VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

RNG

takzvany vitamin D-2 (ergocalciferol)je chemikalia, ktora sa v prirode nenachadza. Jediny pravy vitamin D je D-3(cholecalciferol).
Studie na predavkovanie vitaminom D sa robili sponsorovane farmaceutickym priemyslom, ako inac(???) s "vitaminom" D-2, tj neprirodzenou telo zamorujucou chemikaliou.

RNG

uvediem tu len na ilustraciu , aku ma velku moc Big Pharma v potlacani vyskumov aj tych najznamejsich a najreputabilnejsich vyskumnikov na svete.
Linus Pauling v svojich pracach pouzival velke davky vitaminu C, sam brat az 18 gramov denne(askorbat sodny) dlhe roky a odporucal pre kazdeho aspon tri gramy denne.
Pozrite, co sa stalo po jeho smrti: jeho literatura je coraz tazsie najditelna na nete, institut s jeho menom dnes propaguje coraz nizsie davky, blizo starej davno prekonanej protiskorbutickej davke z roku 1948, ktorej sa medicky priemysel zatate drzi(asi im to zabezpecuje dostatok pacientov....)
lpi.oregonstate.edu.
Jeho spolupracovnika, dr Mathiasa Ratha sa snazia tak isto totalne diskreditovat kde sa len da.
To je len jasny dokaz, ze velke peniaze zmozu prakticky vsetko.
Peniaze su na prvom mieste, zdravie a sluzba narodu mozno na druhom, alebo este niz.

Peto T

Ďalšie horúce novinky - štúdie ukázali, že v USA a Kanade možno až 15% ľudí trpí hlbokým deficitom vitamínu C, v Mexiku až 40%.

Pritom dánska štúdia raz a znovu ukázala, že aj príjmom dávok vitamínu C, aké ešte stačia na prevenciu skorbutu, sa dá v pohode dospieť ku jasným príznakom deficitu.

Toto je ďalšia ťažká rana zastaralému konceptu "odporúčaných denných dávok" (ODD), ktoré boli dizajnované iba na prevenciu skorbutu.
Text s odkazom na príslušné štúdie nájdete tu: www.anhcampaign.org

RNG

pri tej prilezitosti spomeniem velmi silny regenerator antioxidantov, univerzalny, alfa lipoicku kyselinu(ALA).
Antioxidanty v tele a potravinach su rozne a maqju rozne ciastocne inaksie ulohy pri "lapani" skodlivych volnych radikalov.
Preto jeden antioxidant nepokryje vsetky mozne procesy . Vitamin C je velmi uzitocny na to, preto ho zvierata maju tolko v tele, ale netreba zabudat aj na ine, ako karotenoidy, vitamin D a E, antokyanidy, proantokyanidy, polyfenoly, bioflavonidy atd.
S vacsim prisunom vitaminu C a ALA sa obideme aj z mensimi davkami inych antioxidantov, kedze vitamin C a ALA vycerpane antioxidanty regeneruju.

kaciatko7

Peto T., asi je to TOP SECRET, no ale to len dosvedcuje, ze ako dokaz je to velmi chabe a nepresvedcive. ludia, ktori maju s vit C skusenosti predsa nemaju problem napisat, ake davky uzivali.
Velmi sa mi paci tento mudry citat, ak sa neurazis, budem ho citovat z tvojej knihy...velmi trefny
Existuje princip, je hradzou akymkolvek informaciam, odolava vsetkym argumentom a uspesne drzi ludi vo vecnej ignorancii...zavrhnut vec este pred preskumanim (Herbert Spencer)

Peto T

Meg, vidíš, celkom nedávno si sa pýtal na CELIAKIU. Práve som našiel čerstvý a dosť prevratný výskum.

U celiatikov zistili zníženú antioxidačnú kapacitu organizmu, vyčerpanie glutatiónu a zvýšenú peroxidáciu lipidov v črevnej sliznici. Inými slovami, až v dvojnásobnej miere u nich vyčíňajú voľné radikály.

Odporučili, aby celiatici dopĺňali svoju bežnú diétu zvýšenými dávkami antioxidantov. Je to zvláštne, ale doteraz chýba výskum, aký vplyv by mohli mať antioxidanty na toto rozšírené ochorenie.
www.nutraingredients-usa.com
Štúdia vyšla v Clinical Biochemistry 2009 Sept;42(13-14):1431-1437.

Keďže vitamín C regeneruje ďalšie antioxidanty v reťazi, tak zrejme MÁ zmysel ho vo zvýšenej miere dopĺňať, popri ďalších antioxidantoch.

Takže môj názor, treba skúsiť "bežne zvýšené" dávky ostatných antioxidantov (napr. 200ug selénu), betakarotén (mrkvička a iná farebná zelenina), nejaký ten zinok, a skúsiť dosiahnuť čo najväčšie dené dávky vitamínu C, rozdelené rovnomerne počas dňa, ktoré ešte nespôsobia črevné ťažkosti.

RNG

mne osobne stacili 1 az 1.5 gramu esteru C za hodinu, tj okolo 30-az 35 gramov denne.Zatial to bolo vzdy perfektne ucinne.
Ja osobne totiz nikdy necakam, aby sa viralna nakaza rozmnozila tak, ze mam cele telo zamorene, ale porazim ju pri prvych priznakoch za den az dva.

Ester C ma dlhsi polcas rozpadu v krvi, tj daju sa nim vybudovat vyssie hladiny, nez z inymi formami vitaminu C.