Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako pribrať, keď mi nechutí?

Nemám ani anorexiu ani bulímiu, mám však problém s nechutenstvom.Mám 23 rokov, 166 cm a len 45 kg. Som často chorá, od malička mám vždy problém len so zahnisanými mandľami, tak by ma zaujímalo,či by tam nemohol byť ten koreň problému s nechutenstvom. Veľakrát mám pocit,že už nevládzem dojesť, i keď viem, že som zjedla len máličko. Nejedávam pravidelne. Som človek „stresák“, tak keď mám skúšky ani mi nechutí najesť sa. Cítim sa unavená snáď hneď, ako ráno vstanem. Chcem to zmeniť! Chcem sa cítiť lepšie, jesť viac ovocia a zeleniny, viac športovať,nemať stresy! Ale prečo sa k tomu nemôžem, s prepáčením, dokopať? Rada by som pribrala aspoň na tých 50 kg. Tak ako??

Otázka

Ako pribrať, keď mi nechutí?

Odpoveď

Tých dôvodov pre obmedzený prísun potravy je u vás dosť. Dočasné nechutenstvo sa môže spájať s nejakým akútnym ochorením alebo somatickou poruchou, čo je veľmi dôležité konzultovať so svojím obvodným lekárom.

Ak je však nechutenstvo dlhodobé, može to znamenať, že možno je u vás narušený cyklus organizmickej sebaregulácie pri príjme potravy. Zdravý človek nereguluje stravovanie hlavou alebo vôľou, ale proces zasycovania prebieha organizmicky, automaticky, v pravidelnom intervale, spontánne. Ak to telu dovolíme, ono si to vlastnou múdrosťou reguluje samé, a ešte si to aj príjemne užije. Popri tom, že vám nechutí, ešte aj zabúdate jesť.

Pokiaľ vám naozaj záleží na tom, aby ste pribrali a mali aj viac energie pre život, je dôležité vypestovať si pevný návyk stravovania, t.j. naučiť sa jesť. V pravidelných 2 až 2,5-hodinových intervaloch nezabúdať jesť. Boli by ste prekvapená, keby ste si to vzali za svoje, aké máte rezervy a ako rýchlo by to vaše telo prijalo. Napokon píšete, že jeden zo spôsobov, ako pristupujete k stresom je, že nejete. Neviem, čo je príčinou vašich stresov, a ani ako sa vy sama seba stresujete, ale manipuláciou s jedlom a so svojím telom sa možno znecitlivujete, aby dôsledky toho, čo vás trápi, nebol taký bolestivý. Ale toto nie je riešenie.

Aj keď túžite pribrať a môcť sa dobre a zchuti najesť, pravdepodobne kdesi mimo vášho plného uvedomenia existuje nejaká vnútorná prekážka, s ktorou nie ste v kontakte a ktorá vám bráni sa najesť. Bolo by dobré, keby ste vstúpili na nejaký čas do psychoterapie, aby ste sama seba trošku lepšie spoznali, spoznali i príčinu a zmysel vášho nechutenstva a začali sa inak správať ku svojmu telu. Teraz ste urobili snáď prvý krok, tak nezastavte sa.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať