Darovanie krvi

annia

ja tiez chodievam darovat krv, ale tiez mi nie vzdy zoberu hoci vsetky hodnoty mam ok, len mam problem s teplotou, vzdy mam 37 a toho sa boja... niekedy beru aj tak. Problem je v tom, ze mne iba vynimocne v roku klesne pod 37 a pritom som zdrava. Neviem cim to je, ale u mna je to tak normalne..

lubanna

viete co je nefer?? odmalicka bolo mojim snom darovat pravidelne krv, aj chodim, ale sice som tam bola uz 6x,vzali mi iba 2x, s tym, ze mam malo hemoglobinu. pritom poznam vsetky normy pretoze tento odbor mam v naplni studia a zas az tak pod fyziologickymi hodnotami som nikdy nebola....ale nie, ja s mojou ubohou Apozit pri najmensej chybicke nemozem ist...kamosky kvoli volnu idu aj pocas kramov, jedna dokonca ani 50 kg nema, a vpohodke jej vezmu?!! preco asi? no jasne, asi preto ze ma drahu nulku....aj tak je to nefer....robim vzdy vsetko preto aby mi vzali, a chodim vzdy pravidelne, ale aby si preverili tych co klamu to nie....kolko je alergikov ktorym beru pravidelne..kolko bab pod 50kil..kolko menstruujucich dievcat..
no nenastve ta to?!!

hematolog

Iba doplnim kolegynu aljosku,na predchadzajucej strane tejto temy (prispevok zo dna 6.11.)som spravil taky "vycuc" z dotaznika darcu krvi.

aljoska

luna,pri každom darovaní sa vyplnuje dotazník,v ktorom sa pýtajú na rozne ochorenia a podla toho potom lekár určí či si schopná darovať alebo nie.Samozrejme musíš mať dobrý krvný obraz a tak ako píše mirka,musíš byť zdravá.Krv nemožeš darovať v čase menzesu a 3 dni po skončení.Vlastne ti nič netreba,len prísť v odberový den ráno na transfúzne odd.Tam ti už povedia čo a ako.Pred odberom sa vyšetruje krvný obraz,pečenové testy a potom ideš na vyš.k lekárovi a na odber.

mirka 23

Luna, musíš byť zdravá, nemôžeš byť nachladnutá... Nemala by si brať žiadne lieky okrem HAK a nemala by si prekonať žiadne vážne choroby (žltačka...), nemôžeš mať tetovanie alebo piercing a musíš mať viac ako 50kg.
Pred odberom (už večer) začni piť čo najviac vody, ja ráno vypijem aj dva litre, najlepšia je Lucka, drobček, alebo aj iná minerálka. Musíš sa naraňajkovať, ale nemôžeš jesť mliečne výrobky a mäso, takže ideálne je pečivo s lekvárom.

luna17

pls rada by som darovala krv konkrétne v Považskej Bystrici no neviem aké sú pravidlá čo nesmiem mat aké choroby a naopak čo potrebujem dik.

aljoska

Ahoj hematolog.Aj my máme ochotných darcov,ktorí prídu na zavolanie.Mimoriadne odbery už nerobievame,kvoli vyšetreniam,lebo máloktorý lekár zoberie teraz krv bez vyšetrení.Ale naštastie sa situácia vždy nejako zvládne.Teraz budeme aj prezásobený krvou,lebo prebieha šudenstká kvapka a mali sme "detí" ako smetí:-)

hematolog

To aljoska-
no ja tiez pracujem iba na malej transfuzke,hrozilo nam aj zrusenie,ale prezili sme.Mame velmi vela ochotnych darcov,ktori pridu v surnych pripadoch aj na zavolanie mimo odberove dni.A boli aj pripady,kedy sa robil velmi surny odber aj cez sviatok.A s ocenenim darcov sme na tom rovnako ako vy,ale nasi dostanu poukazku na 80,-Sk+to obcerstvenie.A bojim sa to tu vernej na sklo napisat,lebo neviem kto to tu moze citat a ja ja kvoli tomu vyletim z prace.Ale este aj to obcerstvenie sa stale pomaly minimalizuje.A sleduje sa kolko caju a kavy sa darcom uvari.Ale zase stale pocuvame,ze na zapade (mozno aj na velkych TO u nas) je to tak,ze darcovia nedostavaju ani to.

aljoska

najhoršie na tom je,že darci sú nedocenení.Neviem ako je to na velkých TO,ale u nás funguje iba bezpríspevkové darcovstvo,tj.zadarmo.Darci dostanú len malé občerstvenie a lístok v hodnote 60 Sk,čo je úplne smiešna cena.Takže ja obdivujem všetkých darcov,ktorí sú ochotní darovať to najcennejšie a patrí im velká vdaka za to.