VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

ojka

ak vám to urobí radosť aj ma môžte urážať od rána do večera ako to tu niekededy niektorí robia, ale neviem aký bude efekt, či sa v tom vyžívate, ked do ľudí takto rypete.Myslím, ale ked sa niekto sprava tak ako sa tu niektorí spravaju, tak to je už pod úroveň. Netvrdím,že su tu všetci takí, niektorí su fakt milí a pomôžu,odborne poradia a takých si nesmierne važim a cením... ale niekedy čo je moc to je moc a tí iní prispievatelia tu píšu len za účelom vyprovokovania.Niekedy by nebolo naškodu si najprv premyslieť, to čo človek napíše a ked to už napíše, čo to spôsobí s ľuďmi naokolo.
No a nakoniec sa chcem ospravedlniť, že som sa tu už tak riadne rozpísala ale jednoducho nedalo mi to zareagovať na to, čo sa tu predchvilkou stalo a z čoho som ostala mierne v šoku.

Peto T

vitamíny 14:07 - Veľa FUDu (rozosievanie strachu, nejasnosti, pochybností), veľa mýtov, málo faktov, a žiadne referencie. Príspevok na úrovni bulváru. Bubu, neužívajte vitamíny, lebo priveľa škodí, a nepovieme vám, koľko škodí, lebo by ste zistili, že tak veľa aj tak užívať nebudete. Ešte by ste sa náhodou prestali báť vitamínov a boli zdravší.

ojka

fajn, inak, sa to už asi nedalo,momentalne už akosi nenachadzam slov, netvrdím,že ma musí mať každý rád, ved to sa ani nedá,ved ani ja neprechovávam ku každému sympatie, ale ja sa snažím neutočit na nikoho, nikoho neuražať, ked sa dá, rada pomôžem, rada sa porozpravam. Ked mam pravdu povedať, ani neviem či som z tohto všetkého smutná, alebo sklamaná ): alebo čo,momentalne mi je aj tak dosť na figu, tak ďakujem,že ste ma aspon dorazili.Myslela som si, že je to tu iné. Niekto tu má rád čierny humor, fajn, tak sa teda zabavajte. Ja si na to zvykam celý živoť.

vitamíny

VŠETKÉHO S MIEROU

„Užívať priveľa vitamínových prípravkov je škodlivé. Opatrnosť je namieste najmä pri vitamínoch A, D, K, ktoré sa môžu hromadiť v tele,“ pokračuje lekárka. Ak už niečo beriete, nemyslite si, že ak zjete päť tabletiek, hoci návod odporúča nanajvýš dve, bude vám lepšie. Vitamíny a minerály navzájom spolupôsobia a vo vysokých dávkach narúšajú rovnováhu v tele. Vitamín A síce zabraňuje vzniku šeroslepoty, posilňuje imunitu, ale ak ho dlhodobo užívate príliš veľa, začnú vám vypadávať vlasy, potrápia vás bolesti hlavy, kostí, nepravidelná menštruácia a dopracovať sa môžete aj k poruchám pečene. Keby takto postupovala tehotná žena, riskuje, že sa jej narodí poškodené bábätko. A ešte niečo. Starším ženám, ktoré denne skonzumujú viac ako dvetisíc mikrogramov vitamínu A, hrozí nebezpečná zlomenina krčka stehennej kosti dvakrát častejšie ako dámam, ktoré ho majú v strave primerane. Nadmerné množstvo áčka znehodnocuje vitamín D, čo si odskáču kosti. Vďaka nedostatku déčka sa totiž horšie vstrebáva vápnik, ktorý zabezpečuje dostatočnú pevnosť kostí. V prípade, že by ste to dlhodobo preháňali s vitamínom K, ktorý sa odporúča pri častom krvácaní z nosa, môže to vyústiť do poškodenia pečene. Megadávky káčka ničia červené krvinky, čo má za následok anémiu. Veľmi opatrne si ordinujte vitamín D, hoci deti chráni pred krivicou a dospelých pred osteoporózou. Jeho priveľké dávky sú schopné vyprovokovať žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a depresie.

NIE JE PRAVDA, ŽE PREBYTOK VYMOČÍTE

O vitamíne B1, tiamíne, možno viete, že pomáha zvládať stres, morskú chorobu a zmierňuje bolesti pri zubnom vyšetrení. Ak ho užívate oveľa viac, ako navrhuje príbalový leták, nečudujte sa, že nemôžete spať, ste podráždení. Vitamín B3, čiže niacín, vás možno zaujal tým, že funguje ako prevencia schizofrénie, migrény a znižuje krvný tlak, ale neodporúča sa pacientom s glaukómom, so žalúdočným vredom a diabetikom. Vitamín totiž zvyšuje hladinu krvného cukru. Dlhodobé nadmerné dávky vedú i k poruchám pečene. Kyselina listová čiastočne zažehnáva aj riziko, že sa vám narodí bábätko s rázštepom chrbtice. Keď si však odporúčanú dávku svojvoľne výrazne zvýšite, lekár nemusí odhaliť, že trpíte nedostatkom vitamínu B12, čo sa môže skončiť anémiou. Nadbytok kyseliny listovej totiž vie tento vitamínový deficit zamaskovať. Možno si myslíte, že čím viac vitamínu C, tým lepšie, veď jeho nadbytok sa vylúči močom. Nie je to pravda. Odporúčaná denná dávka je šesťdesiat miligramov, iba pri nádche alebo chrípke si môžete dovoliť aj trojnásobnú dávku. Na „tisíckové céčko“ radšej zabudnite. Nadmerný príjem vitamínu môže u náchylných jedincov vyvolať vznik obličkových kameňov a žalúdočné ťažkosti.

POZOR AJ NA NIEKTORÉ MINERÁLY

Veľkému záujmu sa tešia aj minerálne prípravky. V prípade, že si občas obstaráte tabletkový vápnik, horčík, zinok či železo, neužívajte ich veľmi dlho a v zbytočne veľkých dávkach. Odborníci dokonca hovoria, aby ste brali iba polovicu z odporúčanej dávky, pretože i strava obsahuje stopové prvky. Ak dlhodobo konzumujete viac ako dvetisícmiligramové dávky vápnika, môžete sa dopracovať k zvýšenej hladine vápnika v krvi, čo neprospieva srdcu. Za malý zázrak možno považujete horčík, veď vám pomáha zvládať stres, kŕče v lýtkach a kupujete si ho aj preto, že vylepšuje náladu. Neosoží však ľuďom s chorobami obličiek a ani jedincom s nízkym krvným tlakom, magnézium vám ho zníži ešte väčšmi.

SELÉN NA VEČNÚ MLADOSŤ, ZINOK NA PLODNOSŤ

Selén zlepšuje kondíciu, podporuje sexuálnu túžbu a chráni pred rakovinou. Pri zbytočne veľkom príjme sa však hromadí v organizme a vyvoláva žalúdočné a črevné ťažkosti. Obľúbený zinok posilňuje imunitu, zlepšuje pleť, zabraňuje vypadávaniu vlasov a prospieva mužskému libidu, no pri veľkých dávkach riskujete, že si znížite hladinu železa v tele a privodíte si vracanie a hnačky. Jódové tablety máte na poličke preto, aby vás obišli choroby štítnej žľazy a aby vám doslova vydezinfikovali organizmus. Vysokým dávkam jódu sa však môžete poďakovať, ak sa vám objavilo alebo zhoršilo akné. Pol miliarde ľudí na svete, hlavne ženám, chýba železo, čo môže vyústiť do anémie. Je však omyl myslieť si, že ho môžete brať do ľubovôle. Na deň potrebujete iba pätnásť miligramov. Nadbytok železa podporuje tvorbu voľných radikálov, čo zvyšuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, reumatizmu a koledujete si tým aj o rýchlejšie zostarnutie. Opatrne aj s toľko ospevovaným fluórom. Ochráni vás síce pred zubným kazom, osteoporózou a jeho zásluhou pravdepodobne lepšie zvládnete menopauzu. Keď to s ním však preženiete, nech vás neprekvapia škvrnité zuby a nechutenstvo.

Meg

Dik Peto si skutocne dobry, aj ked nie si lekar. Mali by to citat lekari, tie tvoje rady, stoja za to . Je vidiet, ze mas toho vela prestudovane.

Peto T

Meg: Ešte k celiakii - myslím, že za pokus to stojí, ale veľa by som si od toho nesľuboval. Nie som lekár, píšem len svoje názory.

Za veľký úspech by som považoval, keby pri vyšších dávkach céčka nenastávali také veľké a trvajúce hnačky po náhodnom požití lepku.

Ale keďže vitamín C má vo vyšších dávkach sám osebe laxatívny účinok, a možno budú účinné práve sublaxatívne dávky (takmer hnačkové), je tu veľmi krehká rovnováha medzi účinnou dávkou a hnačkou. Treba mať dávku cviku, vedieť podľa pocitov a reakcií tela odhadnúť, kedy je dávka už účinná, a kedy už nepridávať.

Pri sennej nádche človek dosť jasne pocíti, kedy mu vitamín C už zaberá. Ale pri celiakii to vlastne nezistíš, až do chvíle, keď zješ niečo s lepkom. Až potom sa ukáže, či tomu vitamín C pomohol alebo nie.

Ďalej je problém, že časté hnačky pri celiakii pravdepodobne poškodili črevnú flóru, a spôsobiť nedostatok vápnika, a oboje môže zvyšovať náchylnosť na obličkové kamene kvôli zvýšenému vstrebávaniu oxalátov zo stravy. V takejto situácii môžu vzniknúť oxaláty vo zvýšenej miere aj z vitamínu C v črevách. Treba veľa piť. Citrón každý deň by mohol mať preventívny vplyv, ak je tolerovaný a diéta ho dovoľuje (nemám v tomto smere prehľad).

Takže toto nie je veľmi dobrá situácia a nevidím tu veľký priestor pre optimizmus.

Ale ak mierne vyššie dávky vitamínu C (povedzme od 6x500mg denne) budú dobre tolerované a nebudú spôsobovať problémy, tak by som to aj tak skúsil. Možno ani tak nie kvôli celiakii, ale kvôli prevencii vzniku ďalších alergií.