pripoistenie materskej?

mrvulka

vravela,že keby si bola zamestnaná dva mesiace skôr,ako si nastúpila do zamestnania.Takže asi to bude niečo také,ako písala luna.neviem ti to presne zopakovať,lebo absolútne do toho nevidím,a nevyznám sa v tých termínoch.

luna

Katana neviem kde moze byt "figel" v tvojom pripade. To platenie od 8. tt., nie je zastaraly sposob, je to aktualne ale "chybicka" bude asi v tom, ze za obdobie dvoch rokov pred materskou sa za tych 270 dni plateneho nemocenskeho zaratava len uz UKONCENE nemoc. poistenie.. Budem to musiet preverit.

luna

Katarinad ty by si mala ist na mat. dovolenku okolo 23. maja. Tak staci ked ti da vypoved dohodou(ked si tehotna nemoze ta vyhodit) povedzme 20. aprila, odlasi ta zo socialky, podpisete novu pracovnu zmluvu a na druhy den, cize 21.apr. ta znova prihlasi,aj na inu pracovnu poziciu ak je to mozne, aby to nebilo do oci. Je dobre ked ta prihlasi hned na druhy den, alebo do par dni kvoli zdravotnemu poisteniu. Ten cas by si bola akoze dobrovolne nezamestnana.
Po tyzdni by si isla na PN-ku, tak bude platit nizsiu dan a odvody. Neviem presne kolko to je po tyzdni, cca. 4.tis. dan, plus odvody, ale to ti povie tvoj tamestnavatel. (Kebyze nejdes na PN ta dan za obdobie 1 mesiaca by bola z 30000.- okolo 15000 plus odvody cca. 5000.- takze su to poriadne palky.) No a pocas PN by si prvych 11dni nic nedostavala od socialky, PN sa rata az od 11. dna, co by si dostavala peniaze zo socialky. A potom by si uz nastupila na matersku.
Inak "nanovo" zamestnat ta moze aj omnoho skor, je na vas ako sa dohodnete, ale to by si sa aj s gynekologom musela dohodnut ci by si mohla ist na rizikove(PN-ku) skor. Je to na vasej dohode.
Na rodicovsky prispevok mas pravdaze narok po materskej dovolenke, so socialkou to nema nic spolocne, to tusim ze musis zaniest nejake papiere na ministerstvo prace soc. veci a rodiny.

katarinad

a keby som bola na materskej od jula do decembra, potom by som isla do prace po pol roku, a nahodou by ma prepustili kvoli tej fin.krize v marci, to len ako priklad alebo v maji...tak by som už nedostavala ani rodičovsky prispevok od statu??? alebo ako to je??? prvých 6 mesiacov sa vyratava z platu, to je ta materska a tie zvysne mesiace do tych troch rokov je to ako??? mala by som potom spatne keby som chcela ist na matersku narok ??? neviem či som to dobre napísala...či ste ma pochopili

katarinad

luna tie dva prispevky neber do uvahy, lebo som si teraz ku tomu sadla s kalendarom a inač mi to vyslo:D
takže chcem sa opýtať, že termin porodu mam 4/07/09 a to mi musí dať zamestnavatel aj výpoved?a hned na to aj nastup??takže by mi dal vypoved trebars ku 4/05/09 a ku 05/05/2009 by ma nanovo zamestnal a prihlasil aj do socialky??? lebo ten predosly prispevok som písala az na jun a to je už velmi neskoro som si až neskor uvedomila...a potom tak týžden po prihlaseni sa nanovo do socialky tak trebars 15/05/09 by som isla na PN a to by som už bola v 33 týždni tehotenstva...mohla by som to takto urobiť??? prepač že som ti dala tolko otazok, no nemam sa na koho obratiť, lebo na socialke mi to pripada tak, že vobec nemaju zauujem mi to vysvetliť, rozumiem je im to jedno, či ich dostanem...ale je to pekný peniaz kedze teraz je aj ta kriza a prave sme si zobrali velky uver na dlhu dobu, tak by mi to velmi pomohlo...velmi pekne ti dakujem za odpoved:D

katarinad

tých 26tt som myslela to, že mi zamestnavatel dal možnost sa vratit po pol roku na to iste miesto
teraz ma tak napadlo...myslela si mesiac pred materskou alebo mesiac pred porodom???a začiatok materskej mne kedy zacina ked termin mam 4/07/09???