Dispenzárne skupiny

Príspevok v téme: Dispenzárne skupiny
anonym_3020

V kontexte úpravy GOLD-u a vynechaním „0“ štádia sa pýtam, v akej disp. skupine by mali byť sledovaní pacienti s chron. simplexnou a mukopurulentnou bronchitídou v MKCH s kódmi dg od J41 – J41.8 a či vôbec, pretože podľa dokumentu „Medot. odporúč. hlavn. odborníka MZ SR pre manažment tbc ... a pre dispenzárnu starostlivosť v odbore ftizeológia“ tieto dg nemajú určenú disp. skupinu ( N4a je vyhradený pre CHOCHP a má kódy v MKCH od J44 – J44.9.) a ZP nám pri nahlasovaní pacientov s týmito dg do disp. starostlivosti nemusia akceptovať. Ak sa tieto dg majú sledovať v pneumoftizeologických ambulanciách by bolo vhodné túto otázku vyriešiť aj vzhľadom na budúcoročné štatistické hlásenia.
Takisto ma zaujíma, ako moji kolegovia praktizujú sledovanie osôb s chronickým nikotinizmom, ktorí ešte nemajú 40 rokov a ani žiadne klinické prejavy ochorenia, ale sú kandidáti na CHOCHP a teda sú rizikoví ( pravidelne sledovanie - spirometria + rtg vyš. hrudníka) a tiež ma zaujíma názor našich leadrov na riešenie tejto záležitosti.

Dagmar Bal.

Odpoveď po konzultácii s hlavnou odborníčkou prof. Dr. Rozborilovou:
Chronická bronchitída (simplexná, mukopurulentná) bez obštrukčnej ventilačnej poruchy a podobne i rizikoví pacienti ( fajčiari) môžu byť sledovaní na pneumoftizeologickej ambulancii v primeraných časových intervaloch (napr.1x ročne alebo pri ťažkostiach) aj keď tieto ochorenia nie sú uvedené výslovne medzi dispenzárnymi skupinami v pneumológii. Okrem toho, hoci v poslednej revízii GOLDu bola zrušené tzv. štádium 0, t.j.pacienti v riziku, toto štádium stále figuruje medzi skupinami dispenzarizovaných pacientov v našom ročnom výkaze, čiže je to tiež miesto, kam možno týchto pacientov zaradiť.