Sľub Bohu

Príspevok v téme: Sľub Bohu
02Penny

Ahojte,chcela by som sa niečo opýtať.
Mám 20 rokov, stretávam sa teraz s jedným človekom, dalo by sa to nazvať randením. Zatiaľ to trvá len pár dní. Problém je, že od vzťahu, sa väčšinou po nejakej dobe očakáva sex, však? Lenže, a to, čo vám teraz poviem, sa bude zdať hlúpe, ale pred nejakým časom som mala nepríjemnú skúsenosť s jedným chlapom, a hrozilo mi niečo, a ja som veriaca, tak som sľúbila Bohu, že keď mi pomôže, tak zato s nasledujúcim sexom počkám po svadbe. A teraz, uvažujem nad tým, lebo po nejakom čase by som tomuto chalanovi dovolila... nebyť toho sľubu. Neviem, či môžem oklamať Boha, mám z toho zlý pocit. Čo myslíte vy?
K tomu, čo myslíte, po akom dlhom čase je optimálna chvíľa, aby sa dvaja spolu vyspali?
VĎaka.

liecitel

brainstor nebudem to tu riesit ale chcem este od teba nazor (kedze si taky veriaci) co pre teba znamena to ze SME STVORENI NA OBRAZ BOZI..a ako chapes,,MILUJ SVOJHO BLIZNEHO AKO SEBA SAMEHO,,

brainstorm.

Betka45: sklamem taz som totiž žena :D
A veru tiež som hriešna, sex som nemala po svadbe, mala som ho s priateľom..teda už bývalým, po asi 9 mesiacoch, a predw tým ako sme sa dali dokopy sme sa pár mesiacov poznali...stavali sme svoj vzťah poriadne no necely rok na to sme sa rozisli, je to pomerne čerstve takže možno sa ešte dáme dokopy, neviem :P nuž odporúčam ostatným poucit sa z chýb druhých
Liečiteľ: možno si zamienas vieru v Boha s vierou v cirkev..neviem možno nie. Ale ak nie tak potom ti nerozumiem. A ten strach. Prečo nechapes? Každý kresťan teda veriaci v Boha by mal mať strach, nie zo svojej viery, ale pred Bohom. Ľudia zabúdajú že Boha nestačí milovať, ctiť si ho, mať pred ním bazén, ale sa ho j báť. Nebat sa Niekoho, kto je tak veľký, kto nás môže súdiť, robiť zázraky, kto nás vykúpil.Je hlúpe mysliet si že sa ho nemusíme báť.
A ak sa bojis o svoju vieru..am myslíš iný strach. Nuž, asi každý máme občas pochybnosti, z ktorých pramení vnútorný strach ,či ideme po správnej ceste, to je predsa normálne :) ale Boh nás uistuje či ideme správne, vďaka Biblii...a uprimne, si prvý o ktorom viem že kedt zakúsil vieru v Boha, tak ho to sklamalo..

liecitel

Nehnevajte sa ale s takouto vierou sa neda zit plnohodnotny a stastny zivot..viem o com hovorim 20 rokov som bol silno veriaci-katolik a skoro som sa psychicky zrutil..a ak sledujem teraz tych krestanoch tak z kazdeho citit hlavne STRACH,ZMATENOST,POCHYBNOSTI,POCIT VINY,BEZNADEJ ale hlavne ten STRACH

Betka45

brainstorm:

A ty si mal sex až po svadbe? Si vôbec ženatý, máš priateľku?
Zaujíma ma to,lebo v dnešnej dobe je málo chlapov čo takto uvažuje, klobúk dole.

brainstorm.

Slobodná: veľký tresk pride, ale až ked opustime tento svet, potom príde súd, to si môžeš byť istá :/ :)
A este k tomu môjmu príspevku, ten záväzok = svaba, ono, ja osobne ti vnímam tak že na ten záväzok nie je potrebný žiadny obrad ani svadba, ak si dvaja v súkromí bez papierov, bez obrucok, alr pred Bohom sľúbila, že bla bla bla, tak prečo nie.. dúfam že má nikto nepochopí zle :P

brainstorm.

Oklamať Boha? Robíš si srandu? Ty sa pýtaš či Ho môžeš oklamať? Čo si myslis že by ti na to odpovedal On alebo Ježiš?!
Sme hriešni,ale svoj sľub by si mala dodržať... Odporúčam ti prečítať si knižku Ježiš náš osud - je dostupná aj na nete cez nejaké e-shopy a zaráža má aká je lacná vzhľadom na jej obsah. Naozaj :)
Ak ti na Bohu záleží a na svojom (večnom) živote, tak Ho neklam.
Ak ti záleží na (terajšom) prežívani tak si rob čo chceš :P :)
Jaj a sex po svadbe..pointa je v tom, že vzťah by sa nemal stavať ns fyzickom ale na dusevnom a duchovnom.. a keď máte obaja už "vystavný" takýto úprimný a hodnotný vzťah, nasleduje záväzok- svadba, lebo viete, že váš vzťah je už dostatočne silný (aj keď stále ho treba vyvíjať), a po svadbe teda môžte rozvíjať aj to fyzické (sex) lebo už by to nemalo ohroziť vzťah.. založeni na vzájomnom pochopení, vnímaní, chápaní, pomahani a pod. A nie na fyzickej príťažlivosti
Aspoň to je môj názor :)

rovinka

Proste musíš konať podľa svojho svedomia. Nikto ťa nemá právo odsúdiť za to, čo urobíš. Je to len Tvoj život. Hovorí sa, že sex pred manželstvom je pôžička, ktorá sa v manželstve spláca aj s úrokami. :)

Ale je to Tvoje rozhodnutie. V každom prípade, o tom, či to je hriech, alebo nie, nerozhodujeme my sami, ani kňaz, ani biskup, ani pápež. Vieš kde to je jasne povedané? Boh nám to dal v 10 prikázaniach. Nie farár, ani suseda. čiže je to hriech v každom prípade, a pokiaľ ho budeš robiť vedome a dobrovoľne, je to aj ťažký hriech.
No prajem Ti, aby ak aj do toho spadnete, lebo nie je to ľahké ubrániť sa, keď má človek druhého rád, prajem Ti, aby to bol chlap, ktorý si ťa zaslúži, a raz sa predsa len vezmete :)
No pokiaľ si čerstvo zamilovaná, a máš ešte záclony na očiach, je to trošku riziko ;)

hrac.

U nas na spovedi ked sa spomenie sex, tak chce vediet len jednu vec, ci toho druheho uprimne lubime. Ak je kladna odpoved vo vas, tak dalej neriesi a popraje vam to. Po par razy sa prestalo spominat pri spovedi. A sam povie, ze je krasne, ked sa dvaja mladi ludia lubia a planuju spolocne buducnost a svadbu. Tak neviem preco cakat?

K tej otazke, optimalna doba sa neda urcit. U nas to trvalo cca 7 mesiacov.

02Penny

Ďakujem za odpovede. Pravdu povediac, ja už som mu o tom hovorila. Pritom on nie je veľmi veriaci. A aj tak sa chce so mnou ďalej vídať, čo ma dojíma, lebo predsa, ktorý chlap, ktorý tak krátko pozná dievča, by sa zmieril s takou vecou? Ale zase je mi jasné, že bude čakať, a dúfať, že to raz príde, a popravde, aj keď viem, že podľa kresťanstva je sex až po svadbe, tak predsa dnes je bežné, keď sa to robí aj pred. Je na tom niečo zlé, keď dievča pritom nestrieda chlapov ako ponožky?
Celkovo, podľa mňa sex nie je nejaká skvelá vec a obišla by som sa bez neho. Lenže mám toho človeka každým dňom radšej, a pre toho, ku komu máte city, chcete spraviť niečo, čo on chce.

chretienne

Penny, myslíš to s vierou a s Pánom vážne? Ak áno a snažíš sa byť k Bohu úprimná, cítiš sama v srdci, čo by si mala robiť - teda ten sľub splniť. Človek keď je v úzkych má tendenciu posľubovať hocičo - ale ty si sľúbila ozaj dobrú vec, na ktorej netreba nič meniť. Pán Ti v danej situácii pomohol a ty po pár dňoch s novou známosťou už pomýšľaš na rušenie sľubu, ktorý si dala Bohu? Čo potom stojí tvoje slovo?

Ak veríš v Boha, veríš, že On vie najlepšie, čo je pre človeka dobré. Keď povedal: nezosmilníš!, bolo to pre to, lebo spať nezáväzne s hocikým nie je pre človeka dobré. Lebo telo človeka má snubný charakter, je snubným darom pre jeho manželského partnera. Je chrámom Ducha Svätého, a mimomanželským pohlavným stykom ho človek znesväcuje. Preto muž opustí svojho otca a matku a pripúta sa k svojej manželke a budú jedno telo (kniha Genezis). Pohlavným aktom v manželstve sa manželia navzájom jeden druhému darujú a tým sa navzájom obohacujú. Sexuálne darovanie je znakom duchovného darovania sa a je bezvýhradné a navždy (do smrti). Som len tvoja, ty si len môj. Toto neplatí, ak sa milujú dvaja nezosobášení. Nechávajú si zadné vrátka: teraz si môj, ale ak by som v budúcnosti náhodou stretla iného, do ktorého by som sa zaľúbila, nechám ťa a darujem sa zas jemu. Slová ty si môj a ja som len tvoja sú podstatou manželského sľubu. Jedno bez druhého neexistuje. Veď spať s niekým je akoby si ho vziať za muža. Koľko takých mužov majú však dnešné dievčatá a a ženy?

Manželia sa však darúvajú jeden druhému podľa vzoru Boha. Boh keď raz niečo sľúbil, neodvolá to. Sľúbil nám naveky jeho lásku. Nezanechám ťa ani neopustím, hovorí v Biblii Boh. Nemá preto Boh právo žiadať od človeka, aby svoju lásku sľúbil svojmu manželskému partnerovi na krátky čas - do jeho smrti alebo smrti manžela? Ak viem, že spať budem už len s manželom, nebudem lepšie vyberať, nebudem naozaj dbať na to, aby som dotyčného, ktorý má byť so mnou až do smrti a bude otcom pre moje deti, naozaj dobre spoznala?

Právo na sexuálne spolužitie dáva Boh len vo sviatosti manželstva. Predmanželské a mimomanželské spolužitie patria medzi ťažké hriechy. Všetko, čo smeruje k dosiahnutiu sexuálnych zážitkov mimo manželstva, je smrteľný hriech, ktorý lásku zabíja a prehlbuje egoizmus.

Nájdi si na internete Hnutie čistých sŕdc a uvidíš, že existujú tisícky mladých, čo si dalo rovnaký sľub a snažia sa ho plniť. Lebo len tak budú mať čisté srdce a budú schopní nájsť skutočnú lásku, ktorá vydrží aj prekážky.