Mrla detská, hlísta

Janka02

Ahojte, ja som dostala mrle asi pred rokom a liečila som ich Vermoxom, presne podľa návodu.. po prvom užití zabral veľmi rýchlo a liečbu som opakovala podľa návodu... aj tak sa po 2 mesiacoch opäť objavili a stále sa opätovne vracajú.. Vermox bol na predpis este na jeseň 2009 a teraz neviem,či to už zmenili...najhoršie to je keď zjem cesnak,lebo začínajú vyliezať a hlavne večer.. Máte nejaký zaručený liek,ktorý ich navždy zabije??

meggy10

neviem kto by zjedol cesnak a neviem kto by bol s tou osobou ved to musi zaludok roztrelit urcirte k lekarovi ziadne domace recepty.

alxla

Enterobius vermicularis

- detská mrľa, je veľmi častým a kozmopolitne rozšíreným parazitickým červom človeka. Rozšírený je viacej v miernom pásme ako v trópoch. Jeho výskyt u detí v našich podmienkach je 30-40%.

Detská mrľa má biele, nitkovité telo, na koncoch zúžené. Samček je dlhý 3-5 mm. Samička je niečo dlhšia. Vývoj detskej mrle je veľmi jednoduchý. Žije v dolných častiach tenkého čreva, odkiaľ sa oplodnená samička sťahuje do hrubého čreva, až von z anu a v jeho okolí kladie, hlavne v noci a období pokoja, vajíčka. Jedna samička je schopná naklásť vyše 10 tisíc vajíčok. Dospelé červy môžu migrovať aj do žalúdka a regurgitovať do ústnej dutiny.

Jedna tretina osôb nakazených detskou mrľou nemá žiadne symptómy. Dospelé červy môžu vyvolať dráždenie črevnej sliznice, nauzeu, vracanie a hnačky. Anémia, eozinofília a systémové príznaky sú zriedkavé. Mrľa sa našla v normálnom i zapálenom apendixe. Nie je dokázané, že by bola významným činiteľom pri apendicitíde. Detská mrľa sa opakovane diagnostikovala v rodidlách dievčatiek s vaginálnym výtokom. Môže sa nájsť aj pošve dospelej ženy. Mrľa bola nájdená aj v cyste a pyosalpingu z tumorov adnex. V ambulancii gynekológa detí a dospievajúcich musí lekár myslieť aj na túto príčinu zápalu vonkajších rodidiel a pošvy sprevádzaných výtokom.

Najzávažnejšie príznaky nákazy mrľou sú spojené s nočnou migráciou gravidných samičiek z análneho otvoru a ukladaním vajíčok v perianálnych riasach kože. Sprevádza ho intenzívne svrbenie v okolí konečníka s následnou nespavosťou, nepokojom, neurotickými príznakmi. Tieto symptómy sú výrazné hlavne u detí. Intenzívne škrabanie môže spôsobiť ekzémy a pyogenné infekcie v perianálnej oblasti.
Diagnostika

Ide o mikroskopický dôkaz vajíčok, v stolici sa nachádzajú len zriedka. Najspoľahlivejšie je vyšetrovanie vzorky získanej z perianálnej oblasti. Výhodný je odber perianálnym zlepom priesvitnou páskou. Preparát prezeráme v mikroskope pri malom zväčšení. Diagnóza vzhľadom na typický tvar vajíčok nie je náročná.
Terapia

Účinným liekom sú soli pyrvínia. Podávame ich v jednorazovej dávke ráno pred jedlom. Pri manifestných nákazách sa odporúča po troch dňoch dávku zopakovať. Ordinuje sa aj Vermox Fy Richter - Gedeon.
Prevencia

Enterobióza je ochorením detí v predškolských a školských zariadeniach, nie je však ľahostajný ani rodinný výskyt. Za dôležité sa považuje kolektívne preliečenie detí, resp. žiakov v zariadení alebo v rodine.

V prevencii hrajú dôležitú úlohu hygienické opatrenia - zvýšená hygiena análnej oblasti denným umývaním teplou vodou a mydlom ráno a večer. Dodržiavanie hygieny rúk, čistenie a strihanie nechtov, aby sa za nechty nedostali vajíčka. Zabraňujeme deťom obhrýzanie nechtov, dezinfikujeme dennú i nočnú bielizeň vyváraním párkrát týždenne.

alxla

ahojte

z mojej skromnej skúsenosti ... mrla je maly plochy cerv cca 5 az 10 mm dlhy, zdrzuje sa v konecniku ... pekelne to svrbi ... kto zazil pochopi frazu starych rodicov: "co ta mrle zeru, ze neobsedis?!" ... najaktivnejsie su vecer - vtedy to najviac svrbi, az je problem zaspat ... dakedy davno nam na to dala lekarka pirvinium, dalo sa kupit aj bez receptu ... teraz bude urcite nieco novsie ... junior mal tri roky v auguste, prave to je rozsirene v skolke - nachytali to vsetky deti, normalne ich bolo vidno pri utoerani toaletakom, zatial je kludny, uvidim - zajtra by mala lekarka vsetkym predpisat recept na nejake kvapky a sirup - jednoduchy sposob ako zistit pritomnost je niekolkokrat pritlacit leukoplast na roztiahnuty konecnik - jednoducho sa ich par prilepi, ked su uz poriadne rozmnozene, tak ich vidno aj v stolici, resp. na toaletaku

s hlistami skusenosti nemame a dufam, ze ani nebudeme ... jedneho casu som mal psa, kazde stena dostane obycajne hlisty a skrkavky z mlieka, ktore im majitelia davaju a nemali by ... velmi lahko sa prenesu na cloveka, zvykne ich byt vidno aj v stolici ...

pipia22

mooo najlepsie bude ked zajdes za lekarom a opytas sa. mrle moze chytit aj z pieskoviska. tak urcite mu musi nieco byt, ked je taky nepokojny, alebo keby mu vzala lekarka vyter zo zadku, ci to nemoze byt aj nieco ine, kamoska mi vravela, ze vraj hlisty nevidno, ale neviem to musi posudit lekar, alebo sa moze obrat od niekoho kto ich ma.

moo

neviem či vôbec niečo má ale je hrozne podráždený a hlavne v noci ale aj cez den , jednoducho taký nebýval bude mat už 3 roky tak ho už viam odhadnut že niečo nieje v poriadku :( snažím sa len príst nato čo