Šikana

Príspevok v téme: Šikana
lipoooo

Tak pisem lebo to uz neviem nazvat zivotom.Neustale myslenie na to co som zazila cim som si presla,ako ma druhy ludia vidia.Viem v dnesnom svete je velka konkurencia ,ludia si chrania pracovne miesta.Pracovala som v jednej firme...nepekne zazitky ,spomienky.Od verejneho ponizovania az po psychicke natlaky...urazanie a pod.Ako som sa odhodlala odist od vtedy sa toho neviem zbavit.Boli tam aj neutralny normalny ludia...ale nie vela.Ak vdialke vidim a nedajboze z oci do oci niekho z tade tak sa rozklepem ako keby je minus 40,preglgam...a trasiem sa este hodnu chvili.Bola som vesela baba usmiata,ale trosku v uzadi a bez konfliktov.Neviem sa hadat ,urazat a podobne.Neviem ked sa zamestnam v novej praci ,ako to tam bude mam z toho panicky strach.Ak tam bude niekto znami co ich pozna.Proste bola som za hlupucku tam.I ked viem,ze ma premahal neustali strach co kazdy den bude.ALe vedela som viac ako baby co tam boli dlhsie.Bojim sa ze sa to so mnou bude inde vliest ...Tu v okolí ma ani nepoznaju a par ludi si usudilo mienku len z pocutia.Divaju sa na mna ako na cudzie teleso a mna to vsetko nici.Milujem moju rodinu,priatela aj tych par kamaratov co mam,ale toto mi proste nici...nici!Viem ze vo svete sa deju kadiake veci ,ludia zomieraju ,ze sa znasilnuju...viem ze ani neviem ,ako a zajtra tu nemusim byt,ale moje telo sa nechce dat pesvedcit ani moja mysel.Bojujem s tym ako sa len da .Den co den,ved som normalny clovek.Fakt aj keby chcem ist za dotycnymy sa normalne porozpravat tak to nejde.Prosim vas vase skusenosti,ako by ste to vyriesili...lebo som sa odhodlala ist raz ak ku psychologicke a ona mi povedala ze je to bezne ze sa to deje vsade.Tak to mi moc nepomohlo.Cakala som odborne rady ,ako to brat v tej situacii...na co si pomysliet.Ja viem ze ma svedomie ciste...ale i tak ma zoziera myslienka na to ze vela ludi so mnou opovrhuje alebo ma nemusi

LMarika

Vo vsetkych pracovnych kolektivoch, alebo takmer vo vsetkych to takto chodi. Vsade su ohovaracky a intrigy a tie ohovaracky a intrigy su zamerane vzdy vylucne len a len na toho najsikovnejsieho, najinteligentnejsieho, najmudrejsieho, najusilovnejsieho zamestnanca, je to tak? Ano. Takze v prvom rade ti blahozelam k tvojim vynimocnym schopnostiam a bud rada, ze ich mas, lebo lepsie je ich mat ako nemat, aj ked je pravda, ze prave tieto schopnosti su hlavnou pricinou ludskej zavisti, ktora je zase hlavnou pricinou ohovarania a sirenia intrig, ktore sa siria len a len o tych najsikovnejsich a najlepsich zamestancoch. Dobry sef musi mat schopnost odhadnut ludi. Tato schopnost ma jedno tajomstvo: sef nesmie verit tomu, co hovoria ludia, ktori niekoho ohovaraju, ktori niekoho chvalia, alebo ktori sami seba chvalia, ale musi verit len svojim vlastnym ociam. Kolko takych sefov som poznala ja? Ani jedneho, z coho vyplyva, ze vsetci sefovia, ktorych som doteraz mala, mali nizsie IQ ako ja. Nevadi, na to som si uz zvykla. Ohovaracky a intrigy ignorujem, ani jeden sef ma este nikdy nevyhodil, lebo na vlastne oci nevidel, ze by som robila nejake zavazne chyby. Ludia siriaci intrigy stoja za mojim chrbtom a hoci nie su mojmi sefmi, tvaria sa, ze ma sleduju a ze moju pracu kontoluju a strasne, prestrasne by chceli na mojej praci najst nejake chyby, ale ziadne nenajdu, az sa normalne trasu, az take tiky maju, ze sa normalne trasu od zurivosti, co nevedia ziadnu chybu na mne najst, vtedy mi je do smiechu, do popuku, najradsej by som vybuchla do takeho rehotu :D :D :D A co nasleduje potom? Ak ziadne chyby nenasli, tak si nejake vymyslia, idu sa sefom a uz sa z nich vali jedno klamstvo za druhym. Lenze ja to mam v pi. ... A koniec-koncov, ved nebudem do konca zivot niekym komandovana, raz vystudujem VS a budem robit pracu z domu, bez kolektivu, bez sefa, bez ohovaraciek, takto nejako si predstavujem svoju buducnost, aj ked zase na druhej strane v kazdom kolektive sa najdu aj celkom fajn ludia, nie su zase vsetci ti zli. Zli su len ti zavistlivi a ja osobne ludsku zavist povazujem za najhorsiu vlastnost na svete. Takze: bola si najlepsia pracovnicka, mozno si im aj pomahala, nejaku pracu za nich robila, sirili o tebe intrigy a odisla si. Dobre im tak, nech si uvedomia, ako im chybas a nech si robia vsetko sami a nech sa trapia. No ak sa dostanes do dalsieho kolektivu, tam to bude rovnake a ak do dalsieho, tam to bude tiez rovnake. Tu teraz ide o silu tvojej psychiky. Vies, co o mne hovorili spoluziaci? "Marika, ta ma vsetko v pi. ... To znamena, ze moja psychika je silna, pretoze takych ludi dokazem ignorovat a nevenujem im svoje myslienky, ale ich upriamujem na ine, dolezitejsie veci. Ak ale napriklad tvojej psychike fakt robi problem zniest nejake ohovaracky a intrigy, tak potom si radsej vyber nejaku pracu mimo kolektivu, napriklad sa nauc poriadne cudzi jazyk, alebo aj dva jazyky a zacni robit preklady, co by bola praca z domu a mas o seba postarane. Pripane nejaku tvorbu webovych stranok, zadavanie nejakych videi na youtube, nejake IT-ckarske kurzy ak si spravis a do IT-sfery sa vsunies, tam by sa mohla najst aj praca z domu, co j viem? Asi ano. Pripadne robit spediterku pre nejaku speditersku firu a zhanat kamionistom robotu - to sa tiez da z domu. Alebo naucit sa zaklady nemciny, urobit si opatrovatelsky kurz a zmiznut do Rakuska na dvojtyzdnove turnusy opatrovat seniorov. Tam nebudes mat kolektiv, ale len jednu kolegynu, sice je pravda, ze ak budes mat smolu, tak aj ta jedna kolegyna ti bude robit problemy, ale nemusime zrovna uvazovat o moznosti, ktorej hovorime mat smolu. V ziadnom pripade nechod po psychiatroch a neber cvokarske lieky. Radsej pouzvazuj o moznosti, ako uzivit rodinu pracou z domu. Preco ti najlepsi ziaci z gymnazii nakoniec idu studovat napriklad medicinu? Pravdepodobne uz kdesi v skolke, na ZS, na strednej... citili zavist, zloprajnost, ohovaracky a intrigy a nakoniec sa rozhodli pre studium mediciny, ci zubariny, rychlo si spravili atestacie, aby mohli mat vo svojej vlastnej ambulancii svoj svaty pokoj. Bez kolektivu, bez ohovaraciek a bez intrig. Jednoducho povedane, ak neznesies zlo, tak sa mu vyhni. VELA STASTIA!