Štúdium veteriny KE/ Brno

Príspevok v téme: Štúdium veteriny KE/ Brno
ala 294

Rada by som sa dostala na veterinu buď do Košíc alebo do Brna. Teraz som v 2.ročníku na gymnáziu a keďže ideme podľa špecialneho uč. planu, tak si musíme už v decembri zvoliť maturitné predmety. Chcela by som sa spýtať, z čoho sa robia presne skúšky, či sú veľmi náročné, čo rozhoduje pri prijímaní(vysvedčká, maturita,... sú potrebné aj olympiady?) aké je štúdium, či by ste mi niekto nevedeli odporučiť nejakú literatúru, knihy...Ktorá škola je lepšia, aké máte s nimi skúsenosti? Viem, že je to jedno z najťažších štúdií, ale je to práca, ktorá by ma fakt bavila, nie som si však istá, či by som ju zvládla. Ide mi chémia, matika, trošku fyzika a biola- nemyslím si však, že som z nej najväčšia hviezda triedy a to ma dosť trápi, chcela by som preto už teraz začať robiť niečo navyše, niečo si o tom prečítať... Vedeli by ste mi niekto pomôcť? Hlavne tí, čo študujú/študovali na jednej z týchto škôl!! Ďakujem!!

Brno 3.r

pre modrasek:
Ahoj, ja so zo SR a studujem v Brne.
Profesori so Slovakmi nemaju vobec problem, prave naopak. Slovaci, ktori sa dostanu do Brna sa viacej snazia ako domaci, takze si vazia, ze sa tak snazime :) Cestina nie je tiez problem, to sa naucis, par slovicok ako obratel, pater a podobne takze don't worry... To, ze si dobra v biologii absolutne nic neznamena taktiez ani to, ze ti nejde chemia,tieto veci sa tam minimalne riesia, ja som mala same jednicky z tychto predmetov, ale bolo mi to na prd :) primacky nie su najlahsie, biologia bola hlavne problem, chemia je uplne lahucka...No a s tym udrzat sa na skole, fuf, no ked budes na sebe makat, tak tam vydrzis, ale budes muset tomu venovat koooopec casu, lebo to nie je ako na strednej naucit sa 5 stran, ale dajme tomu naucit sa aspon 40-50 stran kazdy tyzden, na skusku ani nechci vediet ake bichle knihy mame :D s tym, ze stratis kamosov, to je uplna pravda bohuzial, pretoze fakt nie je cas na to, aby si chodila von, na disco a podobne, aspon u nas v Brne nie, videla som, ze tu pisali aj o KE ako tam chodia von, tak to im zavidim, pretoze u nas to je fakt velmi malo pravdepodobne,mozno este v prvaku sa to da, ale druhak vobec a tretiak uvidime :) niektori chodia raz za cas, ale ked mam pravdu povedat, ked mam chvilku volneho casu obcas, tak som rada ze nic nemusim robit a odpocivam v posteli :D a hlavne spiiiiiim, spanok mi v prvaku velmi velmi chybal.Dalsia vec, ako tu pisala dotycna z KE, ze nemame mrtvolky na pitvanie a potom nic v praxi nevieme,tak to je blbost...na patologii mame mrtvolky na pitvu, na anatomii mame milion preparatov,ktore mozes studovat kolko len chces. Videa mame ponahravane preto, aby sme si to mohli zopakovat doma, presne co nam povedali, lebo v niektorych knihach su obcas chybicky. To, ze tazsie sa zhanaju materialy na ucenie tiez nie je uplne pravda, ako na ktory predmet. Dalsia vec co tu pisala dotycna z KE je uplna ale uuuuplna blbost az som skoro zo stolicky spadla :) ze nasa skola v Brne nie je uznavana mimo CR a SR, takze je, nasa skola je uznavana v zahranici a presne pre toto, som sa ani do KE nehlasila,jedine do Brna. Minuly rok bola dokonca na nasej skole evaluacia a uspeli sme celkom dobre :) takze tak... Ohladne antidepresiv, liekov na ucenie, hektolitrov kavy, energetakov a podobne, to je tiez pravda :D ako kebyze viem, ze to bude az taketo drasticke, tak tam asi nejdem no.Ale som v tretiaku a uvidime, ako sa to vsetko vyvnie... Kazdopadne, ked si presvedcena, ze si ochotna kvoli tomu obetovat mnoho mnoho veci, do toho, drzim palce a nech sa dari! :)

Veronika..

Ahojte,ja chcem ísť na veterinárnu strednú,no jediný problém je ten,že sa bojím hadov :( Podľa vás si zvyknem,alebo nie??

modraasek

Ahojte!
chodim do 2.rocnika na gymnazium a uz velmi dlho chcem ist na Veterinu do Brna.Je uplne 100% ze tam pojdem teda ak ma vezmu.Vedel/a by mi niekto povedat ci su tazke prijimacky a ci je tazke sa tam udrzat.Nakolko som slovenka neviem presne aky pristup by tam mali ku mne a preto by bolo dobre keby mi poradi niekto kto je zo slovenska a studuje tam.Z biologie som velmi dobra a nejake zaklady o chorobach zvierat a liekov na to viem,len mi trosicku robi problem chemia a neviem co s tym aj doucovania som mala.Velmi sa tam chcem dostat a este viacej chcem byt dobra veterinarka pretoze zvieratka su moj zivot a vzdam sa cohokolvek aby som im mohla pomahat.Vraveli mi ze sa budem musiet vzdat velmi vela casu s priatelmi a vlastne celkovo priatelov aby som si tam udrzala miesto. No ja si myslim ze to az taky problem nebude pretoze aj tam spoznam novych priatelov. Ak by mi niekto z Vas mohol poradit by som Vam bola neskutocne vdacna :)

maja1234

ja som na veterine v KE, stale to povazujem za najlepsie rozhodnutie ake som mohla urobit, aj napriek mnozstvu prekaziek... nechcem nikoho odradit, lebo ako pisem som spokojna so svojim rozhodnutim, je to to co ma naplna studovat...no, je skoro polka jula a ja mam este pred sebou jednu skusku, na ktoru nestaci ucit sa zrovna 3 dni... ani tyzden... :D vela je tu o stasti... mozes mat akokolvek dobre priebezne testy, ludia co ich maju horsie budu mat skor skusky.. :) je to stresujuce, prides o vacsinu kamosov koli tomu ze nebudes stihat.. budes si musiet sakra dobre zadelovat cas aby si sportovala,nepribrala a starala sa o svoje telo, na zaluby, ktore beru vela casu zabudni.... vsetci, aj tvoji rodicia si mozno budu mysliet ze si blba, ked ides na skusky na treti krat..no to je realita.. :D cez semester sa nebudes ulievat ak vacsina tvojich spoluziakov....ludia si tu medzi sebou hrozne zavidia.. ale aj tak, je to cesta, ktoru treba prejst.. a budes robit nieco, co ta naplna :)aj ked mam pocit, ze na konci studia budem mat 5 vlasov, ktore s pred pormociami prehodim cez hlavu a nalakujem, mam pocit stastia :) a nechcem odist..je to tazka skola, ale... :)

dida139

na slovensku a v česku taká isto neexistuje, tu sú len 2 vysoké školy na štúdium veteriny a to v košiciach a v brne.

erika159

existuje ja som o nej už počula že prvé 3 roky sa tam učí všeobecne a potom myslím že ďalšie 2 alebo 3 sa tam uči iba čiste buď o domácich, hospodárskych ,rybách alebo o plazoch len som zabudla že ako sa volá

erika159

chcela som sa spýať či by ste mi nevedeli povedať o nejakej veterine kde by somm si mohla vybrať že a budem učiť čistolen o napr.somácich zvieratách alebo len o hospodárskych

Veterina_KE

Čaute baby. Vela ludí sa tu pýta či brno, či košic. Ja som na veterine v košiciach a nad brnom som ani nepremýšlala to som zo západu, do košíc cetujem 7 hodín. Dôvody, prečo som nad brnom nerozmýšlala: slovenskí študenti sú fakt znevýhodnení, učiť v češtine sa nechcem, je ovela tažšie sa tam dostať (fakt malá pravedpodobnosť, že vás zoberú) a je dosť ťažké zohnať si tam učebné pomôcky, na škole nemajú v prvých ročníkoch žiadnu prax a škola nie je mimo česka a slovenska vôbec uznávaná. V košiciach máme prax hned, kto nejde na prednášku vobec to nevadí, lebo to isté sa preberie a robí prakticky na druhý den na cviku a podobne. A štúdium je naozaj velmi, velmi ťažké. Myslím si, že tak všeobecné platí, že na humánnu medicínu je ťažké sa dostať ale lahko vyštuidoať, na veterinu (do košíc) nie je ťažké sa dostať ale problémy s vyštudovaním sú obrovské, prijmú 180 nových ludí + približné 30 ludí opakuje ročník (210ludí snažiacich sa prejsť do druhého ročníka) a prejde ich niečo okolo (aj menej) než 100 (nie že by chceli, proste to nezvládnu, vyhodia ich) a z tých vyhodených zasa tolko kolko som napísala opakuje. Naozaj som si istá, že štúdium na tejto škole je ťažšie než akákolvek medicína a to, že sa dostanete do druháku nie je žiadna výhra, skoro také isté syto ako v prváku. Tretiak a štvrták sú asi najťažšie ročníky ale tých zlých vyhdoia v prvých dvoch a ked už je niekto tom, tak sa snaží aby nevyletel a opakuje už menej ludí. To by bolo asi tak o štúdiu...ale jedno, čo chcem povedať je, že tu v košiciach je to úžasné! na veterine sú najelpší ludia, akých som kedy spoznala, sme tu skvelý kolektív, týžden pred začiatkom štúdia tu máte povinnú prax kde sa navzájom pospoznávate (chodte do teplice a pripijete si aj s tými, čo vás potom budú učiť). Odporúčam ísť na internát a so zohnaním akýchkolvek materiálov na výučbu nebudete mať problém, naozaj spoznáte velmi vela super ludí a to, že nemáte žiadny sociálny život je fakt poriadna hlúposť, ja viem, máme tui asociálov čo sa stále učia a za celý semester nevýjdu z izby, ale sociálneho života je tu až až, to záleží len na vás a na vašej povahe. Ja som prvý semester v prváku chodila na diskotéku 2 krát za týžden (cez týžden efko alebo oný študentský bar) a v sobotu diamond alebo podobne, a učiť poopri tom sa dalo nez problémov. Na intráku si ludia robia malé párty deň čo deň (viac na modrom než na žltom) a ked má chuť niekto na pivo, pizzu a podobne nie je problém, hned pod aj vedla internátu máme svoje vlastné podniky (kde možete spoznať dalšiu kopu skvelých ludí). Viem, moj príspevok je dlhý ale to sa skrátiť proste nedá. Škola je to ťažká, ale ak vyštudujete stojí to za to + sponáte kopu naozaj skvelých ludí (a že budete brať nejaké lieky-antydepresíva, lieky na upokojenie, na stred, na podporu učenia a.i. je veľmi pravdepodobné) A ešte chcem povedať, že enchdote na veterinu ak máte radi zvieratká, ste vegetariáni a podobne :D neviem, tí mali so štúdiom najvačší problém. Začal už na anatómii, ked mali pred sebou čerstvo zabitú kozu aby sa mali na čom učiť. Takí potom plačú na každom cvičení že chúda zvieratko, čo mu to robíme..no učíme sa predsa, aby sme to potom mohli robiť v reály a boli uznávaní, nie ako v brne že si to pozrú na videu a potom v praxi nič nevedia :)