Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Moja priateľka berie antibiotiká na pľúcnu chlamydiu. Musím ich preventívne brať aj ja? Musí priateľka po dobraní antibiotík opakovať kontrolné testy? Musím absolvovať kontrolné vyšetrenia na baktérie aj ja?

Otázka

Moja priateľka berie antibiotiká na pľúcnu chlamydiu. Musím ich preventívne brať aj ja? Musí priateľka po dobraní antibiotík opakovať kontrolné testy? Musím absolvovať kontrolné vyšetrenia na baktérie aj ja?

Odpoveď

S chlamýdiami sa ľudský organizus stretáva pomerne často. Zvyčajne sa organizmus zdravého človeka s týmto stretnutím vysporiada veľmi ľahko. Dalo by sa dokonca povedať, že najlepšou zbraňou a liekom pri chlamýdiovej infekcii je vlastná imunita. Dakedy však pod vplyvom okolností (napr. pri oslabení organizmu virózou, nadmerným slnením, extrémnou telesnou námahou - to všetko sú príklady situácií, ktoré vlastnú imunitu človeka oslabujú) prevládne infekcia a tam treba organizmu pomôcť antibiotikami.

Ergo: ak sa cítite dobre, nepotrebujete užívať žiadne profylaktické antibiotiká, ani sa nepotrebujete dať vyšetriť. Vaša priateľka po dobraní antibiotík nemusí absolvovať žiadne kontrolné testy. Krvné protilátky proti chlamýdiám (podľa nich sa totiž dá usudzovať na prítomnosť chlamýdiovej infekcie) môžu pretrvávať v cirkulácii aj niekoľko týždňov po úspešnom preliečení.

Liečba nekomplikovanej chlamýdiovej infekcie makroilidovým antibiotikom trvá 2 týždne, pri komplikovanom priebehu zvyčajne tri týždne. Ak sa pacient po tomto čase cíti dobre, je neopodstatnené túto liečbu predlžovať na nezmyselných šesť týždňov (čo daktorí kolegovia pod vplyvom čítania brakovej medicínskej literatúry robia ... :-) Podstatné je, či sa pacient po preliečení cíti dobre, resp. či cíti zlepšenie. Serologické vyšetrenie na chlamýdie by malo význam len s odstupom času a pri pretrvávaní príznakov navodzujúcich podozrenie, že napriek liečbe infekcia v tele pretrváva.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať