povinne ockovanie

Príspevok v téme: povinne ockovanie
bublifuk

Dobry den,

stretla som sa uz s mnohymi diskusiami na tuto temu ale nikde som nenasla jednoznacnu odpoved na moju otazku: mozem odmietnut povinne ockovanie mojho dietata? co sa stane ak po porode odmietnem dat moje dieta zaockovat? Nechcem tu diskutovat o tom ci je to spravne alebo nie, chcem vediet ci je to mozne. Dakujem.

Súvisiaci obsah

bublik

evita, mna lekarka odpisala ze odlozit sa to neda... tak sa rozhodjem co ano a co nie... tiez som na tom tak ako ty, snazim sa zachovat objektinost, lebo neverim ze je vsetko ciernobiele a snazim sa zistit ktore ockovanie je prijatelne a uzitocne a ktore je neprijatelne... je to hrozne tazke, ja som odprirody velmi masovy tvor a nerada chodim proti prudu, ale ked tu ide o zdravie mojho maleho, porazit ma ide, najhorsie je, ze fakt neviem, ci mu tym este neublizim. je mozne ze sme zdedili slabu imunitu, a doktorka ma presviedcala, ze prave deti s oslabenou imunitou treba ockovat... tak neviem, pride mi to trochu nelogicke... ach jaj. tak to teraz konzultujeme s otcom, bavime sa o tom skoro kazdy den a rozhodujeme sa co robit, no mali by sme sa do 21. 10 rozhodnut, lebo to mame prvu prehliadku a doktorka caka ze uz budeme zaockovani s bcg...

bublik

evita, mna lekarka odpisala ze odlozit sa to neda... tak sa rozhodjem co ano a co nie... tiez som na tom tak ako ty, snazim sa zachovat objektinost, lebo neverim ze je vsetko ciernobiele a snazim sa zistit ktore ockovanie je prijatelne a uzitocne a ktore je neprijatelne... je to hrozne tazke, ja som odprirody velmi masovy tvor a nerada chodim proti prudu, ale ked tu ide o zdravie mojho maleho, porazit ma ide, najhorsie je, ze fakt neviem, ci mu tym este neublizim. je mozne ze sme zdedili slabu imunitu, a doktorka ma presviedcala, ze prave deti s oslabenou imunitou treba ockovat... tak neviem, pride mi to trochu nelogicke... ach jaj. tak to teraz konzultujeme s otcom, bavime sa o tom skoro kazdy den a rozhodujeme sa co robit, no mali by sme sa do 21. 10 rozhodnut, lebo to mame prvu prehliadku a doktorka caka ze uz budeme zaockovani s bcg...

Peto T

V roku 2006 fínska očkovacia komisia vyhlásila, že výskyt ťažkých následkov po očkovaní vakcínou SSI (to je tá istá, ako sa používa v SR) je neprijateľne vysoký (oficiálne 14 na 100000 očkovaných). Prešlo sa na očkovanie len vybraných rizikových skupín.

Treba poznamenať, že oficiálne počty nežiadúcich účinkov bývajú podhodnotené a predstavujú len zlomok skutočného výskytu.

Nakoniec mi nedá nepodotknúť, že Fínsko je severská krajina, kde obyvateľstvo nezískava žiadny vitamín D zo slnečného žiarenia. Sú plne odkázaní na príjem v strave. Odolnosť voči tuberkulóze závisí vo veľkej miere od dostatku vitamínu D.

Na Slovensku sa zo slnka dá získať dostatok vitamínu D len v letnom polroku, aj to len ak je človek odhalený aspoň na 40% tela aspoň 15 minút denne (tmavšie typy viac), bez akýchkoľvek prekážok (sklo apod) a nepoužíva krém s faktorom 8 a vyšším. V zimnej časti roka sme závislí od potravy, a keďže na rozdiel od Fínov nemáme more a konzumácia rýb je slabá, trpíme najmä v zimných mesiacoch nedostatkom vitamínu D.

To je rizikový faktor pre všetky infekcie, vrátane sezónnej chrípky (pri dostatku vitamínu D sa sezónna chrípka NEVYSKYTUJE!)

Peto T

A pre anglicky nehovoriacich zhrniem Fínsko: Najprv používali rovnakú vakcínu ako Švédi, ale po veľkom počte prípadov tuberkulózy kostí z vakcíny Švédi očkovanie ukončili v 70.rokoch, Fíni presedlali na iný vakcínový kmeň.

V roku 2002 inšpektori zavreli pre nedostatky vo výrobnom procese fínsku fabriku, Fíni prešli na Dánsku vakcínu, hoci nebola vtedy oficiálne povolená. Aj tak ju ponúkali rodičom všetkých novorodencov a zatajili im tieto skutočnosti (pozor, PONÚKALI, pretože tam očkovanie nie je povinné).

Na jar 2003 vypukli škandály ohľadom ťažkých nežiadúcich účinkov, ale očkovalo sa ďalej (potiaľto podobné, ako v SR 2007).

A čo bolo ďalej? www.ktl.fi

Peto T

Tu sú podrobne vysvetlené komplikácie BCG vakcíny. Záver článku by som nazval "v náznaku optimistický", predsa len, ide o článok z konzervatívnych zdrojov, z tuberkulózneho ústavu vo Vyšných Hágoch. Sú tam však hodnotné informácie, vrátane konkrétnych prípadov, ako aj náznaky rozdielov medzi jednotlivými typmi BCG vakcín.

www.tuberkuloza.sk

Fallo

Pani Mária Bartošková sa s nami podelila o svoje skúsenosti s očkovaním:

"Moja druhá dcéra mala tento týždeň tri mesiace. Po zaočkovaní v pôrodnici proti TBC jej miesto vpichu na druhý deň začervenalo. Táto reakcia ustúpila veľmi rýchlo. Avšak asi za tri až štyri týždne rana zahnisala a postupne sa vytvorila chrasta, ktorá asi do dvoch týždňov sama odpadla. Odvtedy je miesto vpichu stále zdurené a mierne mokvá. Okrem toho je dcéra od príchodu z nemocnice stále mierne zahlienená, čo údajne môže byť tiež nežiadúca reakcia na očkovanie. Ďalšie očkovanie ešte neprebehlo. Chcem však doktorku požiadať o odloženie očkovania min. až po prvom roku života dcérky. Tak uvidíme ako dopadnem.

S prvou dcérou som pri očkovaní nemala takmer žiadne reakcie. Pri prvom očkovaní hexavakcínou jej miesto vpichu zatvrdlo. Ale na čo som si spomenula sú nevysvetliteľné záchvaty plaču, ktoré sa objavili práve po tomto zaočkovaní. Trvali dlho.

Fallo

Nazory sa menia dovidenia :)
Ale nie....som mal nejasno v tom a prezrel som kopec stranok o ockovani....asi to tak bezpecne nieje ako som si myslel,ale nie je ockovanie ako ockovanie. :)