moria

jablonka

mineraly v moriach sa koncentrovali pocas vekov jednak z povrchovych tokov, ktore prinasali rozpustene mineralne soli zo zemskeho povrchu a jednak rozpustanim z morskeho dna. tym, ze moria maju velku plochu, aj odparovanie z povrchu mori je vysoke. lenze odparuje sa len voda, mineralne latky len v minimalnom mnozstve, takze tym padom sa uchovavaju v mori a tvoria tzv. evaporacny (odparny) zvysok. to znamena, ze pocas dalsich desiatok tisic az miliony rokov sa bude salinita mori mierne zvysovat. my to za nas zivot nestihneme sledovat ako vzostup.
urcite ste si na zakladnej skole robili pokus s odparovanim vody z roztoku NaCl. sol sa pekne vykrystalizovala, voda odparila. ak by si priliala dalsie mnozstvo slaneho roztoku do skumavky, po odpareni by ti ostalo stale viac tuheho zvysku, teda soli. a tak nejako je to s mineralmi, obsiahnutymi v morskej vode.
dufam ze je to zrozumitelne a pochopitelne.

145

To je akoby ste my povedali: lebo je to tak. A ono to svoju pricinu urcite ma!
fraisee, ano chodila,ale ty urcine nie, tak mi napis ako to je!!!

145

Ale preco obsahuju tak vela chemickych prvkov? Preco maju v porovnani s inymi vodami vela sodika a chloru, odkial su???

agina

Pretoze obsahuju vela chemickych prvkov.Najvacsie zastupenie ma sodik a chlor, ktore tvoria 85% latok rozpustenych v mori. Obsah soli je v kazdom mori iny.Priemerne more obsahuje 35 promile soli. Napr.Cervene more obsahuje az 41 promile.