zvacsene lymfaticke uzliny u dietata

Príspevok v téme: zvacsene lymfaticke uzliny u dietata
siuxxienka

Moj 2,5 rocny syn ma zvacsene lymfaticke uzliny na krku, za uskom aj na hlavicke na oboch stranach v tvare hrasku, lekarka mu robila odborne krvne testy aj imunologiu a vsetky hodnoty mal v poriadku. Vybral jedny ATB, po tych sa mu ciastocne uzliny zmensili, ale stale ich tam ma. Pred rokom sme presne s tymito uzlinkami skoncili v nemocnici, ked mu na krku na jednej strane sa uzlinka zvacsila skoro na 5 cm. Robili mu vselijake testy a vsetko mal v poriadku, po vybrati ATB sa mu zmensili, ale stale tie uzlinky tam ma. Syn ma casto sopliky, kazdu chvilku je prechladnuty, moze to s tym suvisiet? Mate s tym niekto skusenost, stale ma to mata a nemozem kvoli tomu ani poriadne spat.....

ivko111

tak v prvom rade nič neexistuje také, že ked nefunguje správne lymfa tak imunita. To síce môže tvrdiť niekto kto zarába na lymfodrenáži, či ako sa to volajá, ale u dieťaťa v škôlke je to nezmysel.Okrem toho by som sa veľmi pobavil ak by mi niekto vedel povedať ako prišiel na to, že nefunguje lymfa. Ale dobre.Podľa toho čo si napísala, tak sú to lieky na astmu, takže si neviem dosť dobre prestaviť lieky na astmu u dieťaťa ktoré ho nemá.

filipko

Ked nefunguje spravne lynfa to znamena
ze nemoze funguvat spravne ani imunita? Ja si nemyslim ze by bol syn astmatik, ak tak mozno alergicky na studeny vzduch ak sa to tak da nazvat. Cely rok sme nemaly ziadny problem pokial nezacala zima a s nou chladne pocasie. K tomu alergologovi a k tomu ci sme, alebo nie sme IN iba tolko: keby si viem vyliecit svoje dieta sama a keby mu viem pomoct, tak nechodim po ziadnych doktoroch, ale liecim si ho sama. Ja osobne tam idem preto, lebo som si mozno do poslednej situacie myslela ze sa mozem spolahnut na nich, ved maju predsa na to skolu... NIE? Ale prisla som na to ze dnesna doba je tak HM.... ze ked sa nerozumies, alebo nemas aspon aky taky prehlad o vsetkom a zo vsetkeho tak spolahnut sa pomaly nemas na koho, len sam na seba. Nemysli si ze chodim po doktoroch s oblubou.

alicakl

No dnes mi doktor oznámil,že nakoľko mi diagnostikovali celiakiu, môže to mať aj moja dcéra,nakoľko jeden z príznakov je zdúrenie,zväčšenie lymfatických uzlín-takže zajtra volám doktorke nech nás objedná na krv.

ivko111

pre filipka. Ospravedlňujem sa, ale skôr sa nedalo. Na otázku ohľadom uzlín, lymfatický systém je súčasťou imunitnéhosystému. Žiadne versus a pod. Ak dieťa má respiračný infekt môžu sa mu uzliny zväčšiť a následne zmenšiť a dokola a neznamená to vôbec nič patologické v rámci imunity. Platí všetko čo som napísal. je to obranná reakcia. Uplne bežná a častá hlavne u detí v skôlke, čiže v predškolskom veku.
Teraz ten zápal pľúc, ide najskôr o ten atypický, nakoľko augmentin na to nezabral, pretože nezaberá na atypickké patogeny. Teraz sú dve možnosti, môže sa počkať a organizmus si to vyrieši sám, ale nesmie ísť dieťa do škôlky, ale to bude dlhšie trvať. Neviem ako sa má, hlavne čo sa týka kašla, klasicky sa to lieči tzv makrolidovými atb. Čiže ak liečba, tak makrolidy. Atypické patogény sa považujú aj za možnú príčinu astmatického stavu-čo v podstate popisuješ aj Ty. Podľa liečby je to astmatik a ventoli je vhodný vtedy ak sa zle dýcha, dieťa píska má teda zúžené priedušky. Ventolin ich rozširuje.Čiže ak lekár počuje pri počúvaní tzv. spastické fenomény je možné použiť ventolin. Napísala si niečo o odsávaní a zahlienené a pod. Ak Tvoje dieťa nevie fúkať nos , tak to je zle a to je základ najväčších problémov. Dokonca dieťa ktoré nedostatočne fúka alebo nevie fúkať nos, by nemalo ani do škôlky.A ešte jedna vec, neviem či ste mali vyšetrované nosné mandle, ale ak nie, je ich potrebné vyšetriť a ak sú zväčšené aj vybrať. A niekedy v auguste začal imunomodul. th. bakteriálnym lyzátom-možno už mal, neviem-Bronchovaxom, Ribomunyl, Luivac. Ale nakoľko chodíte imunologovi, tak to ste asi mali, alebo budete mať.Je to klasická liečba, hoci kvôli tomu nepotrebujem imunologa. Ale na Slovensku kto nechodí imunologom nie je normálny, takže ste in.

filipko

ESte som zabudla ze decka lekarka nam odporucila VENTOLIN sprei. Ja ale nevidim a nemam ten pocit ze by mu to bolo treba, lebo si myslim ze problem je uplne niekde inde. Totiz tento problem mavame iba v zimnom obdobi a nakolko zacal chodit da skolky tak tento rok to je najhorsie. od septembra je vlstne zahlieneni a hlieni von nijak nevychadzali...

filipko

Pre IVKO111: To piskanie bolo pocut aj volnym uchom, vtedy aj chrapal. Nos mal zapchaty tak, ze mu nepomahaly ziadne kvapky ani osavacka ci naparovanie. Rano na lacno mu davam PREVENZYN Z alergologie sme brali a stale berieme AERIUS, IMUNOR, CHROMOHEXAL a SINGULAR. Po zisteni RTG nam doktorka dala AUGMENTIN ES 642,90mg/5ml. PO 10 dnoch sme boli na kontrolnej snimke RTG a nalez tam stale bol. Je pravda ze zdravotny stav syna sa zlepsil, ale mam stale obavy... Este sa chcem spytat aky mas nazor na LYNFATICKE uzliny versus IMUNITA. Suvisy to nejak spolu alebo to nema spolu dokopy nic spolocne. Nemoze IMUNITA suvisiet s LYNFATICKYMI uzlinami? Dakujem...

ivko111

Pre filipko
OK, takže je rtg nález na hrudníku, ale podľa toho čo píšeš nič nebolo (asi) nič pri počúvaní u lekára. Ak tak bolo ide najskôr o tzv. atypický zápal pľúc.Neviem aké lieky uživate,alebo ste užívali, totižto ten atypický zápal vyvolávajú najčastejšie tzv. atypické patogény-mykoplazmy, chlamydie, môžu byť aj vírusy.Ibaže vírusy sa nedajú liečiť.Pri tých mykoplazmách a chlamydiách je síce pravda, že si s tým vie spraviť poriadok aj sám organizmus-imunita, ale v takom prípade to dlhšie trvá. Dosť záleži aj od celkového stavu dieťaťa.Ešte jedna vec,ak sa dá, daj dieťa do škôlky až bude uplne fit a k tomu ešte nejaký týždeň.Problém škôlkarov je ten, že oni síce vyzdravejú, ale imunita je po ochorení znížená-vyčerpaná a ak v tomto období rekonvalescencie ide do škôlky tak je problém nanovo a dokola. Okrem toho možno má Tvoj malý aj zväčšené nosné mandle, čo býva často a robí to potom mechanický aj tzv. fokálne zápalový problém. Neviem teda ako sa teraz lieči.

filipko

Ivko111, virusovy zapal pluc nam potvrdilo RTG vysetrenie. Okrem toho s krvy sa nepotvrdil ziadny zapal a vyteri hrdla-nosa boli v poriadku tiez. Mne sa uz dalej nedalo cakat kedy to prejde same od seba a pozerat sa ako trpi moje dieta...

ivko111

pre filipko.
Najprv je otázne či je to vôbec vírusový zápal pľúc a neviem o akej bolesti hovoríš, Ak je to bolesť za hrudnou kosťou, tak to je bežný prejav vírusového infektu dýchacích ciest, a tá sa nedá liečiť. Takáto bolesť ustupuje spolu s kašľom. Neviem, či si Ty písala o 4 mes. kašli v kuse. Ak je dieťa v skôlke, tak síce často kašle,ale nie je to v "kuse".Treba rozlišovať to, že dieťa dostane vírus, prejdo-často len na pár dní a potom znova a dokola. To je škôlka. Dieťa v škôlke takto môže ochorieť cca 6-8x za rok a nič sa nedeje. Dôležitý je priebeh.

ivko111

pre alicakl. V prvom rade si treba uvedomiť, že lymfatické uzliny sú súpčsťou organizmu a u malých detí sú bežne hmatné.Zničiť, vyliečiť, zlikvidovať ich je uplný nezmysel, to sa nedá a nemôže. Tvojemu dieťati evidentne nič nie je a netreba teda žiaden uzliny riešiť. Ak by jedna-jadna !!! uzlina evidentne rástla v horizonte nejakého týždna tak to treba riešiť alebo ak by viac uzlín v nejakej oblasti rástli tak aj to. To je ale u detí extremné zriedkavé. Zväčšenie, zmenšenie, a dokola je veľmi časté. Stačí obyčajná nádcha, alebo ak máš doma malé dieťa a staršie trebárz v škôlke , tak prejavom "škôlky" u Tvojem menšej môžu byť tie hmatné uzlinky. Malé, drobné, početné, najčastejšie pohyblivé a to je uplne OK.