ziadnu suvislost so stresom, ani s menstruaciou, ani s psychikou. Ja zastavam nazor, ze akykolvek telesny problem moze mat pricinu len a len v tele a nie v psychike. U mna sa herpesy casto objavovali v case, ked som takmer kazdy den jedla rozne polievky z chladnicky a inu varenu stravu vytiahnutu z chladnicky, cize jedlo, ktore som konzumovala, nebolo cerstve. Ci alergia vymizne? Alergia s najvacsou pravdepodobnostou nevymizne. Iba ak by sa urobila desenzibilizacia, ale ta je nie vzdy a u kazdeho vhodna. O postupe liecby musi rozhodnut lekar a celkove s alergiami je to komplikovane a vacsinou plati, ze ak uz je niekto na nejaku potravinu alergicky, tak mu to uz raz a navzdy zostane. Intolerancia by moznno aj po niekolkych mesiacoch, ci rokoch prisnej diety vymiznut mohla, no nie u kazdeho, ale celiakia nie, lebo tam sa uz jedna o zapalovy proces v creve, ktory sa po kazdom poruseni bezlepkovej diety znovu vrati. Nerobi mi problem stravovat sa takto hoci aj cely zivot, uz som si na to zvykla a o niekolko rokov si dam test na intolerancie znovu zopakovat (neda sa kazdy rok z financnych dovodov:)) a uvidim, ci sa nieco zmenilo k lepsiemu.

barborka020

Vdaka! Prave som padla do priepasti zufalstva... :( mas moj velky obdiv ze toto zvladas! Budes sa tak stravovat cely zivot alebo je sanca ze sa tie alergie stratia?

LMarika

Co sa tyka diety, som na seba velmi prisna a nikdy ju neporusim. Vylucila som zo stravy uplne vsetko pecivo, aj bezlepkove, nakolko zvykne obsahovat kukuricnu a sojovu muku. Na kukuricu mam intoleranciu a na soju alergiu. Okrem toho mi skodia aj kvasnice a prasok do peciva. Vylucila som vsetky masove vyrobky ako pastety, salamu, parky, sunku... a jem len normalne maso - kuracie, morcacie, hovadzie, bravcove a tie druhy ryb, na ktore nie som alergicka. Nejem kecup, horcicu, paradajkovy pretlak, marmelady, zavaranina a vobec - nic konzervovane. Nejem ziadne sladkosti. Nepijem alkohol, ale ani sladke napoje a energeticke napoje. Iba mineralku a vodu, obcas zeleny caj. Ovocny nie! Jem polystyrenove chlebiky ryzove a snazim sa ich kupovat v bio obchodoch, lebo tie zo supermarketov mi niekedy robia problem, nakolko obsahuju stopy sezamu a soje a na to mam alergiu a uz to tam citim. K tomu si dam papriku, rajcinu, redkovku. Jem salaty: hlavkovy, ladovy, cinsku kapustu. Salaty ale bez octu, lebo mi robi problemy. Proste len umyjem zelene listy a zjem. Varim si kasicky instantne ryzove a prosove, prosove vlocky a ryzove vlocky a kukuricnu polentu. Pri velkom teste na intolerancie kukurica isla do testu zvlast a polenta zvast. Na kukuricu sa intolerancia ukazala, na polentu nie. Pani doktorka mi vysvetlila, ze aj ked mam intoleranciu na kukuricu, tak polenta je jedina vynimka, ktoru konzumovat mozem, hoci aj pochadza z kukurice, nakolko sa pri vyrobe polenty odstranuje prave ten kukuricny alergen, ktory sposobuje intoleranciu na kukuricu. Kasu varim do vody a zvyknem do nej niekedy pridat trochu cukru. Jem vela masa: morcacie, kuracie, hovadzie, bravcove. K tomu ryzu, zemiaky, ale aj polentu s trochou soli a samozrejme salaty. Polievky varim samozrejme bez mlieka, masove a zeleninove vyvary s ryzovymi cestovinami, ktore sa daju kupit v bio obchodoch a v supermarketoch. Proste mi to vychadza tak, ze kolkokrat za den sa chcem najest, tolkokrat si musim navarit. Rano pred odchodom do roboty si privstanem skor a navarim nieco poriadne, najma maso, aby som mala dostatok energie na cely den, lebo nic ine by ma asi nezasytilo. Neskor po navrate z prace nejaky kelovy privarok so zemiakmi, ktory zahustim ryzovou, zemiakovou, ci inou bezlepkovou mukou. Pripadne nejaku hustejsiu karfiolovu polievku, ci polievku z inej zeleniny alebo znovu maso. A na veceru nejaku tu kasicku, ci polystyren so zeleninou. Nakupovat chodim kazdy den a maso nikdy nenecham v chladnicke dlhsie ako den, lebo dost dlho uz stalo v obchode. Nikdy nekupujem maso v akcii, ktore treba spotrebovat uz v dany den, lebo to uz je pre mna stare a moj traviaci system nan precitlivelo reaguje, nakolko mam alergiu aj na plesne. Aj pri zelenine si v obchode vsimam, aby bola tvrda a stavnata a nie makka a zvadnuta a nikdy ju nenechavam v chladnicke dlho. Ak som niekde vonku a nemam tu moznost si doma navarit, tak si dam v restauracii rezen na prirodno s hranolkami. Ja viem, ze hranolky sa povazuju za nezdrave, ale v restauraciach sa to casto robi tak, ze napriklad vecer sa uvaria zemiaky, stoja celu noc v chladnicke uvarene a na druhy den sa hostom serviruju pod nazvom "cerstve". Moj traviaci system ale citlivo reaguje uz aj na cokolvek varene, co stoji na sporaku dve hodiny (kvoli afla toxinom), nie este celu noc. Preto radsej zvolim moznost mensieho zla, cize presmazene mastne hranolky, lebo pri tych mam 100 percentnu istotu, ze su cerstve a necitim, ze by mi ich traviaci system odmietol, zatial, co normalne zemiaky tiez neodmieta, pokial si ich uvarim sama, ale odmieta ich ked ich dostanem v restauracii, lebo tam nie su cerstve. Maso z restauracie? - to je ako loteria, nikdy neviem, ako moje telo nan zareaguje. Oplati sa zdravo stravovat, robim to pre svoje vlastne dobro, lebo ked porovnam, ako som sa citila v minulosti a ako teraz, tak je to naozaj obrovsky rozdiel.

barborka020

Lmarika dakujem ti za tvoj prispevok! Opisala si to krasne..trochu sa mi v hlave vyjasnilo...mam asi to iste... :(
Mohla by si mi prosim poradit ako si sa zacala stravovat? Ja mam s tym dost problem; neviem napriklad aky chlieb mam jest kedze mam alergiu na psenicu aj raz aj kukuricu..a to uz nehovorim o alergii na mlieko a teda neviem ze co by som si na ten chlieb natrela. Milujem maslo a natierky a syry; ale musim jest nezdrave margariny? Je to fakt tazke, niekedy dodrziavam tu dietu ze sa snazim vsetk alergenom vyhnut ale tym padom hladujem a potom ma chyti osial a zozeri vsetko co predo mnou neutecie...nasledky su samozrejme hrozne a tak zacinam zase odznova..zacarovany kruh.. :(